Просто о сложном...

Укладаємо кредитний договір: на що звернути увагу

Здавна так повелося, що у когось грошей більше, а у когось менше. Якоюсь мірою це природно. Гроші перетікають з кишені в кишеню: буває річками, а інколи крапають по краплині... Одним з таких "потоків" є кредит. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про банки й банківську діяльність" від 07.12.2000 р. № 2121 -III банківський кредит — будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми. Цивільний кодекс України (ст. 1054) стверджує: за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) має надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник повинен повернути кредит та сплатити проценти. Як бачите, кредит неодмінно передбачає плату у вигляді процентів за користування чужими грошима протягом певного часу. Отже, всілякі рекламні заклики на кшталт "кредит 0%" не мають під собою законодавчого підґрунтя й насправді йдеться або про кредит без першого внеску, або про кредит під дуже низький відсоток (скажімо,0,001%). Тому уважно читайте умови кредитування й не вірте, що хтось задарма дозволить користуватися коштами. Пам'ятаєте, де буває безкоштовний сир?

Кредитний договір укладають обов'язково у письмовій формі. Така нормативна вимога дає змогу уважно перечитати його перед підписанням. Радимо ретельно проглянути не тільки розмір відсотків, а й додаткові платежі: оплата послуг за відкриття рахунка, за оформлення документів, за обслуговування кредиту тощо.

Плата за користування кредитом буває двох систем:відсоток на залишок та ануїтет (періодично одна й та сама грошова сума). Перша: банк застосовує відсоток річних, визначений в кредитному договорі, до всієї суми заборгованості. Наприклад, якщо ви взяли в кредит 2000 гривень на рік під 15% річних і повинні погашати його щомісяця, то перший ваш платіж складе 191,66
грн., з яких 166,66 грн. піде на погашення тіла кредиту (2000 грн.: 12 міс), а 25 грн. — на сплату відсотків (2000 грн. х 15% : 12 міс). Наступного місяця буде майже на З гривні менше, оскільки 15% річних нараховуватимуть уже не на 2000 грн., а на залишок боргу, тобто на 1833,34 грн. (2000 грн. -166,66 грн.). Така система погашення боргу стимулює позичальника швидше повернути кредит, адже тоді сума відсотків буде меншою.

При ануїтеті розмір кредиту збільшується на суму відсотків, які слід сплатити за весь період користування кредитом, а щомісячний платіж визначають як добуток цієї суми на кількість місяців у такому періоді. У нашому прикладі за умови ануїтету потрібно сплачувати 180,50 грн. щомісячно. Таким чином, така система дозволяє позичальнику прогнозувати свої щомісячні витрати й планувати свій бюджет.

Перед тим як надати кредит, банк зобов'язаний переконатись у вашій платоспроможності. Зазвичай для цього оцінюють загальні місячні доходи та загальні місячні витрати. Дані для оцінки повідомляє сам позичальник, однак рівень доходів потрібно підтверджувати документально. Тому візьміть довідку з основного місця роботи за останні 6 місяців. І хоча форма № 2 давно вже не існує, банки все одно вимагають довідку з печаткою підприємства, де має бути зазначено, ким та з яких пір працює майбутній позичальник, а також який доход йому виплачували за останні півроку. Якщо ж звертаються за великим кредитом, скажімо, на купівлю житла, то банк може зажадати річну довідку. Не завжди доходу за місцем вашої роботи може бути достатньо для погашення кредиту (наприклад, ви отримуєте дивіденди від власної справи), тому для оцінки плато-спроможності позичальника, крім довідки про доходи з місця роботи, застосовують непрямі методи. Так, дороге авто, власна квартира чи заміський будинок недвозначно дадуть зрозуміти працівникам банку, що людина ви заможна незалежно від того, яку зарплатню ви отримуєте.

Проте незважаючи на товщину вашого гаманця, банки вимагають забезпечення зобов'язань, взятих за кредитним договором. Найпоширеніше з них— застава.

Особливо ретельно в кредитному договорі радимо перевірити реквізити рахунків, на які ви сплачуватимете кредит та відсотки. Адже ненадходження від вас коштів саме на ці рахунки будуть вважати простроченням платежу, навіть якщо ви вчасно здійснили черговий платіж, але він не надійшов на рахунки, вказані в договорі. Тоді банк матиме підстави нарахувати вам штрафні санкції за несвоєчасну сплату.

До речі, про санкції. Як ви розумієте, повернення кредиту та відсотків за користування ним є не чим іншим, як грошовим зобов'язанням, і логічно припустити, що на кредитні,відносини поширюється дія Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.96 р. №543/96-ВР. Він обмежує відповідальність за прострочення виконання грошового зобов'язання подвійною обліковою ставкою НБУ. Однак ст. 551 Цивільного кодексу України передбачає, що розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі. Отже, дивіться уважно, які санкції записано в договорі, та намагайтесь сплачувати всі платежі за кредитом вчасно, інакше він може перетворитись на кабалу, оскільки в разі прострочення кошти, що надходитимуть від вас у подальшому, підуть в першу чергу на сплату неустойки, потім на погашення процентів за кредитом і тільки решта(якщо вона буде) — на погашення самого кредиту.

