Просто о сложном...

Виїзна торгівля і патенти

З виїзною торгівлею у всіх її проявах — від продажу фруктів біля найближчого перехрестя або холодного пива на пляжі до різноманітних виставок і ярмарків — ми стикаємося на кожному кроці. Вона, як, втім, і будь-яка торгівля за готівку, підлягає патентуванню. Цього вимагає Закон України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.96 р. № 98/96-ВР(далі — Закон про патентування). Звичайно, з кожного правила є винятки. Так, патент не придбавають підприємства й організації Укоопспілки, військової торгівлі і торгово-виробничі держпідприємства робітничого постачання в селах, селищах і містах районного підпорядкування, а також суб'єкти підприємницької діяльності, названі у ч. З ст. 1 Закону про патентування. Крім того, торговий патент при виїзній торгівлі не потрібний, якщо ви: — єдинник або платник фіксованого сільгоспподатку (ст. 6 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.98 р. № 727/98 і ст. 1 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.98 p. № 320-XIV відповідно); — торгуєте тільки товарами вітчизняного виробництва, перелік яких наведений у ч. 6 ст. З Закону про патентування.

Якщо ж ви не належите до жодної із зазначених груп, значить, торговий патент— це не для вас. Закон про патентування передбачає 3 види торгових патентів на здійснення торгової діяльності: звичайний, короткостроковий і пільговий.

Про пільгове патентування, алгоритм отримання торгового патенту, а також про те, чим загрожують порушення у сфері патентування, можна прочитати в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 84 за 2005 рік. На цьому зупинятися не будемо.
У виїзній торгівлі найбільш поширені короткостроковий і звичайний патенти. Ось на них і зупинимося.

Короткостроковий торговий патент
Назва говорить сама за себе. Це держсвідоцтво можна отримати на строк від 1 до 15 днів, і діє воно тільки за місцем придбання. Тому за видачею потрібно звертатися до податкової інспекції, на чиїй території ви хочете встановити пункт виїзної торгівлі. Плата становить 10 грн. за день. Перерахувати їх потрібно не пізніше, ніж за день до початку торгівлі. Однак подати заявку на одержання патенту доведеться заздалегідь, оскільки видають його протягом 3 робочих днів.

Деякі податківці висловлюють таку думку: короткостроковий торговий патент видають, тільки якщо торгівля не є основним видом діяльності СПД (див., наприклад, журнал "Вісник податкової служби України"№ 34 за 2005 рік, стор. 34). При цьому вони посилаються на п. 16 Положення про виготовлення, зберігання і реалізацію торгових патентів, затвердженого постановою КМУ від 13.07.98 р. № 1077 (далі- Положення№ 1077). У ньому сказано: при проведенні ярмарків,виставок-продажів та інших заходів, пов'язаних з демонстрацією і продажем товарів, СПД придбаває короткостроковий торговий патент за місцем здійснення даної діяльності. Але цей пункт тільки конкретизує місце отримання патенту. Також податківцями згадується
давній лист ДПАУ від 01.12.98 р.№ 13014/11/15-1316,в якому аналогічні міркування. Але, як ми неодноразово підкреслювали, Закон про патентування подібних обмежень не містить. До того ж згідно з ч. 4 ст. 1 Закону про патентування "не допускається визначення видів підприємницької діяльності, що підлягають патентуванню, порядку та суб'єктів патентування в інших нормативно-правових актах, а також рішеннями органів державної влади та органів місцевого самоврядування". Так що
якщо ви хочете придбати саме короткостроковий патент,то можете наполягати на його видачі. Адже одержувати звичайний патент на кілька днів просто немає сенсу.

Звичайний торговий патент
Строк його дії — 12 місяців, а вартість встановлюють органи місцевого самоврядування залежно від розташування пункту продажів та асортименту продукції. В обласних центрах, курортах і на території, що прилягає до митниці, вона іноді доходить до 320 грн. на місяць. При бажанні можна відразу оплатити патенти на найближчі 3 роки, тоді не потрібно буде доплачувати їх вартість, якщо в подальшому вона збільшиться. Хоча при сезонній виїзній торгівлі така витрата навряд
чи себе виправдає. Для пересувної торгівлі патент отримують за місцем держреєстрації СПД.

