Просто о сложном...

І свято навколо нас: облік витрат на новорічне прикрашання офісу

Ось уже де фантазія немає меж,так це у прикрашанні офісу.Часто-густо його мешканці самі проявляють ініціативу, вдаючись до старих добрих прийомів:приносять з дому чи купують у складчину ялинку, іграшки, гірлянди, свічки, серпантин та іншу святкову атрибутику. Потім усе це вони розставляють, розвішують, розсипають тощо. Що ж, якщо, як-то кажуть, вкласти у справу душу, то завжди буде чудовий результат.

І все ж дуже приємно, коли про прикрашання турбується саме підприємство! Тоді відкриваються дійсно фантастичні можливості для створення яскравого антуражу. Однак бухгалтер розуміє, що понесені витрати (причому іноді чималі) потрібно відобразити в обліку. Давайте ж разом згадаємо, як це зробити правильно.


З чого починається прикрашання офісу...
...Звісно ж, з наказу керівника підприємства, яким слід затвердити кошторис витрат, установити строки виконання робіт, призначити виконавців і відповідальних осіб.

Реалізувати задумане можна двома способами:
1) замовити виконання робіт професіоналам —дизайнерам, флористам, декораторам;
2) закупити необхідне і доручити своїм працівникам проявити всю креативність.
Утім, ніщо не заважає об'єднати обидва підходи.

Отже, розглянемо, який же відбиток кожен із них залишить у бухгалтерському та податковому обліку підприємства.

Офіс прикрашає стороння організація
Прямо скажемо — задоволення це не з дешевих. Але якщо бюджет фірми дозволяє, чому б і ні? Звичайно, щоб поставити ялинку та розвісити на ній іграшки, навряд чи варто наймати майстра-оформлювача. Ну а якщо ви хочете чогось особливого і стильного, припустимо, композицію з усіляких гірлянд, квітів, глиці, новорічних вінків, ліхтарів, драпірування тканинами тощо, найімовірніше, без допомоги спеціалістів не обійтися. Адже найважливіше — не кількість і вигадливість прикрас, а гармонія, тобто поєднання вишуканості стилю і завершеності картини інтер'єру. Словом, якщо ви цілком і повністю покладетеся на талант декораторів, облік буде надзвичайно простий.

У бухгалтерії сплачені декораторам суми за оформлення офісу потраплять на рахунок 92 "Адміністративні витрати"(п. 18П(С)БО 16"Витрати"). А от у податковому обліку віднести їх до валових витрат не вийде — забороняє пп. 5.3.1 Закону про прибуток. У ньому сказано: витрати на потреби, не пов'язані з госпдіяльністю, зокрема на організацію та проведення свят, до складу валових не включають.

Та сама доля чекає і на податковий кредит з ПДВ, оскільки немає прив'язки до госпдіяльності, яку жадає бачити пп. 7.4.1 Закону про ПДВ.

Щоправда, це обмеження не стосується витрат на організацію прийомів, презентацій і свят з рекламною метою, які підприємство все ж може віднести до валових з урахуванням 2%-вого ліміту, встановленого в абз. 2 пп. 5.4.4 Закону про прибуток. Але це тема іншої публікації (див. у поточному номері на стор.40).

Зазвичай декоратори самі підбирають і закуповують усі необхідні атрибути. Але буває, їм доводиться працювати і з матеріалами замовника. Проте, як провести в обліку купівлю підприємством нового чи використання наявного реманенту, читайте в наступному розділі.

Прикрашаємо офіс власними силами
У першу чергу придбаваємо новорічні аксесуари. Якщо вхід піде готівка, не забудьте про правила розрахунків з підзвітними особами:
1) вони зобов'язані відзвітуватися про покупки і повернути невитрачені кошти до закінчення третього банківського дня, наступного за днем покупки;
2) підзвітні кошти не можна передавати іншим працівникам;
3) заборонено видавати підзвіт гроші працівникам, які повністю не розрахувалися за виданими раніше сумами.

Потім прикраси, що прибули до офісу, слід оприбуткувати. Залежно від строку служби в бухобліку вони потраплять до основних засобів (далі— 03) чи запасів.

03 —активи, очікуваний строк корисного використання яких більше одного року (або нормального операційного циклу, якщо він довше року) (п. 4П(С)БО7"Основні засоби"). До малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА) зараховують ті 03, первинна вартість яких нижча за встановлений на підприємстві вартісний критерій. І тільки якщо строк використання активу менше року, його кваліфікують як запаси. Окрему групу запасів складають малоцінні швидкозношувані предмети—ті, які використовуються протягом певного періоду, але менше одного року (чи нормального операційного циклу, якщо він довше року).

