Просто о сложном...

До нас прийшов Дід Мороз...

Ну яке ж новорічне свято без Діда Мороза і Снігуроньки?А може, вам більше до вподоби диск-жокей у костюмі Санта Клауса?Або ви настільки екстравагантні у своїх бажаннях,що хочете неодмінно в Новорічну ніч насолоджуватися музикою у виконанні квартету віолончелістів?Усе у ваших руках!Адже ми маємо справу з артистами, а для них кінець року—гаряча пора. І, найімовірніше, ваш каприз здійсниться саме так, як ви мріяли. Щоправда, аби не зіпсувати собі настрою, варто подумати не лише про то,де взяти потрібну суму для гонорару,але й як оформити виступ артиста на вашій вечірці.

Діда Мороза замовляли?
Найпростіший варіант — скористатися послугами компанії, що спеціалізується на проведенні різноманітних розважальних заходів. Ці хлоп'ята привезуть до вас кого завгодно — від індійських заклинателів змій до оленярів Крайньої півночі. Звичайно, не задарма. А отже, всі ваші домовленості слід закріпити на папері — у договорі про надання послуг. Він, у свою чергу, повинен відповідати вимогам ст. ст. 901—907 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ).

Зрозуміло, що замовник зацікавлений побачити Діда Мороза в себе "на об'єкті" у належному екіпіруванні, у встановлений час, тверезим і чітко виконуючим схвалену культурно-масову програму. Для цього йому (замовнику) треба не полінуватися і визначити всі необхідні умови у договорі. Інакше він ризикує одержати не Новорічне свято, а жахливу пародію на нього.

І краще, якщо з договором ознайомиться професійний юрист, який зверне увагу на такі його атрибути, як:
— предмет (вид і характеристика послуг, що надаються);
— строк дії;
— місце і час надання послуг;
— розмір оплати, строки і порядок її виплати;
— відповідальність сторін у разі порушення умов договору;
— наявність точних реквізитів сторін;
— інші умови, щодо яких слід дійти згоди (ст. 638 ЦКУ), наприклад, про відповідальність за невиконання зобов'язань.

Бажано також завізувати сценарій, яким керуватимуться запрошені артисти. Як кажуть, що написано пером...

Скрупульозне ставлення до договору важливо ще й тому, що послуги, подібні до тих, які ми розглядаємо, не ліцензуються. Значить, за чесність і порядність виконавця поручитися може лише він сам.

До речі, не можна забувати і про творчий репертуар дідів морозів і снігуроньок. Не виключено, що вони порушують авторські права. І хоча це, в принципі, їх проблеми, не зайвим буде перестрахуватися й у договорі уточнити: "замовник не несе відповідальності за творчий репертуар артиста і за порушення ним авторських прав".

Але про що це ми... Звісно ж, у вас все буде гаразд! І професійні масовики-витівники у новорічних костюмах під залпи хлопавок і блиск бенгальських вогнів обов'язково з'являться (приїдуть, прилетять, прискачуть) на вашому святі саме тоді, коли ви їх чекаєте. І відпрацюють на совість.

Уже потім ви підпишете з ними акт про надання послуг та їх оплатите. Єдине, що може затьмарити ваш святковий настрій, — відсутність валових витрат щодо такої оплати. Адже наявне фінансування особистих потреб фізосіб, тобто співробітників. Те саме й з податковим кредитом з ПДВ — немає госпдіяльності, немає кредиту. Ну і Бог із ним. Тим більше що, виплачуючи узгоджену суму юрособі, ви не замислюєтеся про нарахування пенсійних внесків і податку з доходів.

Чого не скажеш про ситуації, коли у ролі Діда Мороза приватний підприємець.

Так ось ти який, Дідусю Морозе!
ПП може вжитися в образ сам. Або доручити цю серйозну місію своєму підлеглому — найманому працівнику. У частині 1 ст. 902 ЦКУ говориться: виконавець зобов'язаний надати послугу особисто. Однак наймані працівники вданому разі є його представниками і, отже, умова не порушується.

