Просто о сложном...

Информация для бухгалтера

Перехід з ФСП на загальну систему оподаткування: як сплачувати податок на прибуток

Приводом для написання сьогоднішнього матеріалу послужила відповідь ДПА в м. Києві на запит редакції газети "Все про бухгалтерський облік", адресований ДПАУ (див. стор. 11). Уявимо ситуацію, яка спонукала нас звернутися за роз'ясненням. Підприємство у 2005 році перебувало на фіксованому сільськогосподарському податку (далі — ФСП). Так вийшло, що за підсумками 2005 року валовий доход від реалізації сільгосппродукції власного виробництва і продуктів її переробки трохи не дотягнув до 75% загального валового доходу (що включає названий показник для ФСПшників, визначено в п. 2 Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою КМУ від 23.04.99 р. № 658, далі — Положення про ФСП). У результаті з 01.01.06 p., керуючись ч. 1 і ч. 7 ст. 2 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.98 р. № 320-XIV (далі — Закон про ФСП), платник податку перейшов на загальну систему оподаткування. При цьому підприємство як було сільгоспвиробником, так ним і залишилося. А для підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільгосппродукції, ст. 14 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі - Закон про прибуток) обумовлює пільгові умови оподаткування (серед них — річний звітний період). Щоправда, до таких щасливчиків абз. 5 п. 16.4 Закону про прибуток зараховує виключно суб'єктів, "валовий доход яких від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній звітний (податковий) рік перевищує п'ятдесят відсотків загальної суми валового доходу".

Надаємо знижки: як обґрунтувати звичайність ціни

Із приводу знижок до нас надходить безліч запитань. І не дивно, адже багато підприємств сьогодні практикують такий ефективний спосіб просування нового товару, завоювання ринку, збільшення обсягів продажу тощо. Як же знижки — запорука вдалої реалізації — відіб'ються на обкладені ПДВ та податком на прибуток? Зараз ми і поговоримо про це, узявши за основу конкретну ситуацію одного з наших читачів. Ситуація: підприємство вийшло на ринок із новим товаром. Аби збільшити обсяги реалізації продукції, воно надає значні знижки (від 2 до 20%) різним категоріям споживачів (як юридичним, так і фізичним особам). Як у даному випадку знижки впливають на обкладення податком на прибуток та ПДВ? Яку ціну вважати звичайною? Що таке знижка Перш за все з'ясуємо, що розуміють під терміном "знижка". Нормативні акти нам пояснення не дають. Тому заглянемо до економічного словника: знижка — одна з умов операції, що визначає розмір можливого зниження базової ціни товару, зазначеної у договорі про операцію. Величина знижки залежить від виду операції, обсягу продажів (Райзберг Б. А., Лозовский Л. Ш., Стародубцева Е. Б. Современный экономический словарь.— 2-е изд., испр. М.: ИНФРА-М, 1999).

Закон про цінні папери: перевтілення

Правду кажучи, час нового закону про цінні папери настав давно. Його появи багато хто очікував, й особливо — активні учасники фондового ринку. Адже, погодьтеся, Закон України "Про цінні папери і фондову біржу" від 18.06.91 р. № 1201 -XII (далі — Старий закон) уже не крокував у ногу із часом, тобто не відповідав сьогоднішнім ринковим відносинам. Виправити положення покликаний Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.06 р. № 3480-IV (далі - Закон про ЦП). І нехай вас не бентежить співзвучність назв цих документів, оскільки все одно ми судитимемо про останній за внутрішнім змістом, а він, повірте, дуже багатий. Цінні папери Перше, на що звертаємо увагу, — з'явилася чітка класифікація цінних паперів (далі — ЦП), про що й гадки не було в Старому законі. Признатися, у Законі про ЦП вона навіть краще й зрозуміліше побудована, ніж у ст. 195 ЦКУ. Для зручності ми покажемо вам її у вигляді схем 1—4.

