Просто о сложном...

Платіжна картка: сучасний електронний гаманець

У розвинених країнах більша частина працюючого населення давно й успішно оплачує товари та послуги за допомогою банківських платіжних карток (далі — БПК, картка). Це зручний, сучасний та універсальний платіжний інструмент. Ми поговоримо про види БПК, їх переваги та про багато іншого. 1. Переваги БПК Для початку визначення БПК: це спеціальний платіжний засіб у вигляді виготовленої і виданої пластикової або іншого виду картки для оплати товарів та послуг; перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб; одержання готівки у касах банків, у торговців і в банкоматах; інших розрахункових операцій за договором між банком і клієнтом {див. п. 1.27 Закону про платіжні системи). По-перше, БПК — це зручно. Картковий рахунок (далі— картрахунок) може бути в гривнях, євро або доларах США (або в двох валютах одночасно) — за необхідності картка сама подбає про конвертацію. БПК міжнародних платіжних систем працюють як на території України, так і за кордоном. Ще один плюс: застосовуючи картку, ви практично не залежите від режиму роботи банку, адже багато банкоматів працюють цілодобово.

По-друге, БПК — це безпечно. Захист картки забезпечує персональний ідентифікаційний номер (далі — ПІН), відомий тільки держателю БПК. Зазвичай ПІН — це чотиризначне число, фактично пароль держателя. Втрачену картку за заявою держателя внесуть до стоп-листа, тобто до списку БПК (номерів БПК), за якими операції заборонено(див. п. 3.15 Положення про емісію БПК), і її заблокують. Таким чином, втрата картки не призведе до втрати грошей, якщо ви одразу помітите пропажу і звернетеся до банку.

По-третє, БПК — це вигідно. Вони допомагають контролювати витрати, тобто заощаджувати свої гроші. При поїздці за кордон громадянам України не треба оформляти дозвіл на вивезення валюти на картках, випущених українськими банками, у т. ч. міжнародних платіжних систем, причому незалежно від суми. її достатньо усно задекларувати (див. п. 1 розділу IV Інструкції про переміщення валюти). Що стосується вивезення українцями БПК, емітованих іноземними банками і не-банківськими установами, то їх треба показати в митній декларації (при цьому сума не обмежена). На додачу на митниці треба буде пред'явити індивідуальну ліцензію НБУ на відкриття рахунка в іноземному банку (див.пп. "б" п. 1 розділу IV Інструкції про переміщення валюти). Виняток із правил: картка Visa Travel Money. її слід письмово задекларувати на митниці на підставі довідки банку {див. п. 1.2 розділу III Інструкції про переміщення валюти), а ліміт коштів, що вивозяться, — 10 тис. дол. США. І ще один плюс — за БПК не справляють комісії при купівлі товарів (її оплачують торгові підприємства). До того ж купюри в гаманці не збільшать капітал, а на картрахунку вони принесуть доход у вигляді відсотків на залишок.

2. Основні положення
Випускають БПК у нашій країні лише банки, що підписали договір із платіжною організацією відповідної платіжної системи та одержали на це дозвіл (див. п. 15.3 Закону про платіжні системи і п. 2.1 Положення про емісію БПК). Виняток — одноемітентні внутрішньобанківські платіжні системи. Сама по собі БПК — це власність банку, а держателю її дають просто в користування. Разом із карткою клієнту видають конверт із ПІНом.

По закінченні строку дії БПК (він є у договорі з банком і на самій картці) її повертають до банку для продовження або заміни. Інакше БПК автоматично перестане працювати після закінчення останнього дня місяця року, зазначеного на її лицьовій стороні, і зняти гроші з картки вам уже не вдасться. У разі розірвання (припинення строку дії) договору про надання та використання БПК за заявою власника картрахунка кошти, що знаходяться на ньому, перераховують на інші банківські рахунки власника або видають йому готівкою. Врахуйте, що правила обслуговування БПК у кожного банка-емітента часто відрізняються, тому уважно вивчайте їх, відкриваючи рахунок, а краще — приносить примірник для себе.