При купівлі патенту відразу вносять одноразову плату в розмірі його місячної вартості. Це аванс за останній
місяць його дії. За наступний місяць платять до 15 числа поточного місяця, наприклад, граничний строксплати за липень — 14 червня. Згідно з Положенням № 1077 при отриманні патенту не з початку місяця, плату за іншу його частину розраховують пропорційно кількості календарних днів місяця, починаючи з дня його придбання—з дати, зазначеної у бланку патенту. Якщо його купують після 15 числа, то необхідно заплатити за патент і на наступний місяць.

Тобто початковий внесок складається з:
— плати за залишок місяця;
— одноразової плати, що дорівнює вартості патенту за місяць;
— плати за наступний місяць (якщо минув граничний строк оплати).
Як дата придбання впливає на розмір плати за патент,покажемо на прикладах.

Приклад 1
Патент придбавають 9 червня (строк дії — з 10 червня). Вартість — 180 грн. Розрахуємо суму, яку доведеться сплатити за частину місяця, що залишилася. У червні ЗО днів. Вартість патенту за день дорівнює 6 грн. (180грн. : ЗО днів). До кінця місяця 21 день. За них вносимо 126 грн. (6 грн. х 21 день). Початковий платіж — 306 грн. (126 + 180). Якщо підприємство не планує займатися виїзною торгівлею в наступному місяці (липні), то воно може до 15 числа поточного місяця (червня) подати письмову заяву до своєї податкової інспекції про бажання припинити торгівлю. Тоді після закінчення місяця слід повернути бланк патенту. У такому випадку передоплату за останній місяць дії патенту можна одержати назад. Мінусом тут буде те, що 306 грн. потрібно заплатити спочатку, і 180 грн. на якийсь час "випадають" з обороту.

Приклад 2
Підприємство придбало патент 16 червня (діє з 17 червня). Вартість — 180 грн. Методика розрахунку така сама, як і в попередньому прикладі.

Початковий платіж становитиме 84 грн. (6 грн. х 14 днів) — за частину червня, що залишилася;
— + 180 грн. — одноразова плата (за останній місяць дії патенту);
— + 180 грн. — плата за липень.

Отже, необхідно відразу розщедритися на 444 грн.

Якщо підприємство бажає торгувати вроздріб тільки у червні, то за липень гроші повернути вже не вдасться.

Важливо: якщо торговий патент придбавають для виїзної торгівлі, то в ньому має бути записано "виїзна торгівля". З ним можна мандрувати по всій Україні, оскільки він дійсний на всій її території (ч. 2 ст. 7 Закону про патентування). У цьому є своя вигода. Наприклад,ви придбали патент за 80 грн. і можете спокійно торгувати в обласному центрі, де за такий самий документ викладають, припустимо, 320 грн.

Звичайний і короткостроковий патент:"за" і "проти"
Щоб не прогадати з придбанням патенту, пропонуємо з'ясувати, які переваги і недоліки будуть у кожного виду у вашій конкретній ситуації. Що потрібно враховувати? Насамперед — де і який час збираєтеся торгувати. Основне занесемо в таблицю.Що стосується розміщення патенту, то в пересувній мережі при торгівлі з лотків, прилавків тощо це роблять на табличці. А якщо ви продаєте товари з використанням пересувної малої архітектурної форми1 (наприклад, холодильник для морозива), то його кріплять на фронтальній вітрині.

І трохи про облік. Згідно з п. 18 П(С)БО 16 "Витрати" плата за патенти —частина адміністративних витрат. Про їх відображення в бухобліку ми писали в газеті "все про бухгалтерський облік" № 13 за 2006 рік, стор. 48. Підприємці-загальносистемники на вартість придбаних патентів за підсумками року зменшують податок з доходів. При цьому вони керуються п. З ст. 14 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" КМУ від 26.12.92 р. № 13-92 (див. газету "Все про бухгалтерський облік" № 84 за 2005 рік, стор. 27). Юрособи враховують плату за патент при розрахунку податку на прибуток. Як — пояснено в публікації "Окремий облік податку на прибуток за видами патентованої діяльності. Час збирати каміння" у газеті "Все про бухгалтерський облік" № 68 за 2005 рік.

Тепер справа за вами. Продумуйте оптимальний варіант і у всеозброєнні вперед — на трудову ниву. А нам залишається тільки побажати вам вдалої торгівлі.
Юлія Хоменко