Просто о сложном...

Прикрашаємо вітрину і торговельний зал магазину: облік витрат на святковий настрій

Не варто приховувати,на передодні Нового року всіх охоплює передсвятковий шопінг.Потрібно встигнути купити подарунки близьким людям,новенькі іграшки та гірлянди на ялинку,частування до святкового столу. А ще не завадить поновити гардероб,а ще...Цей список можна продовжувати до нескінченності. Вистачило б фантазії, часу і, головне, грошей.

Ось і намагаються торговці максимально догодити клієнтам,тим самим не нав'язливо спонукуючи спустошити гаманець саме у них.У боротьбі за покупця вони не тільки пропонують спецасортимент товарів, а й відтворюють для нас з вами неповторний святковий настрій. Прикрашаючи вітрини і торговельні зали новорічною атрибутикою,вони приваблюють потенційного покупця до себе,пропонуючи йому зануритися у чарівний новорічний світ,відчути атмосферу улюбленого свята...А от проза життя для підприємства торгівлі має приблизно такий вигляд...


Щоб зацікавити покупців, директор розпоряджається прикрасити вітрини і магазин новорічним декором, виділяє гроші і призначає відповідального (наприклад, менеджера чи завгоспа). Він усе ретельно продумує, погоджує і закуповує новорічну атрибутику (ялинки, іграшки, фігурки діда-мороза і снігуроньки, сувеніри, гірлянди, різнобарвну мішуру тощо). Потім персонал дружно створює святкову атмосферу.

А може бути й інакше. Якщо на витратах не заощаджують, вдаються до послуг професійного дизайнера. Він помізкує, як навести в магазині шик і блиск, складе список усього необхідного. Прикраси закуплять, потім дизайнер оформить інтер'єр і отримає плату за свої послуги. А бухгалтеру у будь-якому разі дістанеться найцікавіше — правильно оформити документи і провести витрати в обліку. Як це зробити, ми зараз коротенько й розповімо.

ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК
Податок на прибуток

На нашу думку, витрати на новорічно-різдвяне оформлення (прикрашання) вітрин і торговельних залів тісно пов'язані з госпдіяльністю торговельного підприємства, тому не можуть оминути його податковий облік. Аргументувати це можна так.

Прикрашаючи свій магазин до зимових свят, ви створюєте атмосферу, що спонукає покупців отоваритися саме у вас. Крім того, поряд з якісним обслуговуванням, святкове оформлення магазину— одна зі складових його іміджу. Виходить, завдяки таким заходам, ви:
1) стимулюєте зростання продажів;
2) підтримуєте купівельний попит (формуєте лояльність постійних клієнтів).

Скажіть, хіба цього замало, щоб переконатися в господарності витрат?! Гадаємо, достатньо!

Іноді святкове прикрашання магазину (особливо зовнішніх вітрин) називають рекламним заходом. Відповідно, затрати на новорічну атрибутику, декор і послуги дизайнера пропонують включати до валових витрат (далі — ВВ) за пп. 5.4.4 Закону про прибуток. Вважаємо, що це не завжди коректно. Згадаємо: за визначенням реклама — "інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару" (ст. 1 Закону про рекламу). Очевидно, що декоративне оформлення (прикрашання) торговельного залу і вітрин до свят навряд чи має відношення до реклами. Хоча, звичайно, додавши деяких зусиль і виявивши кмітливість, операцію "Прикрашаємо магазин" можна спробувати підігнати під передпродажний чи рекламний захід стосовно товарів (робіт, послуг), що продаються вами. Наприклад, на всі гірлянди, кульки, сувеніри та інший декор нанести найменування товару, що продається, торгової марки або заклик купити що-небудь саме у вас. Зрештою, як казала Вірочка з усім відомого "Службового роману": "Ну, загалом, і зайця можна навчити курити". Але, на щастя, у нас не той випадок. Вигадувати щось надзвичайне не обов'язково.

