Просто о сложном...

Оформлення готівкових розрахунків при виїзній торгівлі

Будь-яка торгівля — це найчастіше готівка. Буває, звичайно, що підприємство продає свій товар виключно за безготівковим розрахунком, але про це ми сьогодні говорити не будемо, оскільки тема номера — організація виїзної і виносної торгівлі. Оприбуткування готівки Почнемо, мабуть, з головного — оформлення прийому готівки. Тут радимо уважно вивчити зміст таких нормативних документів: — Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95 р. № 265/95-ВР(далі — Закон про РРО); — Переліку окремих форм та умов провадження діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336 (далі— постанова № 1336 і Перелік № 1336 відповідно); — Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі — Положення про касові операції).

Спочатку ми розглянемо виїзну торгівлю, адже з нею все досить просто і зрозуміло. Пункти 2 і 3 Переліку № 1336 дозволяють оформлювати торговельну виручку у розрахункових книжках (далі— РК) і не застосовувати при цьому реєстратор розрахункових операцій(далі— РРО, касовий апарат), якщо ви продаєте товар вроздріб через засоби пересувної торгової мережі (автомагазини, авторозвозки, автоцистерни, цистерни,бочки, бідони, низькотемпературні лотки-прилавки,візки, розноски, лотки, столики) або торгуєте на ринках і ярмарках (якщо, звичайно, торгівля не відбувається у магазинах, кіосках, палатках, павільйонах, приміщеннях контейнерного типу, розміщених на території ринку чи ярмарку). Наприкінці робочого дня суму всіх квитанцій записують до книги обліку розрахункових операцій (далі-КОРО).

Робимо висновок: якщо ваша діяльність потрапляє під визначення виїзної торгівлі, то оформлювати готівкові розрахунки на таких пунктах продажу ви можете розрахунковими квитанціями. Але не забувайте, що при цьому необхідно зареєструвати окремі РК і КОРО для такого виду діяльності або на конкретний транспортний засіб, якщо торгівлю провадять з нього. Ті РК і КОРО, які ви реєстрували до свого касового апарата, що використовується за основним місцем вашої торгівлі, не підійдуть. їх застосовують замість РРО тільки на місці розміщення касового апарата, якщо він зламаний або немає електроенергії.

Якщо ж ви торгуєте на якомусь конкретному ринку постійно, то РК і КОРО, зареєстровані за місцем реєстрації підприємства, потрібно ще поставити на облік в податковій,що обслуговує територію, на якій ви проводите торгівлю.

Крім того, без РРО можуть працювати особи, перелічені у ст. 9 і ст. 10 Закону про РРО та в інших пунктах Переліку № 1336. Хоча в основному при торгівлі без касового апарата практично не обійтися. Для наочності розглянемо таку ситуацію.

Припустимо, у підприємства є кафе.! було вирішено теплої пори року біля нього розмістити ще кілька столиків під навісом. Така торгівля буде виносною, а не виїзною. Усі розрахунки з обслуговування клієнтів за такими столиками необхідно проводити у залі кафе. Хоча можна організувати обслуговування покупців і на вулиці, але тоді слід потурбуватися про ще одне місце для розрахунків, простіше кажучи, касу, й обзавестися ще одним касовим апаратом.

На завершення цього розділу нагадаємо: п. 2 постанови № 1336 обмежує обсяг оформлення готівкових розрахунків в РК при виїзній торгівлі і торгівлі на ринках і ярмарках сумою 200 тис. грн. за один рік для кожного суб'єкта господарської діяльності. Так що контролюйте розмір готівки, що проходить через торговельні точки. Як тільки ви перевищите зазначену суму річного обігу готівки, відразу змушені будете працювати з касовим апаратом.

Розмінна монета
При будь-якій торгівлі питання № 2 — розмінна монета. Те, що вона потрібна, не викликає сумнівів. Тим, хто все ще не впевнений, радимо проглянути ст. 1642 Кодексу про адміністративні правопорушення. У ній ви знайдете суму штрафу, яку винна особа заплатить з власної кишені, якщо в момент розрахунку з покупцем у неї не виявиться розмінної монети. Не впевнені, що знайдуться охочі просто так віддати від 136 грн. до 255 грн.

Оформлювати розмінну монету на торговельних точках можна двома способами. Перший — прибутковим(форма № КО-1) і видатковим (форма № КО-2) касовими ордерами. Другий — у книзі обліку прийнятих і виданих касиром коштів (форма № КО-5). Детальніше з
їх нюансами можна ознайомитися в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 73 за 2005 рік.

Здача виручки
Отже, оформивши надходження готівки від покупця,суму, що перевищує встановлений для даної торговельної точки ліміт каси, не пізніше наступного робочого днянеобхідно здати до головної каси підприємства або на його банківський рахунок.

У першому випадку бухгалтер виписує ПКО на суму виручки і передає його касиру головної каси. Останній прийме у касира торговельної точки гроші і запише ПКО до касової книги підприємства. Звідси гроші можна витрачати на потреби підприємства або здати до банку.

Якщо гроші з торговельної точки прямо потрапляють на банківський рахунок підприємства, то разом з товарним звітом про результати реалізації продукції продавець направить до бухгалтерії і банківську квитанцію на внесення готівки.

ЦІННИКИ
Ще одне питання в торгівлі — цінники. їх обов'язковість закріплена у п. 8 ст. З Закону про РРО. Цей самий Закон у ст. 23 передбачає і відповідальність за їх відсутність або неправильне оформлення — штраф у розмірі 1 НМДГ (17 грн.) за кожний цінник.

Як слід оформити цей документ, підкаже Інструкція про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання у підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування, затверджена наказом Міністерства зовнішньоекономічних зв'язків і торгівлі України від 04.01.04 р. № 2.

За допомогою таких нескладних дій ваші готівкові розрахунки при виїзній торгівлі завжди будуть оформлені правильно.

Вдалої вам торгівлі!
Інна Назаренко