Усі запаси, які пішли на прикрашання офісу, відправляємо до складу адмінвитрат як загальні корпоративні витрати (п 18П(С)БО 16"Витрати"): Дт92 Кт20, 22.

Зверніть увагу!
Придбані 03 і запаси зараховують на баланс за первинною вартістю. Крім покупної ціни, до останньої також увійдуть витрати на транспортування та установку, сума ПДВ, нарахованого постачальником на ціну товару (оскільки підприємству вона не відшкодовується у вигляді податкового кредиту), а також інші витрати на доведення їх до стану, придатного до використання (п. 8 П(С)БО7 "Основні засоби", п. 9П(С)БО9"Запаси").

На вартість необоротних активів (03, МНМА) у межах строку їх корисного використання, починаючи з наступного місяця після того, в якому їх було введено в експлуатацію, нараховують амортизацію(п. п. 23,29П(С)Б07 "Основні засоби"): Дт 92 Кт 13.

А що ж у податковому обліку? На ньому зазначені операції майже не позначаться. Ми з'ясували, що витрати на святкове прикрашання офісу не пов'язані з госпдіяльністю підприємства, отже, вони не можуть потрапити до валових витрат (п. 5.1 Закону про прибуток) і не збільшать балансової вартості основних фондів (пп. 8.2.1 Закону про прибуток).

Цілком можливо, що в новорічному інтер'єрі будуть задіяні товарно-матеріальні цінності, витрати на придбання яких раніше вже були включені до валових. Тоді такі витрати зі складу валових доведеться прибрати. Для цього вартість запасів відображають у графі 4 "Запаси, використані не в господарській діяльності" таблиці 1 додатка К1/1 до декларації з податку на прибуток підприємства. Також необхідно зменшити і податковий кредит з ПДВ (пп. 7.4.1 Закону про ПДВ). Роблять так: сплачений у ціні придбання ПДВ фіксують зі знаком "-" у рядку 16.3 декларації з податку на додану вартість. До неї додають Розрахунок коригування сум ПДВ.

І ще. Ми говоримо про тимчасові прикраси, які після свята будуть розібрані: ялинки, гірлянди та ін. Зовсім інша річ, якщо виконані роботи призведуть до поліпшення (реконструкції, модернізації) офісу. Наприклад, підприємство забажає встановити натяжні стелі, декоративні ліхтарі або позолочені вмивальники в туалетах, і при цьому всі ці блага залишаться надбанням офісу і після свята. Тоді витрати на їх придбання та установку збільшать первинну вартість офісу як 03, а в податковому — потраплять до валових у межах 10%-вого ліміту чи будуть розподілені відповідно до пп. 8.7.1 Закону про прибуток.

От, власне, і вся матчастина. Тепер, користуючись вище викладеними правилами, розглянемо приклад.

Приклад
Керівництво ТОВ "Міленіум" (платник ПДВ) у зв'язку зі святкуванням Нового року прийняло рішення прикрасити офіс. Згідно з попередньо затвердженим кошторисом витрат на святкування корпоративного Нового року готівкою було оплачено такі покупки (усі ціни з ПДВ):
1) штучна ялинка (1 шт.) — 3120 грн;
2) живі ялинки (2 шт. по 300 грн) — 600 грн;
3) набори ялинкових іграшок на загальну суму (15 шт. по 80 грн) — 1200 грн;
4) гірлянди електричні (6 шт. по 50 грн) — 300 грн;
5) гірлянди з фольги (20 шт. по 15 грн) — 300 грн;
6) дощик (10 комплектів по 24 грн) — 240 грн;
7) тканини для драпірування (22 м) — 1320 грн; 8)хлопавки, бенгальські вогні, серпантин — 180 грн. Разом: 7260 грн (ут. ч. ПДВ — 1210 грн).

Усі декоративні прикраси —тимчасові, на період святкування Нового року. Вартісна межа для МНМА— 1000 грн.

Крім того, з поточного рахунка перерахували 4200 грн (у т. ч. ПДВ — 700 грн) фірмі-декоратору за виконання флористичних і драпірувальних робіт.

Кореспонденцію рахунків див. у таблиці.От і все! Суворий офісний інтер'єр, який уже набив оскомину, неначе ожив, змінився. Тепер співробітники опинились у новому робочому оточенні, що, безперечно, створить атмосферу близького свята. Ну і, зрозуміло, гарний настрій у колективі — гарантовано, а отже, є всі підстави розраховувати і на більш високу продуктивність праці.
Геннадій Кузнєцов