Просто о сложном...

Від профспілки - під ялинку: облік та оподаткування профспілкових подарунків

Справжня ціна подарунка у
здатності передати його тепло.
Ішхан Ґеворгян
Подарунки на Новий рік дарують усі, і профспілки тут не виняток. Звісно ж, вони хочуть потішити сюрпризами діточок своїх членів і мають на це повне право. Профспілкова організація може подарувати не лише новорічні гостинці, але й оплатити вартість квитків на новорічно-різдвяні вистави. Придбаває такі подарунки профорганізація або за кошти, одержані для здійснення своєї статутної діяльності, або за кошти підприємств, перераховані спеціально на новорічно-різдвяні заходи. Розглянемо, який стан справ з оподаткуванням у кожної сторони.

Облік новорічних подарунків у профорганізації
Отже, якщо вартість новорічних подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи оплачує профспілка, то зазначені витрати повинні бути передбачені в її кошторисі доходів і витрат. Конкретний порядок видачі подарунків, придбаних за рахунок профбюджету, визначається відповідним рішенням профспілкового комітету. У ньому обов'язково мають враховувати кількість дітей і вартість подарунка (квитка на виставу). Як зауважує Фонд страхування від непрацездатності в листі від 12.04.05 р. № 05-30-513, чинне законодавство не обмежує вік у дітей, які можуть одержувати новорічний подарунок. Це на розсуд профспілки. Зазвичай подарунками забезпечують малолітніх дітей, а це ті, кому ще не виповнилося 14 років. Але іноді обдаровують і підлітків — до 18 років.

Видаючи подарунки та квитки на новорічно-різдвяні вистави для дітей, профорганізації слід підготувати такі документи:
1) рішення профкому про видачу дитячих новорічних подарунків і квитків;
2) список дітей членів профспілки, яким можуть бути видані подарунки (з урахуванням вікового обмеження);
3) відомості на видачу подарунків із зазначенням прізвищ членів профспілки, де батьки розписуватимуться про одержання подарунків для своїх чад.

До речі, профспілкові організації придбавають новорічні подарунки у виробничих або торгових підприємств без ПДВ (ст. 2 Закону про новорічні подарунки).

У бухгалтерському обліку профспілкова організація проводить операцію купівлі та видачі подарунків, як показано в таблиці 1.Облік у підприємства коштів,перерахованих профспілці на новорічні подарунки
Це другий і доволі-таки поширений варіант фінансування придбання профспілками новорічних подарунків (облік в профспілці тут такий самий, як ми описали вище).

А чим це привабливо для підприємства? Ось чим — підприємство може обдарувати дітей співробітників і віднести вартість подарунків на валові витрати! Щоправда, у цій діжці меду є своя ложка дьогтю: валововитратність обмежена — не більше 4% оподатковуваного прибутку попереднього (звітного) року. Ну що ж, хоч щось.

Таку можливість передбачає ст. 1 Закону про новорічні подарунки. Але слід пам'ятати: діє він вельми недовго— з 1 грудня поточного року по 15 січня наступного, проте щороку.

Увага!
Обдаровуючи дітей співробітників через профспілки, підприємства мають можливість включати перераховану суму до валових витрат
(але в межах 4% оподатковуваного прибутку попереднього року і за певних умов).

Щоб скористатися даною пільгою, підприємство видає наказ про перерахування грошей на рахунок профорганізації на новорічні подарунки, а також для проведення новорічних і різдвяних свят для дітей працівників підприємства. А профорганізація вже сама розповсюджує подарунки і квитки на новорічні свята.

Аби мати право на пільгу, необхідно виконати ще низку умов:
— новорічні подарунки (квитки), що закупить профспілка, призначено для дітей і підлітків до 18 років*;
вартість одного подарунка не повинна перевищувати 17 грн;
— подарунок має містити суто кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва, а також фрукти.

Зауважте: на відміну від подарунків, вартість квитків на новорічні ранки (вистави) не обмежена.