Ще один важливий нюанс — перегляд відсоткової ставки за кредитом. Банки зазвичай перестраховуються й залишають за собою право за певних умов підвищувати розмір ставки. Про її зменшення йдеться рідше.

Взагалі перед тим як підписувати кредитний договір,його потрібно уважно перечитати (особливо текст дрібним шрифтом), щоб у майбутньому не було "сюрпризів". І не соромтесь запитувати співробітників банку, якщо вам щось незрозуміло: пояснювати і розповідати — це їхня робота, за яку вони отримують зарплату.

На останок пропонуємо розглянути особливості окремих видів кредитів.

Кредит на житло
Кредит на купівлю житла — мабуть, найпоширеніша банківська послуга. Оскільки в заставу тут беруть нерухомість, що є дуже ліквідним майном, банки несуть мінімальні ризики, надаючи такі кредити. Тому банкіри наввипередки пропонують своїм клієнтам найрізноманітніші умови кредитування житла. Особливість такого кредиту: банк його надає після того, як ви оформите заставу. А передати майно в заставу може тільки власник. Тому спершу оформлюють перехід права власності на
нерухомість і лише потім заставу та, власне, кредит. На практиці це все робиться в один день і в одному місці —
безпосередньо в приміщені банку, де збираються продавець, покупець (він же позичальник), нотаріус та банкір. У разі придбання житла на первинному ринку (тобто в будинку, який ще не введено в експлуатацію або будівництво якого взагалі тільки розпочато) в заставу банк бере майнові права на майбутню квартиру. Якщо ж будівництво з якихось причин не завершиться і квартиру покупець не отримає, то відповідати перед банком за договором кредиту все одно доведеться, незважаючи на те, що зобов'язання було забезпечено заставою.

Кредит на авто
Як то кажуть, автомобіль — це не розкіш, а засіб пересування. Придбання авто в кредит відбувається також під заставу майна, що купується. Тому як і у випадку з квартирою, спочатку потрібно оформити право власності на авто. А для цього його ставлять на облік в органах Державтоінспекції за місцем проживання позичальника. Окрім плати за реєстрацію в ДАІ та інших платежів, пов'язаних з купівлею авто (збір до Пенсійного фонду, дорожний збір тощо), вам доведеться потратитись на сплату страхових премій за:
1) повне КАСКО (страхування автомобіля від усіляких негараздів: ДТП чи викрадення);
2) страхування вашої цивільно-правової відповідальності перед третіми особами як власника автотранспортного засобу;
3) страхування вашого життя як позичальника.

Такі вимоги банків — авто та його власник мають бути застраховані на всі випадки життя таким чином, аби сума страхового відшкодування перекривала залишок боргу за кредитом. При цьому майте на увазі, що всі три страховки укладають лише на один рік, і якщо ви берете кредит, скажімо, на 5 років, то вам доведеться укладати нові страховки 5 разів.

Споживчий кредит
Тут ми розповімо про кредити на купівлю побутової техніки. Зараз цей вид кредитування динамічно розвивається, і все більше банків та кредитних спілок переймаються нашими технічно-побутовими проблемами. Процедура укладання таких кредитів надзвичайно спрощена: оформити кредит можна безпосередньо в магазині, де продається потрібний вам товар. Єдине, про що ми хочемо вас попередити, — не піддавайтесь спокусі якнайшвидше все оформити й забрати нарешті свій телевізор чи холодильник. Ретельно вивчіть договір і з'ясуйте у представника банку всі неясності.

До речі, з 13 січня 2006 року споживач протягом 14 днів може відкликати свою згоду на укладання кредитного договору. Відлік починається з дати, коли позичальник отримує примірник кредитного договору. Докладніше про це читайте в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 11 за 2006 р., стор. 3.

Кредит "до зарплати"
Цей вид кредитування, напевно, наймолодший. З'явився він, коли банки почали активно реалізовувати зарплатні проекти. Перераховуючи зарплату на картку,банк має змогу оцінити вашу платоспроможність без довідки про доходи. Тому для оформлення такого кредиту достатньо прийти в банк й підготувати необхідні документи. Кошти ви зможете зняти зі свого карткового рахунка через банкомат так само, як і зарплату. Слід сказати, що деякі банки кредитують таким чином не тільки тих, кому в цьому банку оформлено зарплатну картку, але й усіх охочих. За таким кредитом можна отримати до трьох розмірів вашої середньої зарплати.

Вдалих вам покупок!
Юрій Партика