Просто о сложном...

Красиво пити не заборониш! Поради до новорічного столу і не тільки...

Алкоголь у малих дозах нешкідливий у будь-яких кількостях.
Михайло Жванецький
За вікном м'яко лягають сніжинки на застелену пухнатою ковдрою землю. Ледь-ледь порипує сніг під ногами пар, які поспішають у гості. На столах палахкотять свічки, відкидаючи полиски на темний оксамит вина у келихах, що вишикувалися на варті над білосніжною рівниною столу, що вкриває його як тільки-но випавший сніг.

Новий рік! Таємниче і радісне нічне свято, на яке починають очікувати вже з листопада, готуючись, плануючи, пишучи вірші та вигадуючи сценарії, добираючи костюми, страждаючи через дилему або сподівання на жадане "Так!" на пропозицію провести цю ніч разом!

А який же Новий рік без шумливого шампанського у келиху на тонкій ніжці! А холодна пекучо-зігріваюча горілочка під пострадянський холодець і маринований огірочок! А манірно-фрачний коньяк, що зневажливо і згорда поглядає на весь святковий стіл. Як упевнений він у своїй благородності! І жахлива баночка кетчупу поруч з готовою зомліти від такого сусідства пляшкою вишуканого французького вина, принесеною на новорічний стіл до )ягою-кумом. Стіл накрито, салат "Олів'є"готовий до доброзичливих посмішок гостей у супроводі зворушливого "Ну, звісно ж! Як же без нього?"

Отже, починаємо!

СВЯТКОВЕ ЗАСТІЛЛЯ
Наша добра стара слов'янська традиція застіль сягає у глибину віків. Збиралися, їли, пили, гомоніли. Так було, так є і так, сподіваємося, буде. А про нашу любов й уміння приймати і пригощати гостей і казати нічого. Ще великий Гоголь у своїй передмові до "Вечорів на хуторі біля Диканьки" писав: "Чи ви пили коли-небудь, панове, грушевий квас з терновими ягодами або варену з родзинками та сливами? Або, чи не траплялося вам, часом, їсти путрю з молоком? Боже ж ти мій, яких на світі нема страв! Почнеш їсти — просто насолода та й годі. Так смачно, що й не описати!.. Приїжджайте тільки, приїжджайте щонайшвидше; а нагодуємо так, що розповідатимете і кожному стрічному".

Віддаючи належне неперевершеним кулінарним здібностям наших жінок, які готують до новорічного столу і традиційні, і вишукані страви, ми поговоримо про напої. Не про питво, а саме про напої. Про шампанське, вино, коньяк, віскі, горілку. Про правила та культуру їх пиття!

Про вино
Вино—це саме цивілізоване, що є у світі.
Е.Хемінгуей


Нехай розірвуть мене на шматки шанувальники пива, горілки, віскі, коньяку тощо, все-таки до королів,алкогольних напоїв я б відніс вино. І не лише через його прадавній родовід (учені вважають, що мистецтву виноробства більше 6 тисяч років). Це самий натуральний, благородний і цілющий напій. Йдеться про хороше вино,звичайно ж.

Навіть у новорічну ніч, і тим більше в новорічну ніч, щоб одержати найвище задоволення і натхнення від дійства, потурбуйтеся про високий рівень вина, співрозмовників за столом і страв на вашому столі.

Але врахуйте, що навіть хорошим вином важко насолоджуватися в компанії з тютюновим димом, кислотою цитрусових, пряними запахами гвоздики або м'яти.

І запам'ятайте! Справжнє вино не п'ють одним духом, як горілку, і не вливають усередину, як пляшку холодного пива спекотного липневого дня. Вино смакують. Робити два-три ковтки відразу— "винне" невігластво. Причому келих зовсім не обов'язково ставити на стіл після кожного ковтка. Тримати келих рекомендують за верхню частину його ніжки.

Аби по-справжньому насолодитися вином, із ним, із вином, важливо вгадати. Тобто подати або порадити співтрапезникам із наявного розкішного вибору саме те, що годиться до потрібної страви або закуски. І не забудьте —температура!!! Вино вельми втрачає у смаку, якщо його подають переохолодженим або занадто теплим.

Вина поділяють на три категорії:
1. Збуджуючі апетит — аперитиви.
їх п'ють перед їжею. Це можуть бути вермут, мадера, херес, сухе шампанське або брют. Оскільки наші слов'янські звичаї святкування Нового року не потребують збудження апетиту в гостей (часто-густо бажано цей самий апетит і зменшити), ми не зупинятимемося на аперитивах.

2. Уживані під час застілля. Вони так і називаються — столові вина.