Отже, якщо всіх умов дотримано, підприємство сміливо віднесе до валових витрат перераховані профспілці кошти (як ми вже сказали, у межах 4%). І нехай вас не бентежить пп. 5.2.2 Закону про прибуток, згідно з яким до валових витрат включають суми, перераховані неприбутковим організаціям у межах від 2% до 5% оподатковуваного прибутку попереднього року. Йдеться в ньому про добровільні пожертвування, що не стосуються новорічних витрат. Тому норми Закону про прибуток і Закону про новорічні подарунки працюють паралельно, незалежно один від одного. До речі, дану думку підтверджує й Мінфін України в листі від 20.01.06р. №31-21010-06-18/857, підкреслюючи, що Закон про новорічні подарунки діє як виняток із загальних положень (це записано й у самому Законі).

Приклад
Підприємство "Лапуся" 10 грудня перерахувало профспілковій організації 2800 грн на придбання новорічних подарунків для дітей своїх співробітників.

Сума оподатковуваного прибутку за 2006 рік — 58 тис. грн (4% — 2320 грн). В обліку підприємства це виглядає просто (див. таблицю 2).Податок з доходів
Привітання дітей через профспілки має ще одну значну перевагу. На підставі ст. З Закону про новорічні подарунки вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи для дітей від неприбуткових організацій (ут. ч. профспілок) не включають до сукупного оподатковуваного доходу їх батьків, які одержують за них подарунки. Отже, немає податку з доходів. Звісно, дане правило діє лише тоді, коли подарунковий комплект складається з кондитерських виробів та іграшок вітчизняного виробництва, а також фруктів, і його вартість не вище 17 грн. Якщо ці умови не виконано, то податку з доходів не уникнути.

Ви можете заперечити: а як же ст. 14Закону про доходи? Адже згідно з нею вартість будь-яких подарунків обкладають податком з доходів за ставкою 15%. Поспішаємо вас заспокоїти: у випадку з новорічними подарунками дана норма Закону про доходи не працює, оскільки Закон про новорічні подарунки спеціальний і робить виняток із загальних правил оподаткування подарунків.

Такої самої думки дотримується й ДПАУ у листі від 20.12.06 р. №23990/7/17-0717 (див. газету "Все про бухгалтерський облік" № 2 за 2007 рік, стор. 5). У ньому вона зазначає: Закон про новорічні подарунки є спеціальним і діє щорічно на період з 1 грудня поточного року до 15 січня наступного року. Тому вартість святкових новорічних подарунків та квитків на новорічно-різдвяні заходи, отримані дітьми від профспілкових організацій, не включають до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб — батьків таких дітей.

Крім того, податківці рекомендують заповнювати податковий розрахунок за ф. № 1ДФ лише за тими новорічними подарунками (квитками), з яких утримували податок з доходів, тобто якщо вартість подарунка перевищує 17 грн. І зазначати ознаку доходу 09.

Це не зовсім узгоджується з порядком заповнення самої ф. № 1ДФ. Адже якщо звернутися до Довідника ознак доходів, то відразу зрозуміло, що там має бути інформація про всі доходи: оподатковувані й ні. Але якщо податківці дозволяють не подавати звітність при видачі неоподатковуваних подарунків, так чому б профспілкам не скористатися цим!

Ось, напевно, і все, що потрібно знати про податкові пільги при придбанні новорічних подарунків для дітей через профспілку. Як бачите, Закон про новорічні подарунки дозволяє провести новорічні святкування з мінімальними витратами для роботодавця. І неважливо, що вручає подарунки не саме підприємство, головне, що є можливість потішити дітлахів.

Список використаних нормативно-правових актів:
1.Закон про новорічні подарунки — Закон України "Про звільнення від оподаткування коштів, що спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей і на придбання дитячих святкових подарунків" від 30.11.2000р. №2117-111.
2. Закон про прибуток— Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-BR
3. Закон про доходи — Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.03 p. № 889-IV.
Наталія Харитонова