Гроші: перевірка на справжність та обмін купюр

До кого з нас не потрапляли пошкоджені, зношені чи підозрілі купюри? Тоді спадало на думку одне: швидше впевнитися в їх платіжності, а ще краще — їх позбутись. Такі банкноти можна перевірити у найближчому відділенні банку та за певних умов обміняти. А взагалі-то касири банків при здійсненні розрахунків завжди перевіряють гроші. Головне визначити: справжні гроші чи підроблені. Якщо працівник банку не впевнений на сто відсотків у своєму висновку, купюру вважають сумнівною. Тоді останнє слово щодо її ідентифікації за Нацбанком. Щоб простіше було розібратися, що ж саме з'ясовують під час перевірки, зобразимо процес схематично.

Недержавне пенсійне забезпечення - крок до безбідної старості

Зараз ви молоді, активні, сповнені сил та енергії. Працюєте, заробляєте гроші, забезпечуєте себе усім необхідним. А чи буде так завжди? Чи замислюєтеся ви над тим, що при досягненні пенсійного віку можуть різко зменшитись ваші доходи? Адже державна пенсія, на жаль, не може задовольнити усіх матеріальних потреб пенсіонерів. Саме тому запроваджено систему недержавного пенсійного забезпечення. Така система досить популярна у багатьох країнах світу. Для України це новий вид пенсійного забезпечення, який діятиме самостійно поряд із державним. Із 1 січня 2004 року всі правові, економічні та організаційні питання недержавного пенсійного забезпечення в Україні та правовідносини, пов'язані з ним, регулює спеціальний документ — Закон України "Про недержавне пенсійне забезпечення" від 09.07.03 р. № 1057-IV(далі — Закон про НПЗ). Сьогодні ми ознайомимо вас з основними принципами цього виду пенсійного забезпечення.

Як повертають знецінені заощадження Ощадбанку СРСР і Укрдержстраху

Уже майже 12 років Україна намагається повернути накопичення своїм громадянам. Так, ще 24 листопада 1994 року Президент України прийняв Указ "Про компенсацію громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень в установах Ощадного банку України та Укрдержстраху". Він наказував: — проіндексувати грошові заощадження громадян України в установах Ощадного банку України і колишнього Укрдержстраху за всіма видами вкладів, договорів довгострокового страхування майна виходячи, відповідно, з їх залишку, суми сплачених страхових платежів на 2 січня 1992 року, збільшивши їх у 2200 разів (і з урахуванням індексу зростання споживчих цін у 1992 — 1993 роках); — на суму індексації обов'язково видавати сертифікати номінальною вартістю, кратною 1 мільйону карбованців (причому суму індексації потрібно округлити в бік збільшення до суми, кратної 1 млн. карбованців). Згадані сертифікати підлягали вільному обігу і мали використовуватися для приватизації державного майна, крім цілісних майнових комплексів невеликих державних підприємств, які приватизують згідно із Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", об'єктів незавершеного будівництва (Указ Президента України від 14.10.93 р. №456), а також автозаправних станцій, що реалізують пально-мастильні матеріали винятково населенню (Указ Президента України від 29.12.93 р. № 612). Ці сертифікати діяли до 1 липня 1997 року.

Що потрібно знати про оренду індивідуальних сейфів

З ростом довіри до банківської системи все більшої популярності набувають послуги з оренди індивідуальних сейфів (скриньок). Люди усвідомлюють, що зберігати цінні папери, дорогі ювелірні або антикварні вироби, важливі документи в себе дома не завжди безпечно, особливо в період тривалої відсутності. Звичайно, кожному хочеться вірити, що з його житлом нічого страшного не трапиться. А якщо вже трапиться, то краще, щоб найбільш значущі для нас речі не постраждали. Для цього можна купити власний або орендувати індивідуальний банківський сейф (далі — ІБС). Що переважніше — вирішувати вам, однак варто визнати: у банку за інших рівних умов захист від крадіжки все-таки надійніший; крім того, в основному домашні сейфи не вологостійкі, а отже, існує ризик зіпсувати те, що зберігається, внаслідок потопу. Отже, ви зупинили свій вибір на ІБС. Що ж він собою являє? Це металевий контейнер у спеціально обладнаному депозитному сейфовому сховищі. Як правило, банки мають у своєму розпорядженні сейфи різних розмірів. Клієнт, залежно від майна, яке він збирається туди помістити, може вибрати найбільш зручний розмір сейфа. Кожний із них має два замки і замикається на два ключі (коди). Один зберігається у банку, а інший — у орендаря. Тобто без клієнта сейф не відкриють ні співробітники банку, ні будь-хто інший.