Столові вина — це найнатуральніші вина. Спирт, що міститься в них, утворюється в результаті природного бродіння винограду. А до кріплених вин спирт додають штучно! Вміст спирту в столових винах — від 9 до 14%.

За цукристістю столові вина діляться на сухі, напівсухі та напівсолодкі. А за кольором — на білі, червоні і рожеві. Відтінок напою залежить від того, якого кольору була шкірочка винограду, що породив це вино.

Назви винам дають зазвичай за сортом винограду (Рислінг, Каберне, Мерло, Аліготе) або за назвою місцевості, де зібрано виноград. У назві французьких вин іноді використовують слово "Шато" — замок. Так часто називаються виноробні господарства, що абсолютно не обов'язково знаходяться в замку.

3. Кріплені вина. До них відносять десертні вина.

Кріплені вина — це вина з додаванням міцних спиртних напоїв або чистого спирту. Міцність цих вин коливається в межах 14—20%.

Кріплені вина ділять на десертні і міцні. Десертні вина трохи менш міцні і ледь солодші. Виробляють десертні вина, змішуючи різні солодкі виноматеріали і додаючи в них потім той самий спирт.

Логічно припустити (і це буде правильне припущення!), що десертні вина подають після основної трапези, до десертів: тістечок і тортиків, кави, морозива, фруктів (але не цитрусових).

Найвідоміші кріплені вина— кагор, портвейн, малага, херес, мадера.

Такі вина не прохолоджують, їх зазвичай вживають нагрітими до кімнатної температури. Скажемо більше: мадеру і херес навіть підігрівають (і це правда) на чотири-п'ять градусів вище за кімнатну.

Загалом, дотримуючись класики винного етикету, для пиття вина зі смаком і розумінням потрібен прозорий скляний келих формою "Квітка тюльпану" на довгій ніжці. Ніякого кришталю або кольорового скла. Ви маєте бачити колір вина, його золотаву прозорість або огортаючу оксамитну розкіш. Наливати вино теж рекомендуємо за правилами. Білі і червоні столові вина наливаються на 2/3 келиха. Солодкі вина та портвейн — наполовину. Але врахуйте: марочні і витримані вина, так би мовити винну еліту, наливають у келих на одну третину.

У нашій сучасній кухні давно вже не дотримуються старих класичних смакових обмежень: до м'яса і сиру— лише червоне, до риби і фруктів — біле. Ми закликаємо до експериментів і новаторських ідей. Хоча тут доречно пригадати і жорсткі заборони:
— червоне вино не сумісне з рибними консервами та шоколадом;
— напівсолодке вино — табу при соусах, що містять оцет;
— ніколи не подавайте з французьким вином кетчупи.

Вибір вина і страв до нього можна рекомендувати, поєднуючи просте зі складним. Складні страви вимагають простих вин, складні вина— простих страв. Наприклад, хороше сухе біле вино з м'яким букетом (Франція, Італія, Грузія, Україна, Чилі, ПАР — виробник не важливий, головне — якість) дає дивовижний смаковий букет із м'яким сиром "Камамбер" і волоськими горіхами. Спробуйте — одержите нечувану насолоду від поєднання трьох найдавніших смаків: вина, горіхів і м'якого сичугового сиру.

Правила хорошого тону радять не доливати вино у недопитий келих. У цьому можуть вбачити примус. Вино наливають у порожній келих. Тим більше не слід наповнювати келих гостя, який тимчасово вийшов із-за столу.

Шановні ЧОЛОВІКИ! Пильнуйте! Стежте, щоб у дами поруч у келиху було те вино, яке вона обрала. Це ваш прямий чоловічий обов'язок. Джентльмени все-таки!

Так! Наливати вино слід з правої руки сидячої поряд дами. А вам можна підвестися. Тим більше що на леді у вечірній сукні дуже приємно дивитися згори. Але не забувайте: ви піднялися, щоб наповнити її келих. Всьому свій час! Адже новорічна ніч така багата на сюрпризи.

Тепер про розміри келихів
Найбільший келих для червоного вина. Для білого вина келих менший,ніж для червоного, а для десертного-ще менший. Келих для шампанського найвужчий і, найвищий. Загальний принцип геометрії келихів такий: що міцніше вино, тим менший келих.
Зрозуміло, на домашньому новорічному столі немає сенсу вишиковувати келихи, закуску ставити нікуди! Цілком підійде один універсальний винний келих і для білого, і для червоного. Але рекомендуємо наливати в нього той об'єм вина, про який ми вже писали.

А шампанським все-таки краще насолоджуватися з окремого келиха для шампанського.