На наш погляд: затрати на новорічно-різдвяне оформлення(прикрашання)магазину потрапляють до ВВ за пп. 5.2.1Закону про прибуток витрати, сплачені (нараховані) протягом звітного періоду у зв'язку з "підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3—5.7 цієї статті (тут і далі виділено авт. —В. К.)"Звісно, вони мають бути підтверджені первинними документами — платіжками, накладними тощо (абз. 4 пп. 5.3.9 Закону про прибуток).

Дату збільшення ВВ визначають за правилами п. 11.2 Закону про прибуток. Якщо товари (роботи, послуги) закуповують у пов'язаних осіб, неплатників податку на прибуток (наприклад, єдинників) або пільговиків, витрати, понесені у зв'язку з таким придбанням, визначають виходячи з договірних цін, але не більших ніж звичайні, що діють на дату такої купівлі (пп. 7.4.2 і пп. 7.4.3 Закону про прибуток).

Увага!
Усе це не стосується купівлі для оформлення новорічного дизайну матцінностей, строк служби яких перевищує 365 календарних днів, а вартість більше ніж 1000 грн (без ПДВ, якщо ви — платник цього податку). Такі об'єкти потраплять до складу основних фондів (далі — ОФ) і будуть амортизуватися за ст. 8 Закону про прибуток. Як правило, "новорічні" ОФ відносяться до групи 2 або 3 (квартальна ставка амортизації — 10% і 6% відповідно).

А от витрати на придбання податкової малоцінки — предметів зі строком експлуатації більше року і вартістю менше 1000 грн — потраплять до ВВ. При цьому вона, як і запаси, бере участь у перерахунку за п. 5.9 Закону про прибуток (див. абз. 2 пп. 8.2.1 цього Закону). Виходить, реально балансова вартість "новорічної" податкової малоцінки опиниться у ВВ за фактом передачі таких об'єктів в експлуатацію (для прикрашання торговельних залів і вітрин).

Наголосимо: затрати на прикрашання магазину новорічною атрибутикою і декором не можна вважати затратами на його поліпшення. Адже вони не є такими за своєю суттю. Отож пп. 5.3.2, пп. 8.7.1 або пп. 8.8.1 Закону про прибуток стосовно них не працюють.

Врахуйте: головним доказом при обґрунтуванні господарності витрат стане традиційний наказ (розпорядження) керівника підприємства про підготовку торговельних залів і вітрин магазину до новорічно-різдвяного періоду. Простежте, щоб він мав чітко виражену маркетингову спрямованість (його зразок див. нижче).

ПДВ
Як ми довели, новорічну атрибутику, елементи декору, послуги дизайнера придбавають для використання у госпдіяльності. А отже, якщо ви торгуєте в магазині оподатковуваними ПДВ товарами, сума ПДВ, сплачена (нарахована) у їх вартості, потрапляє до податкового кредиту за пп. 7.4.1 Закону про ПДВ. Майте на увазі: коли їх договірна ціна перевищує звичайну більше ніж на 20%, до податкового кредиту відносять суму ПДВ, обчислену, виходячи зі звичайної ціни.

У продавців виключно неоподатковуваних товарів податкового кредиту не буде. ПДВ у вартості новорічних затрат піде до ВВ або збільшить балансову вартість ОФ (пп. 5.3.3 і пп. 8.4.1 Закону про прибуток).

Якщо ж ви одночасно продаєте як оподатковувані,так і необкдалені ПДВ товари, до податкового кредиту потрапить тільки частина вхідного податку. Вона відповідає питомій вазі оподатковуваних поставок періоду, в якому проводять розподіл (пп. 7.4.3 Закону про ПДВ). Решта ПДВ осяде у ВВ чи у балансовій вартості ОФ (залежно від того, що ви купували).

У будь-якому разі податковий кредит має бути підтверджений податковою накладною чи іншим документом, передбаченим пп. 7.2.6 Закону про ПДВ.

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК
Бухоблік новорічної атрибутики і декору залежить від строку служби і вартості матеріальних цінностей.

