Просто о сложном...

Одним знижки, іншим - подарунки: облік новорічних акцій торговельних підприємств

Sale (англ.), Ausverkauf(HiM.), Vente((pp.), Баід(дат.), Розпродаж...

У різних країнах ці слова інформують: стартує продаж зі знижками! Його приурочують до якихось подій, зокрема, —до Нового року і різдвяних свят, що настають. І невипадково. Кінець року у багатьох асоціюється з ароматом свята,що витає в повітрі.Але водночас із шаленим ритмом,адже так багато треба встигнути: вирішити важливі справи, купити подарунки близьким і друзям, подумати про місце святкування (якщо не подбав заздалегідь). У свою чергу, продавці, щоб потенційний покупець не прослизнув повз магазин, готують приманки. Серед них—різноманітні новорічні акції.Як торговельним підприємствам показати їх в обліку, ми й розглянемо в нашій консультації.


Перед тим як взятися до сухих законодавчих норм, поговоримо про приємне: які сюрпризи в переддень Нового року надають торговельні підприємства. Нам це потрібно зовсім не для того, аби поринути в новорічні мрії. Це необхідно, щоб потім легко розібратися в обліку. Адже головне що? Розуміти суть операції!

Отже, почнемо! Зупиняючи погляд на вітринах, ми часто бачимо вивіски "Розпродаж 50%". Або ж, завітавши до магазину і купивши продукцію на 1000 грн, одержуємо знижку 5%. До речі, останню можна отримати, придбаваючи акційний товар. Тобто у даному разі ми маємо справу з продажем товарів зі знижкою.

Або ще: заходимо в бутік, щоб приміряти сукню на новорічну вечірку. Вдягаємо одну, другу, третю і... ось вона! А тут продавець змовницьки шепоче на вушко: "Купите у нас сукню — одержите в подарунок он те пречарівне намисто". Ну і як відмовитися?! Зайшов у супермаркет — і як сотий відвідувач одержав великий кактус і кошик з фруктами. Тут уже ми зіштовхуємося з подарунком (безкоштовною роздачею товарів).

А тепер — як це все відобразити торговельному підприємству.

ГОТУЄМО ДОКУМЕНТИ
Зрозуміло, будь-які операції підприємство закріплює документально. Якщо ми говоримо про розпродаж і безкоштовну роздачу продукції, то, як мінімум, знадобляться:
1) наказ про проведення новорічної акції (у ньому зазначають мету та умови проведення акції, її строки, систему знижок і подарунків покупцям, відповідальних осіб тощо);
2) положення про знижки (тут розшифровують розмір, умови надання та групу товарів, на які їх поширюють).

Як ви розумієте, перелік невичерпний. За необхідності ви можете підготувати й інші розпорядчі документи. Яка їх кількість і склад — вирішувати вам. Головне — вони мають відображати суть операції.

Приклад заповнення згаданих документів див. на стор. 54 поточного номера.

ВІДОБРАЖАЄМО В ПОДАТКОВОМУ ОБЛІКУ...
... продаж зі знижкою

Коли щось реалізують дешевше, ніж завжди, виникає питання: а яка звичайна ціна, чи не вища вона за договірну? Адже на неї орієнтуються при:
— продажу товарів (послуг) неплатникам податку на прибуток (або тим, хто сплачує його за іншими ставками), пов'язаним особам, при бартері (пп. 7.1.1, пп. 7.4.1, пп. 7.4.3 Закону про прибуток), коли визначають розмір валового доходу;
— поставці товарів (послуг) усім особам, коли звичайна ціна перевищує договірну більше ніж на 20% (п. 4.1 Закону про ПДВ), безкоштовних роздачах для нарахування податкових зобов'язань (п. 4.2 Закону про ПДВ).

Але обґрунтувати, що ціна реалізації зі знижкою відповідає звичайній, досить просто. Підмогою стануть такі норми Закону про прибуток:
— пп. 1.20.2, що, зокрема, пропонує враховувати знижки, пов'язані із сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), маркетинговою політикою, утому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки;
— пп. 1.20.3 Закону про прибуток для товарів (послуг), що продають шляхом публічного оголошення умов їх продажу, звичайною називає ціну, зазначену в такому оголошенні.