N.B.Зі стопок вино не п'ють. Тим більше новорічної ночі!

Як правило, білі вина охолоджують сильніше, ніж червоні. Причому вино краще переохолодити, у келиху воно нагріється дуже швидко. Молоді вина охолоджують сильніше застарі. Шампанське прийнято пити охолодженим до 7—9*С.

Легкі сухі вина краще розкривають свій букет при 10—12°С. Червоні сухі можна остудити до 12—14'С, а температура міцних вин
16—18 °С. Десертних вин,лікерів — 18—20°С.

Про шампанське
Друзья!Досужий час настал;
Все тихо, все в покое;
Скорее скатерть и бокал!
Сюда вино златое!
Шипи, шампанское, в стекле.
О. С. Пушкін


Шампанське — це ігристе вино, назване на честь провінції Шампань, що знаходиться на північному сході Франції біля кордону з Бельгією і Люксембургом.

За легендою, процес шампанізації винайшов чернець, отець Періньйон. До речі, одна з елітних і дорогих марок французького шампанського так і називається "Дом Періньйон" — "Отець Періньйон".

Саме вишукане і витончене шампанське — брют. Воно дуже, дуже сухе. У брюта найменший рівень цукру, що може бути і нуль грамів на літр.

Після брюту йдуть "Дуже сухе", "Сухе", "Напівсухе", "Напівсолодке" і "Солодке".

Ми рекомендуємо нашим читачам класичне шампанське, яке виробляють шляхом шампанізації в самих пляшках із наступною трирічною витримкою. В Україні таке вино називається "Шампанське України. Класичне". А виробляють його "Новий Світ" у Криму й Артемівський завод шампанських вин.

Для новорічної ночі найдоречніше сухе і напівсухе шампанське. Напівсолодке і солодке краще подавати до десертів, але в нашій країні у ніч на 1 січня до десертів практично ніхто не досвятковує. Як казав Михайло Задорнов: "Якщо в новорічну ніч справа дійшла до солодкого, значить, свято не вдалося".

Шампанське найкраще подавати до столу охолодженим до температури 7—9° С Пляшку відкорковують не збовтуючи і тримаючи її під кутом. Наймайстерніше — відкрити пляшку без стрілянини корком, щоб у напої збереглося якнайбільше чарівних бульбашок. Ви, звичайно, можете відсалютувати співтрапезникам шампанським у новорічну ніч, але тоді будьте готові до можливого зрошення вином друзів, столу і страв на самому столі. Корисна порада практика: якщо шампанське переохолодили і його не можна відкоркувати, навіть не думайте його збовтувати. Коли під рукою немає інструмента або за ним далеко бігти, використовуйте те, що завжди поруч —двері! Затисніть корок між дверима і одвірком і, акуратно обертаючи пляшку, зруште корок з мертвої точки.

Наливати шампанське слід на стінку келиха, тримаючи його під кутом. Наповнювати келих шампанським потрібно натри чверті, щоб залишити "сцену" для чарівної гри піни і бульбашок газу. І не розмішуйте шампанське дротиком від корку! Це так вульгарно принижує напій, зводить нанівець зусилля виноробів і розлючує винолюбів, що цінують цей напій саме за бульбашки.

Тримати келих із шампанським треба за низ ніжки келиха. Не обхоплюйте келих долонею — шампанське нагріється від тепла ваших рук, втратить свій неповторний аромат і послабить експресію чарівного танку грайливих бульбашок газу.

Про горілку
— Новоблагословенная? — осведомился он.
— Бог с вами, голубчик, — отозвался хозяин.
—Это спирт. Дарья Петровна сама отлично готовит водку.
— Не скажите, Филипп Филиппович, все утверждают,
что очень приличная.
Тридцать градусов.
—А водка должна быть в сорок градусов, а не в тридцать...
М. Булгаков


Про горілку і культуру її пиття говорити особливо нічого. Знавців у цій царині — безліч. Скажемо лише декілька загальних фраз, обов'язково згадавши, що небажано охолоджувати горілку, яку подають до столу, до крижаного стану.

П'ють горілку з невеличких горілчаних стопок, наливаючи її "ріднесеньку" так, щоб за один тост спорожнити чарку. Але так п'ють у нас. А ось на Заході прийнято "потягувати" і горілку. Тому одну стопку цього напою там можуть цідити весь вечір.

Безперечно, найкраще смакувати горілку під солоні або мариновані грибочки, оселедець із цибулькою, холодець, свинину, стейки, печеню. Без ситної і солоненької закуски горілка швидко може стати господарем становища і змусити глузд відійти на задній план. І пам'ятайте про дози.