Об'єкти, очікуваний строк використання (експлуатації) яких перевищує рік, визнають основними засобами (далі — 03) і обліковують за правилами П(С)БО 7 "Основні засоби". Серед предметів прикрашання торговельних залів і вітрин ними, як правило, будуть:
— штучні ялинки;
— фігурки діда-мороза, снігуроньки та інших казкових персонажів;
— "довгоживучі" ялинкові іграшки;
— електричні, світлодіодні гірлянди, інша світлотехніка тощо.

Загалом, усе те, що за вашими оцінками залізно проживе рік і більше.

Серед 03 виділяють малоцінні необоротні матеріальні активи (далі — МНМА). До них потрапляють 03, вартість яких не перевищує вартісної межі, обумовленої для МНМА в наказі про облікову політику підприємства. МНМА обліковують на субрахунку 112. Для них, крім прямолінійного і виробничого, передбачено два особливих методи амортизації (п. 27 П(С)БО "Основні засоби"). Отож ви можете:— або нараховувати амортизацію в розмірі 50% амортизованої вартості в першому місяці використання об'єкта, а решту 50% — у місяці, коли його вилучають із активів (списують із балансу), оскільки він перестав відповідати критеріям визнання такими;
— або списувати 100% його вартості відразу у першому місяці використання.

Паперові гірлянди, ялинкові іграшки, "дощик", серпантин, бантики, стрічки тощо, строк служби яких менше року, потраплять до складу запасів (осядуть на субрахунку 209 "Інші матеріали"). їх обліковують за правилами, передбаченими П(С)БО 9 "Запаси". І навіть коли щось із цього внаслідок дбайливого ставлення успішно пережило новорічну кампанію і буде використано в наступній, вважаємо, не потрібно гарячкувати і переводити його до складу 03. З огляду на передбачувану недовговічність таких предметів, неминучу втрату товарного вигляду, можете списувати їх вартість у витрати при передачі на прикрашання магазину.

Амортизацію "новорічних"03, ут. ч. МНМА, первинну вартість запасів, а також вартість послуг дизайнера (якщо його залучали) відносять до Дт рахунка 93 "Витрати на збут".

Ну і за доброю традицією невеличкий приклад.

Приклад
Завгосп ТОВ "Техніка майбутнього" Йолкін М.Є. на підставі наказу по підприємству від 05.12.07р. № 007 і затвердженого кошторису отримав під звіт 4000 грн. За нихвін купив для оформлення (прикрашання)торговельних залів і зовнішніх вітрин:
— три штучні ялинки за ціною 300 грн за шт. (у т. ч. ПДВ—50 грн);
— 10 світлодіодних гірлянд по 120 грн за шт. (у т. ч. ПДВ - 20грн);
— фігурки діда-мороза і снігуроньки за ціною 180 грн за шт. (ут. ч. ПДВ - ЗО грн);
— ЗО "довгограючих" ялинкових іграшок по ЗО грн за шт. (у т. ч. ПДВ - 5 грн);
— паперові гірлянди, "дощик", мішуру, серпантин на загальну суму 600 грн (у т. ч. ПДВ— 100 грн).

Усі предмети використано на прикрашання торговельних залів і зовнішніх вітрин магазину. Вартісна межа для МНМА, закріплена в наказі про облікову політику, — 1000грн. Метод нарахування амортизації — 100% у першому місяці використання. Паперові гірлянди, "дощик", мішуру, серпантин обліковують як запаси.

Після свят штучні ялинки, світлодіодні гірлянди, фігурки діда-мороза і снігуроньки, а також ялинкові іграшки передали на склад.


Облік покажемо в таблиці.Наприкінці хочемо нагадати вам слова Ф.М. Достоєвського, який майже півтора століття тому вустами князя Мишкіна промовив: "Краса врятує світ!" Так нехай ваші торговельні зали і вітрини будуть найкрасивішими.
Віталій Кач