Документарні операції: стисло про головне

Ні для кого не секрет, що коло банківських послуг досить велике. Одна з них — обслуговування документарних операцій. Типові представники такої форми розрахунків: банківські гарантії, інкасо та акредитиви, їм і присвячена наша бесіда. 1. Основні моменти Суть документарних операцій — при проведенні розрахунків між платником і одержувачем трансакція не обов'язкова, а самі розрахунки йдуть через третю особу, у ролі якої виступає банк (низка банків). Для здійснення платежу в банк, крім грошей, потрібно надати документи, передбачені домовленостями сторін — учасників розрахунків. Як правило, вони підтверджують настання умови платежу. Розрахунки за документарними схемами популярні на внутрішньодержавному ринку, й у зовнішньоекономічній діяльності (далі — ЗЕД). Вони дозволяють істотно зменшити ризики сторін при виконанні договорів поставки товарів, знизити ризик неплатежів тощо. Ось найпоширеніші схеми розрахунків із використанням документарних інструментів.

Операції з інвалютою у фізосіб: продаж, купівля, вивезення за кордон

Давно канули в Лету ті часи, коли слово "валюта" прямо асоціювалося з іноземцями, інтердівчатками, моряками із "загранки", "фарцовщиками"й імпортним одягом під кодовою назвою— "фірма". Тепер "заморські гривні" — повноправний атрибут нашого життя. Бажаєте купити чи продати? Тут таки за рогом до ваших послуг кіоск-обмінник. Потрібно перерахувати на рахунок родичам до ближнього зарубіжжя? Будь-який банк із радістю вас обслужить. А вже через кордон — вези не хочу... у розумних межах, звичайно. Ось саме про правила поводження з валютою ми сьогодні й поговоримо. Спершу скажемо, що інвалюта існує в двох формах: готівковій і безготівковій. Але суттєвіше те, наскільки вона конвертована. Отже, є вільно конвертована І групи. Вона в будь-якій точці земної кулі піде на "ура". Саме цим грошовим знакам ми надаємо перевагу при формуванні своїх заощаджень, серед них: фунти стерлінгів, євро, ієни і, звичайно, долари ' (канадські, австралійські і наші улюблені — американські).

За кордон з дорожніми чеками: що потрібно знати

Про можливість виїзду до інших країн, зокрема, із пластиковою корпоративною карткою під час закордонного відрядження відомо давно. Погодьтеся, це насправді зручний і безпечний спосіб переміщення та використання грошей. Але не всі здогадуються, що поряд з такими платіжними засобами існують й інші, не менш привабливі. Йтиметься про travelers cheques, або дорожні чеки (далі — ДЧ). Вони дозволяють не лише отримувати готівку в іноземних банках, але й розплачуватися за межами України, купуючи товари або одержуючи будь-які послуги. У багатьох іноземних державах їх приймають до оплати в магазинах, ресторанах або готелях поряд зі звичними банкнотами та монетами. ДЧ мають безсумнівні плюси, порівняно з готівковою валютою і навіть платіжними картками. Судіть самі: 1) для оформлення ДЧ не потрібно відкривати спецрахунок і чекати їх виготовлення; 2) скористатися ними може лише їх власник; 3) ДЧ не страшно загубити, адже при їх втраті або крадіжці центри відшкодування компанії-емітента, інші уповноважені особи нададуть компенсацію готівкою або іншими ДЧ. Беззаперечна перевага ДЧ — їх безстроковість. Невикористаний залишок можна витратити у наступних поїздках.