Тому, щоб спати спокійно, подбайте про документи, в які закладіть увесь механізм надання знижок. І, звісно ж, мотиви для них. Адже ви не просто так вирішили продати товар на ЗО, 40, 50% дешевше! Ось і напишіть, чим це викликано. І зробіть це переконливо.

Крім того, якщо говорити про роздріб, то красномовним підтвердженням звичайної ціни слугуватимуть цінники. Оскільки вони і є публічним оголошенням. Але пам'ятайте: приймаючи рішення про знижки, необхідно поінформувати покупця про ціну, яка була до і яка стала зараз (ч. 6 ст. 15 Закону про захист прав споживачів).

І ось тоді можна сміливо формувати валовий доход і податкові зобов'язання виходячи з продажної ціни.

Що стосується валових витрат і податкового кредиту, що відобразили при купівлі акційних (що продаються зі знижкою) товарів, то їх розмір залишається незмінним. Навіть якщо ви продаєте товар нижче за собівартість. Адже від того, що ціна стала меншою, він не втратив з в'язку з госпдіяльністю. Його продаж так само спрямовано на одержання доходу. І тут не варто навіть заглиблюватися у маркетингову політику й аналіз доходності. Коли товар залежується на прилавках, то зменшення ціни на нього, як правило, збільшує попит. А він, як відомо, призводить до збільшення обсягу продажів, виручки та обороту активів підприємства. Вигода очевидна!

Прочитати про облік розпродажів ви також можете в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 27 за 2006 р. на стор. 7, № 79 за 2007 р. на стор. 6.

.. .безкоштовну роздачу продукції
Обдаровувати покупців можна під різним соусом. Наприклад, робити подарунки тим, хто купить певний товар (пам'ятаєте про сукню і намисто?) або ж роздавати його всім охочим (на вибір). Зрозуміло, що сама по собі безкоштовна роздача призводить до не дуже райдужних податкових наслідків (вважаємо, про це знають усі). Тому її бажано підвести під певну подію. Яку? Вибір є.

Продаж за 1 грн(коп.)
Знайомий і перевірений спосіб. Ви інформуєте покупця проте, що за певних умов (або без них) він може одержати безкоштовно продукцію. Щоправда, слово "безкоштовно" фігурувати не повинно. Ви можете запропонувати покупку, припустимо, за 1 грн. Що таке 1 грн для необхідного товару? Не безкоштовно, але майже задарма! Вочевидь, такий маркетинговий хід слід закріпити у Наказі про проведення акції або ж Положенні про знижки. І тоді в податковому обліку ви показуєте:
— валовий доход і податкові зобов'язання виходячи із символічно встановленої ціни;
— валові витрати і податковий кредит у повній сумі.

Рекламна акція
Роздавати продукцію можна не просто так, а пов'язавши її з рекламною акцією. Хоча такий шлях менш вигідний, ніж описаний вище.

Судіть самі: витрати з безкоштовної рекламної роздачі товарів потрапляють до валових лише в межах ліміту, встановленого другим абзацом пп. 5.4.4 Закону про прибуток— не більше 2% від оподатковуваного прибутку за попередній рік. Тому-то коли прибутку не було або він був незначним, то на витрати, можливо, взагалі розраховувати не доведеться. А валові доходи тут, на наш погляд, дорівнюють нулю. І звичайні ціни обліковувати не потрібно (див. № 55 нашої газети за 2007 р. на стор.7).

Крім обмеження витрат, безкоштовна роздача з рекламною метою невигідна тим, що призводить до виникнення податкових зобов'язань з ПДВ. Вони визначатимуться рівнем звичайної ціни (п. 4.2 Закону про ПДВ). Водночас ми вважаємо, можна відстояти весь податковий кредит щодо рекламної продукції. Щоправда, податківці на місцях наполягають, що вхідний податок можуть збільшити лише суми ПДВ у рамках витрат, що включають до валових за пп. 5.4.4 Закону про прибуток.

