Анализ финансовой отчетности

Информация для бухгалтера

Банкомат: від одержання готівки до переказу грошей

Дзвінок до відділу платіжних карт:
— "Укрсоцбанк", добрий день... Після деякої затримки чоловічий голос зі здивуванням запитує:
— Алло... Це банкомат?
Із сайта "Укрсоцбанку" Як не смішно, але й досі зустрічаються люди з особливо буйною фантазією, які вважають, що всередині банкомата сидить оператор і видає гроші. Інші й зовсім бояться підійти до нього. І це незважаючи на те, що банкомати оточують нас практично скрізь: на вулиці, у магазинах, розважальних центрах. І з кожним роком їх дедалі більшає, адже багато хто з нас уже надав перевагу електронному гаманцю (платіжній картці). Разом з тим непередбачені ситуації з банкоматами виникають і до сьогодні. Так, в одному із французьких містечок одного разу банкомат почав видавати 50-єврові купюри замість 20-єврових. Зрозуміло, це викликало небачений ажіотаж: до чудо-машини вишикувалася величезна черга. Але згодом збій було усунено і доступ до "безкоштовних" грошей перекрито. Звичайно, це приємна для держателя пластикової картки несправність. Але трапляються і менш приємні: припустимо, банкомат не віддає картку або гроші. Це трапляється як через саму техніку, так й іноді через нашу неуважність. Тому ми розповімо про те, як без втрат зняти свої гроші. А заодно (з огляду на те, що прогрес не стоїть на місці) розповімо й про інші можливості банкоматів.

До нас прийшов Дід Мороз...

Ну яке ж новорічне свято без Діда Мороза і Снігуроньки?А може, вам більше до вподоби диск-жокей у костюмі Санта Клауса?Або ви настільки екстравагантні у своїх бажаннях,що хочете неодмінно в Новорічну ніч насолоджуватися музикою у виконанні квартету віолончелістів?Усе у ваших руках!Адже ми маємо справу з артистами, а для них кінець року—гаряча пора. І, найімовірніше, ваш каприз здійсниться саме так, як ви мріяли. Щоправда, аби не зіпсувати собі настрою, варто подумати не лише про то,де взяти потрібну суму для гонорару,але й як оформити виступ артиста на вашій вечірці.

Платіжна картка: сучасний електронний гаманець

У розвинених країнах більша частина працюючого населення давно й успішно оплачує товари та послуги за допомогою банківських платіжних карток (далі — БПК, картка). Це зручний, сучасний та універсальний платіжний інструмент. Ми поговоримо про види БПК, їх переваги та про багато іншого. 1. Переваги БПК Для початку визначення БПК: це спеціальний платіжний засіб у вигляді виготовленої і виданої пластикової або іншого виду картки для оплати товарів та послуг; перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб; одержання готівки у касах банків, у торговців і в банкоматах; інших розрахункових операцій за договором між банком і клієнтом {див. п. 1.27 Закону про платіжні системи). По-перше, БПК — це зручно. Картковий рахунок (далі— картрахунок) може бути в гривнях, євро або доларах США (або в двох валютах одночасно) — за необхідності картка сама подбає про конвертацію. БПК міжнародних платіжних систем працюють як на території України, так і за кордоном. Ще один плюс: застосовуючи картку, ви практично не залежите від режиму роботи банку, адже багато банкоматів працюють цілодобово.