Інша справа, якщо підприємець вирішить залучити сторонніх осіб. Друга частина згаданої статті дозволяє йому це тільки тоді, коли в договорі зафіксовано дозвіл замовника. Причому відповідати за порушення договору все одно буде підприємець, з яким оформлено договірні відносини. Таким чином, якщо замовник не проти, ПП вправі запросити інших осіб (непрацівників), уклавши з ними окремі договори уже від свого імені. Або ж вони ввійдуть до числа тих, хто підписав основний договір на правах виконавців.

А ось замовнику бажано одержати копії свідоцтва про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, а також свідоцтва платника єдиного податку (для артистів-єдинників) і документ, що підтверджує сплату єдиного податку за відповідний період (у відносинах із загальносистемниками — платіжного документа, що підтверджує сплату податку з доходів фізосіб за відповідний квартал). Однак, упевнені, підприємці й самі не забудуть надати вам ці папери. Зрештою, це ж в їх інтересах: маючи такі документи на руках, ви вправі не утримувати з виплачуваних підприємцям сум податок з доходів і не нараховувати (не yтримувати) пенсійних внесків. Хоча останніх уданому разі може й не бути. Адже ми маємо справу з виплатами за договорами про надання послуг, а вони під об'єкт для розрахунку пенсійних внесків не підпадають.

Щоправда, будьте уважні: стосовно єдинників можливість не утримувати податок з доходів спрацьовує лише за умови, що діяльність, за яку підприємцю виплачують доход, є у переліку зазначених в його свідоцтві про сплату єдиного податку.

До речі, про доходи самих приватних підприємців...

Дід Мороз-це я...
З точки зору підприємця, його послуги як артиста нічим не відрізняються від інших, які він міг би надавати (для яких чинне законодавство не передбачає ліцензування або будь-яких інших особливих правил). Єдинник вносить свій щомісячний платіж єдиного податку і нічого окремо зі свого особистого доходу не перераховує. Певна річ, необхідно, аби послуги, що надаються, вписувалися у той вид діяльності, який зафіксовано у свідоцтві. Інакше замовник просто зобов'язаний буде утримати із належних до виплати сум податок з доходів.

Загальносистемник веде облік прибутків і витрат і з різниці поквартально сплачує авансом податок з доходів, а також (орієнтуючись на цю саме різницю) внески до Пенсійного фонду.

...і зі мною мої друзі!
Це коли підприємець приводить на ваше новорічне шоу як учасників своїх родичів, друзів, знайомих. Тут йому потрібно пам'ятати те, про що ми вже знаємо:
— можливість участі у заході когось, окрім самого підприємця та його найманих працівників, має бути закріплено в договорі про надання послуг;
— відносини з такими колегами також слід грамотно оформляти — або цивільно-правовими договорами про надання послуг, або трудовими договорами (для найманих працівників).

Тому й оподаткування доходів, що виплачуються залученим особам, відрізнятиметься. Для зарплати найманих працівників — повний набір соціальних нарахувань (утримань), включаючи податок з доходів. Для виплат за договором про надання послуг — податок з доходів.

Для загальносистемників суми такої оплати "осідають" у витратах так само, як і нарахування соцвнесків. До тих самих витрат на одержання доходу потрапляють і всі інші, зазнані підприємцем на виконання своїх зобов'язань за договором про надання послуг. Головне, аби вони належали до числа тих, які за законодавством про оподаткування прибутку відносяться до валових витрат або амортизують.

Дідом Морозом будеш ти!
Такий варіант влаштує тих, хто не хоче гаяти часу на пошуки достойних кандидатур. Здавалося б, що простіше — викликати до себе одного зі своїх підлеглих і, поглядаючи з-під окулярів, вимовити: "Я вирішив призначити вас Дідом Морозом !Будете нас розважати!"Переваги тут у тому, що немає взагалі ніяких витрат. Щоправда, і ставлення працівника до таких вимог найімовірніше буде відповідним. Адже за трудовим договором він, наприклад, начальник транспортного відділу, а не артист цирку. Але це вже тема психології і мотивації персоналу.

Інша річ, якщо працівник сам рветься вдягнути на себе шубу, приклеїти бороду і готовий веселити своїх колег хоч до ранку.

Такі ініціативи потрібно всіляко підтримувати: допомогти з інвентарем, костюмами і (чому б і ні?) зробити Діду Морозу подарунок від трудового колективу.

Словом, можливість знайти підхожу кандидатуру на роль Діда Мороза є — вибір за вами!
Роман Наливайко