Пити горілку краще "егоїстично", тобто не змішувати ні з якими іншими алкогольними напоями. Деякі горілчані гурме не рекомендують запивати горілку. Але вплив алкоголю на організм тим менший, що градус нижчий. Тому можете розбавляти горілку, запиваючи її водою (не газованою, бо бульбашки газу прискорюють "вживляння" алкоголю в організм) або соком. Новорічна ніч довга і нема чого починати рік, почуваючись непевно вже до опівночі!

Про віскі
О виски! Дух проказ шальных!
Прими же барда скромный стих!
Кольнеттебя — ревстрофзатих,
Стих беден мой.
Приходишь ты — шеренги их
Уж рвутся в бой!
Роберт Берне


Зухвало-хамувате, карооке, англомовне WHISKY. Дорогий і специфічний напій, що почав потрошку ставати популярним в Україні. І нате є причина. Віскі (як, утім, і коньяк, і бренді, і чача) менш шкідливе за горілку! І можете спалити мене на вогнищі горілчаного антипатріотизму, але це вам скаже будь-який експерт з міцних напоїв. Не хочу заморочувати вашу голову нудними науковими слівцями, але міцні алкогольні напої на основі спирту-ректифікату (хімічно чистішого спирту, спирту подвійної перегонки) швидше спричинюють схильність до алкоголізму, і важкість наслідків від їх вживання значно серйозніша. А при виробництві міцних спиртних напоїв процесом звичайної дистиляції (віскі, коньяк, бренді, чача, граппа тощо) в них залишаються природні домішки, що мають навіть корисні (!) властивості і захищають організм від токсичного впливу спирту.

У нас користується популярністю віскі із Шотландії та Ірландії.

Шотландці стверджують, що їх країна — батьківщина віскі. До речі, шотландське віскі називається "Скотч" і виробляється з ячменю. А ірландці вважають, що батьківщина віскі — Ірландія, і суперечкам із шотландцями про право називати саме Ірландію батьківщиною віскі кінця і краю немає. Ірландське віскі зовсім інше на смак. Дуже рекомендую. Його виготовляють з ячменю, жита, пшениці і "доходить" воно до кондиції понад 3 роки не просто в дубових діжках, а в дубових діжках із-підхерсу. Це надає напою витонченості та елегантності, яку так цінують шанувальники IRISHWHISKEY. До речі, ірландці пишуть WHISKEY, а не WHISKY, як шотландці.

Як пити віскі
Обов'язково зі спеціальних фірмових широких і низьких склянок для віскі. Називаються вони "тублерс". Пити віскі залпом- все одне, що їсти шпроти разом із бляшанкою».Це викинуті гроші й украдена насолода. Друзі мої! Пити віскі треба саме з насолодою. Сьорбніть, трохи потримайте у роті.Відволічіться від усього рутинного, забудьте всі неприємності, лишіть у старому році всі проблеми.Ковтніть добре ірландське віскі, умостіться-в кріслі перед каміном або перед палаючою новорічною свічкою, подивіться, як виграє її світло на ялинкових іграшках і блискучих гірляндах, що прикрашають кімнату. Ковтніть і ще. Порадійте за своїх друзів, які сидять з вами за столом, які прожили цей рік разом із вами, допомагаючи, підтримуючи і даруючи вам радість спілкування. Пригорніть свою кохану жінку. Подумайте, як вам буде легко і добре з нею і саме з нею у Новому році й у всі наступні роки. А гарне віскі буде для вас приємним доповненням до щасливого Нового року.

Про коньяк
Не варто робити проблему з того,
коли і як пити коньяк.
Перш за все треба просто любити коньяк.
Адже його створено для насолоди.
Моріс Хеннессі


Коньяк — це напій тихої дружньої або сімейної обстановки. Коньяк не терпить великих, гучних і відчайдушних компаній. Якщо ви плануєте зустрічати Новий рік у двох із НЕЮ, з єдиною, самою чарівною, розумною і сексуальною жінкою, — коньяк — правильний вибір.

Саме тому, що коньяк попивають, а не "хряпають", "бахкають" або "дудлять", він особливо підходить для вживання в товаристві дивовижної жінки.

Максимальне задоволення від коньяку ви одержите, відчувши всю чарівність його аромату.

Тому келих з напоєм прийнято трохи нагріти в долонях перед першим ковтком. Тепло рук дозволяє збільшити силу аромату. Цьому сприяє й спеціальний коньячний келиху вигляді пузатої чарки на ніжці, що дуже звужується догори. До речі, коньячний келих називається "сніфтер" (від англійського sniff — нюхати). Коньяк наливають на денце сніфтера зазвичай до рівня найширшої частини чарки.