Договір застави: правові аспекти

У сучасних умовах розвитку банківського кредитування та підвищення попиту на різні види кредитів, особливо з боку фізичних осіб зростає і роль застави, як правового інструменту, покликаного забезпечити належне і своєчасне повернення наданих коштів. Враховуючи це, ми вирішили докладно висвітити для фізосіб — потенційних позичальників правові аспекти застави, які необхідно знати як до, так і після її оформлення. Спектр застосування застави, звичайно ж, не обмежується забезпеченням кредитів, але разом із тим, це одна з найпопулярніших сфер його перебування. Тому вирішивши взяти в банку кредит, вам напевно доведеться щось віддати йому у заставу. Що саме, залежить від того, на які цілі потрібен кредит, і від того, яке майно ви можете запропонувати. А якщо ви, як боржник (заставодавець) не виконаєте зобов'язання, забезпечене заставою, кредитор (заставодержатель) (у даному разі — банк) вправі задовольнити свої вимоги за рахунок заставленого майна переважно перед іншими вашими кредиторами (якщо вони є) (ст. 572 ЦКУ). Тобто застава — це спосіб забезпечення виконання зобов'язання. А якщо так, то самостійно виникнути вона не може, необхідна наявність основного зобов'язання, виконання якого вона забезпечуватиме, наприклад, повернення кредиту за кредитним договором або позики за договором позики. Причиною для її появи може бути договір, закон або рішення суду. Оскільки застава на підставі договору нас цікавить більше за все, розглянемо її докладніше.

Огляд ринку банківських послуг кредитів для юридичних осіб

Керівництво завжди хоче, щоб рідна фірма розвивалася, прибуток збільшувався, мережа збуту розширювалася, продукція виходила на міжнародний ринок тощо. Але всі ці бажання та мрії стикаються з проблемою: де взяти гроші під усі ці плани? Найчастіше прибутку не вистачає на такі грандіозні проекти. І тут рішень багато — наприклад, позичити гроші у банку. Можна, звичайно, і не в банку, але тоді й клопотів побільшає, чи не так? Отже, банки. Вони обов'язково мають підрозділ, який займається видачею кредитів. Банківським кредитом вважається будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей; будь-яка гарантія; будь-яке зобов'язання набути право вимоги боргу; будь-яке продовження строку погашення боргу в обмін на зобов'язання боржника повернути суму боргу, а також на зобов'язання зі сплати відсотків та інших зборів із такої суми (ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 р. №2121-111).

Кредити для фізосіб: як одержати і куди використати

Скільки ж є речей, без яких можна жити. Сократ "Money, money, money, money...", —душевно співала героїня кінофільму "Кабаре" у виконанні незрівнянної Лайзи Мінеллі... Вічно не вистачає цих казначейських білетів! Особливо з настанням ери всепоглинаючого споживання. Ми живемо, щоб обростати речами. Купуємо їх заради підтримки іміджу або тому, що всі так роблять, а може, через ілюзію, що життя без чогось втрачає сенс. А щоб реалізувати свою "маніакальну" пристрасть придбання, необхідні кошти. Але, на жаль, скільки б ми не працювали, хоч цілодобово, грошей усе одно мало. І тут на допомогу приходять банківські установи, які одна поперед одною пропонують привабливі умови для кредитування фізосіб. Треба зауважити, останнім часом вони стали надавати кредити охочіше, адже й ризики неповернення знизилися. Поменшало паперової тяганини, повільно, але впевнено йдуть на спад відсоткові ставки за кредитами. Тому в цій статті ми хотіли б популярно пояснити потенційним позичальникам, які бувають кредити і що треба для того, аби їх-таки одержати.

Укладаємо кредитний договір: на що звернути увагу

Здавна так повелося, що у когось грошей більше, а у когось менше. Якоюсь мірою це природно. Гроші перетікають з кишені в кишеню: буває річками, а інколи крапають по краплині... Одним з таких "потоків" є кредит. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про банки й банківську діяльність" від 07.12.2000 р. № 2121 -III банківський кредит — будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми. Цивільний кодекс України (ст. 1054) стверджує: за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) має надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник повинен повернути кредит та сплатити проценти. Як бачите, кредит неодмінно передбачає плату у вигляді процентів за користування чужими грошима протягом певного часу. Отже, всілякі рекламні заклики на кшталт "кредит 0%" не мають під собою законодавчого підґрунтя й насправді йдеться або про кредит без першого внеску, або про кредит під дуже низький відсоток (скажімо,0,001%). Тому уважно читайте умови кредитування й не вірте, що хтось задарма дозволить користуватися коштами. Пам'ятаєте, де буває безкоштовний сир?