3. Класифікація БПК
Звичайно ж, ознак, за якими можна згрупувати картки, чимало — у таблиці 1 ми навели лише деякі із них (додатково див. газету "Все про бухгалтерський облік" №13за2006р.,стор.21).4. Тарифи на операції з БПК
Зрозуміло, у кожного банка-емітента свої тарифи на обслуговування БПК. У таблиці 2 ми розмістили середні показники, що допоможуть вам зорієнтуватися.5. Розрахунки за допомогою БПК
Для того щоб покупці могли розплачуватися картками, торгове підприємство укладає договір еквайрингу (інакше кажучи — обслуговування) із банком — членом платіжної системи. Потім треба придбати спеціальне торгове обладнання (платіжний термінал або імпринтер) і касовий апарат — і до прийняття БПК все готово.

Ось ви прийшли в магазин і бажаєте розрахуватися своєю карткою. Спочатку касир визначить, чи працює їх підприємство з вашим типом БПК і чи відповідає картка всім критеріям. Зазвичай інформацію про типи БПК, що приймає підприємство, розміщують на видноті, недалеко від місця розрахунків. Отже, касир проводить авторизацію. Одержавши дозвіл на операцію, він оформлює сліп або квитанцію платіжного терміналу залежно від встановленого на підприємстві обладнання. Потім касир може вимагати засвідчити особу держателя БПК. Останній або підписує сліп (підпис на ньому обов'язковий —
див. п. 4.7 Положення про емісію БПК), квитанцію платіжного терміналу (перевіряють відповідність цього підпису зразку на БПК), або вводить свій ПІН {див. п. 3.20 Положення про емісію БПК). Не забудьте, що разом зі сліпом (або квитанцією платіжного терміналу) касир повинен видати вам чек касового апарата, адже саме він підтверджує факт оплати товару. Ще раз нагадуємо — за розрахунок у магазині за БПК комісію сплачує не покупець, а підприємство торгівлі. Додатково про нюанси подібних розрахунків для підприємства-продавця читайте в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 13 за 2006р.,стор. 27.

Крім цього, карткою можна розрахуватися і за різноманітні послуги, скажімо, замовити авіаквиток, оплатити номер у готелі, обід у ресторані. Так, наприклад, ресторан, приймаючи БПК до оплати, діє так само, як і торгове підприємство. Деякі ресторани замість стаціонарного обладнання перейшли на переносні термінали. Розрахунок за їх допомогою дуже простий. Офіціант приносить термінал і проводить у ньому БПК. Картку повертають клієнту. Потім, уже без БПК, термінал кладуть на базу, де протягом 40 секунд відбувається авторизація і друкується чек, який віддають клієнту. Таким чином, картка не зникає з поля зору відвідувача, та й з боку персоналу ресторану зловживання виключені. Що, погодьтеся, важливо, якщо сума на БПК значна.

6. Видача готівки торговцями
До речі, можна не тільки оплатити товари та послуги за допомогою БПК, але й просто знімати з неї готівку, причому яку банкоматі, касі банку або іншій фінустанові, так і в звичайному магазині. Зрозуміло, якщо остання оснащена платіжним терміналом або імпринтером (у т. ч. з'єднаним або об'єднаним із РРО) і приймає до обслуговування БПК для оплати товарів (послуг). Торговець може видати готівку держателю БПК або зі своєї виручки, або з коштів, одержаних у банку. При цьому він обов'язково проводить авторизацію (якщо це передбачено правилами платіжної системи) і роздруковує квитанцію платіжного терміналу (сліп) і чек РРО. Останній слід вручити клієнту.