П'ють коньяк після всього, після застілля, нічим не закушуючи. Перед чаюванням або перед кавою. Ви не відчуєте того блаженства від коньяку, якщо питимете його під час їжі. Саме тому ми стверджуємо, що коньяк не зовсім новорічний напій.

Як пити коньяк
Незважаючи ні на що, пляшка коньяку традиційно з часта гостя на новорічному столі. Практичний і солідний подарунок господарям — пляшка коньяку.

Обираючи якісний коньяк, корисно знати основні його види і прийняту шкалу оцінки витримки коньяків. Коньяки бувають ординарні, марочні та колекційні.

Витримку ординарних коньяків позначають зірочками. Коньяк із трьома зірочками — витримка З роки, чотири зірочки — вік коньячного спирту не менше 4 років, п'ять зірочок — витримка 5 років.

Марочні коньяки позначаються: KB — коньяк витриманий (6—7 років, міцність42%), КВВК— коньяк витриманий вищої якості (витримка 8—10 років, міцність 43—45%), КС — коньяк старий (витримка більше 10 років 40-57%),

N. В. Коньяк лимоном не закушують! Це не текіла, гасити сивушний присмак, який є в текіли, кислинкою часточки лимона немає необхідності. Але факт залишається фактом. На теренах колишньої Російської імперії з легкої руки самодержця Миколи II прийнято закушувати коньяк лимоном. А коньяк, взагалі-то, нічим не закушують. Його смакують.

Отже, про основних "пляшкових" представників на наших святкових столах ми розповіли. Тепер деякі загальні поради.

НУ, БУДЬМО! Новорічне застілля — один із найтриваліших і "ситних" бенкетів із усіх наших свят.

Чудова їжа, прекрасні напої і душевна компанія. Пий, їж, веселися! Новий рік!

Але щоб не дійти в новорічну ніч до неприємного стану через витівки Бахуса, бога виноробства, скористайтеся нашими порадами.

Не пийте натщесерце! Безумовно, ніхто не вечерятиме ситно, кваплячись у гості в новорічну ніч. Але ж перекусити можна! Адже на голодний шлунок алкоголь накидається з особливим завзяттям. Так що закушуйте, пані та панове!

Закушуйте і за новорічним столом! Дозвольте собі догодити шлунку. Адже є чим. Які страви на столі! Наші дорогі й кохані жінки такі майстрині і вигадниці. І не лише щодо кулінарії!

Обмірковуючи план "нападу на стіл", не уникайте жирних страв. Жир перешкоджає згубному впливу алкоголю, послаблюючи його дію. Дехто навіть рекомендує перед першою чаркою з'їсти невеличкий шматочок вершкового масла.

Поспішати з тостами в новорічну ніч не слід. Вона довга! Адже ми збираємося поспілкуватися, пригадати приємне, помріяти про майбутнє. Встигнете ще! І зовсім не обов'язково дотримуватися безглуздої "кричалки" "Пий до дна! Пий до дна!" З такими темпами й об'ємами можна дійсно лягти на дно. Або під ялинку. Поруч із дідом-морозом. І дуже швидко. Але ми впевнені, що з вами цього не станеться.

Ну, ось, власне, і все, дорогі друзі! Залишилася ще одна порада й одне побажання.

Свято краще починати і закінчувати за столом. Із тією самою кількістю учасників, які були на старті.
Не марнуйте часу на пусте цієї ночі. Адже свята такі швидкоплинні. Ми дуже багато можемо розповісти один одному за святковим столом. Обговорити плани на майбутнє, подумати, куди поїдемо на травневі свята, у відпустку. Адже не дарма кажуть про необхідність готувати санчата влітку! Саме час взимку помріяти про літо! А як чудово мріється в затишній компанії під прекрасні вишукані напої.

Побажання біля новорічного столу
Новий рік -особливе свято. Воно не схоже на всі інші. Це свято очікування хорошого, віри в добре щасливе майбутнє! І не лише у дітей. Ця віра вкрай потрібна і нам, дорослим! Повірте у краще. Налаштуйтеся на добре. Думки матеріальні, сигнали, що ми посилаємо вгору, до вищих сил, повертаються! Тому давайте всі разом тихої новорічної ночі подумаємо прохороше. Про хороше наступного року, і не тільки. Прохороше для нас, для наших коханих, для наших дітей, батьків, друзів, знайомих. І хай буде так!

Щастя вам! З Новим роком!
Олександр Георгієв