ОБҐРУНТОВУЄМО ВІДСУТНІСТЬ ДОХОДУ В ОДЕРЖУВАЧА
Коли фізособа одержує якісь матеріальні вигоди (доходи) виникає питання: а чи потрібно нараховувати і сплачувати ПДФО?

Якщо ми говоримо про знижки (ут. ч. і продаж за 1 грн), то їх сума, що перевищує звичайну ціну, збільшує додаткове благо (доход) працівника підприємства-продавця (абз. "є" пп. 4.2.9 Закону №889). У нашому випадку цей пункт не працює. По-перше, товари зі знижкою продають непрацівникам підприємства. По-друге, ми довели, що ціна реалізації товарів звичайній. І ДПАУ з цим згодна (див., наприклад, лист зі 29.07.05 р. № 7129/6/17-3116 у № 79 нашої газети за 2005 р. на стор. 14).

А ось із рекламними подарунками картина дещо інша. Доход, здавалося б, очевидний. Фізособа одержує подарунок. Разом із тим відсутність ПДФО можна обґрунтувати неможливістю персоніфікації. І, що цікаво, ДПАУ це підтримує (див. лист, наприклад, від 18.02.05 р. № 1453/6/17-3116 у №40 за 2005 р. на стор. 17, а також наші матеріали на цю тему в № 26 за 2007-р. на стор. 5, № 55 за 2007 р. на стор. 7).

ЗНАХОДИМО РАХУНКИ В БУХОБЛІКУ
Почнемо зі знижок. Зауважимо: особливих тонкощів в їх обліку немає. З одного боку — ви показуєте доход, виходячи з ціни реалізації (з урахуванням знижки) — Кт702 "Доход від реалізації товарів". З іншого — витрати (собівартість проданих товарів —Дт 902 "Собівартість реалізованих товарів". А чи потрібно проводити уцінку, якщо реалізують продукцію зі знижкою?У П(С)БО 9 "Запаси" говориться проте, що запаси показують в обліку за найменшою з двох оцінок: первинною вартістю або чистою вартістю реалізації (очікуваної ціни реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням передбачуваних витрат на завершення їх виробництва і реалізацію). Отже, коли на дату балансу ціна запасів знижена або вони зіпсовані, застаріли, або іншим чином втратили первісно очікувану економічну вигоду, то проводять уцінку (п. 24, п. 25). Водночас, міркуємо, таку уцінку можна проводити частіше на будь-яку дату.

І, нарешті, про безкоштовну роздачу. Коли ви проводите останню як продаж за символічну плату, тоді облік буде таким, як описано вище. А якщо ви роздаєте продукцію в рамках рекламної компанії — такі витрати збільшать Дт 93 "Витрати на збут".

І, звісно, для повноти картини — наш приклад.

Приклад
Підприємство "Старий Хоттабич" напередодні Нового року вирішило провести акцію, що передбачає:
— у відділі м'яких іграшок провести розпродаж. Знижка — 40%;
— у відділі новорічних подарунків і прикрас кожному, хто купить продукцію на суму більше 200 грн, пропонують купити за пільговою ціною (1 грн) новорічний костюм мишки.

У зв'язку з проведенням акції на підприємстві:

1. Складено наказ про проведення новорічної акції.2. Підготовлено Положення про знижки.У період проведення акції:
— продано м'яких іграшок на суму 18 тис. грн, у т. ч. ПДВ (з урахуванням знижки);
— реалізовано новорічних прикрас і подарунків на суму 24 тис. грн і роздано (продано за 1 грн) 90 костюм в мишки.

В обліку ці операції мають такий вигляд (див. таблицю).Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про прибуток— Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР.
2. Закон про ПДВ — Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. № 168/97-ВР.
3. Закон про захист прав споживачів— Закон України "Про захист прав споживачів" у редакції від 01.12.05 р. №3161-IV.
4. Закон про доходи — Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.03 p. № 889-IV.
Марина Кулакова