7. Додаткові послуги держателям БПК
Крім всього переліченого вище, держателі БПК мають право на додаткові послуги обслуговуючих банків. Виділимо основні із них:
1. Оплата комунальних та інших платежів (у т. ч. поповнення рахунка мобільного телефону) безпосередньо з картрахунка в банкоматі, що підтримує цю функцію.
2. Одержання оперативної інформації про стан вашого рахунка у вигляді повідомлень, які надходять на ваш мобільний телефон (системи SMS-Banking і GSM-banking) або на адресу електронної пошти (система GSM-banking).
3. Просто зателефонувавши, можна дізнатися стан рахунка, замовити виписку та ін. (інформаційно-платіжна система "Телефон-банк").
4. Відкриття до вашого картрахунка додаткових карток довіреним особам. Також можна встановити індивідуальні ліміти за кожною БПК.
5. Бонусна сума. Деякі банки при оплаті вами покупки (послуги) за допомогою БПК на певну суму автоматично зараховують на ваш картрахунок бонус.
6. Деякі банки пропонують своїм клієнтам депозит на БПК із поповненням. Його перевага: депонувати кошти можна прямо на картрахунку, підписавши додаткову угоду з банком. Відсотки виплачують щомісяця на картрахунок. Різновид цього депозиту — ощадний план, що являє собою регулярне блокування певних сум на картрахунку з нарахуванням відсотків, згідно із заданим графіком. При цьому витрачати суму, що залишилася, можна вільно.
7. Ви можете обрати спеціальний кредитний продукт — овердрафт. Його суть: банк, довіряючи клієнту, під гарантію майбутніх надходжень коштів на картрахунок автоматично оплачує суми, що перевищують залишок на рахунку клієнта, але в межах ліміту. Особливість овердрафту — короткий термін. Залежно від розміру овердрафту і виду БПК він може бути: дозволеним (його розмір включають до витратного ліміту за БПК і враховують при авторизації) і недозволеним (таким, що перевищує ліміт, — тут відсоток за користування овердрафтом буде підвищеним).
8. Зміна ПІНу. Держателі БПК можуть у будь-якому банкоматі в мережі свого банку змінити ПІН картки на зручне цифрове поєднання. Процедура проста і складається всього з декількох кроків:
— ввести картку і набрати старий ПІН;
— у меню вибрати опцію "Змінити ПІН";
— ввести бажане чотиризначне поєднання клавіш — і ПІН змінено.

8. Корисні поради держателю БПК
Ось декілька практичних порад, що перетворять користування карткою на зручне, безпечне і приємне заняття:
1) одержавши БПК, розпишіться у спеціальному полі для зразка підпису держателя з її зворотного боку;
2) ніколи не записуйте ПІН на зворотному боці БПК і не повідомляйте його третій особі. ПІН не зберігайте разом із БПК;
3) ніколи не випускайте картку зі свого поля зору при її переданні обслуговуючому персоналу (з неї можуть зняти інформацію для виготовлення картки-"двійника" або зробити фальшиву квитанцію). Пам'ятайте: всі операції за БПК мають здійснюватися у вашій присутності;
4) якщо ви використовуєте БПК для оплати у мережі Інтернет, заведіть для цього окрему картку і поповнюйте її в міру необхідності;
5) зберігайте копії чеків, щомісяця звіряйте їх із випискою за картрахунком;
6) намагайтеся не зберігати БПК біля предметів із магнітними полями;
7) якщо БПК втрачено, викрадено або її вилучив банкомат, терміново зателефонуйте до служби підтримки клієнтів — держателів БПК (її телефон є в договорі між вами і банком). Це дозволить оперативно заблокувати кошти на картрахунку й уникнути їх втрати.

Ось, мабуть, і все. Сподіваємося, наша стаття допоможе вам розібратися в усіх тонкощах застосування карток, що в майбутньому дозволить вам не боячись та із задоволенням оперувати цим платіжним інструментом.

Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про платіжні системи — Закон України "Про платіжні системи і переказ коштів в Україні" від 05.04.01 р. №2346-ІІІ.
2. Положення про емісію БПК — Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затверджене постановою правління НБУ від 19.04.05 р. №137.
3. Інструкція про переміщення валюти —Інструкція про переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів, платіжних документів і платіжних карток через митний кордон України, затверджена постановою правління НБУ від 12.07.2000 р. №283.
4. Правила НСМЕП — Правила Національної системи масових електронних платежів, затверджені постановою правління НБУ від 10.12.04 р. № 620.
Тетяна Валентинова