Банківські депозити: зберігай і збільшуй

Договір банківського вкладу та види вкладів Мабуть, кожна людина хоче не тільки зберегти, а й збільшити свої заощадження. Банківські установи пропонують для цього свої послуги. Одна з них — відкриття і ведення депозитного рахунка. На ньому банк зберігає кошти клієнта (гроші, банківські метали), які отримує в управління. І за можливість ними користуватися банк сплачує клієнтові відсоток (доход). А оформляють все це договором банківського вкладу (депозиту). Згідно зі ст. 1059 ЦКУ такий договір укладають письмово. Причому Кодекс уточнює, що письмову форму підтверджує один із документів: договір банківського вкладу, ощадна книжка, ощадний сертифікат, інший документ, що відповідає вимогам і звичаям ділового обігу. У договорі банківського вкладу, серед іншого, фіксують (п. 1.10 Інструкції № 492): — вид вкладу; — суму, що вносять (перераховують) на рахунок; — строк дії договору; — розмір і порядок сплати відсотків або доходу в іншій формі, умови перегляду їх розміру, відповідальність сторін; — умови дострокового розірвання договору; — інші умови за погодженням сторін.

Як єдиннику розрахувати середньооблікову чисельність працівників

Спрощена система оподаткування обіцяє чимало переваг. Проте де привілеї, там і обмеження. Зокрема, доводиться щомісяця підраховувати своїх працівників, аби вписатися у дозволені рамки. Але з нового року тут не все просто. Принаймні юридичним особам цей рік приніс зміни, в яких ми і спробуємо розібратися в нашій публікації. ОСНОВА ОСНОВ - УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА Як завжди, спочатку звертаємося до головного документа для єдинника — Указу № 727, на якому базуватимемо наші подальші судження. Саме його ст. 1 обмежує кількість працівників. Розглянемо її детально. По-перше, планка, яку не можна перестрибнути юрособам-єдинникам, — 50 осіб. Але це не просто кількість людей, а специфічний показник—середньооблікова чисельність працюючих (далі — Соч), який слід контролювати. За Указом № 727 враховувати треба усіх працівників підприємства, у тому числі тих, хто працює за договорами та за сумісництвом, а також у представництвах, філіях,відділеннях та інших відособлених підрозділах. Тут майже все зрозуміло, крім одного слова, "договорами", котре Указ № 727 ніяк не пояснює. Наскільки можна судити з його тексту, мали на увазі саме договори цивільно-правового характеру, адже особи, які уклали трудовий договір, підпадають під вираз "усіх його працівників".

Дивіденди від нерезидента: обліковуємо правильно

До теми бухгалтерського і податкового обліку дивідендів, отриманих резидентами України від нерезидентів, ми звертаємося не вперше. Але щоразу — під час збору дивідендного врожаю — вона знову стає актуальною. Відомо, що власниками доходів від закордонних інвестицій можуть бути як юрособи (платники податку на прибуток, суб'єкти малого підприємництва), так і фізособи. Про оподаткування дивідендів для останніх можна дізнатися зі статті "Дивіденди фізособам: оподаткування, облік і звітність", опублікованої у газеті "Все про бухгалтерський облік"№ 29 за 2006 рік, на стор. 20. У нашій консультації ми вивчимо особливості обліку українськими юрособами нерезидентських дивідендів. Зауважимо: предмет нашої розмови виходить за рамки їх бухгалтерського і податкового обліку, оскільки ми розглянемо також і порядок відображення закордонних дивідендіву декларації з податку на прибуток, валютній декларації, фінансовій звітності, статзвітності за формою № 13-ЗЕЗ. ЧАСТИНА 1. ДИВІДЕНД ЯК ЕКОНОМІЧНА КАТЕГОРІЯ Слово "дивіденд" має латинські корені (dividendum —те, що слід розділити) і означає доход, що періодично виплачується акціонерам на кожну акцію. У міжнародній практиці дивіденди акціонерних товариств (далі — AT) можуть бути проміжними (щоквартальними) і остаточними (раз на рік). Наприклад, читаємо ст. 42 Федерального закону "Про акціонерні товариства" від 26.12.95 р.№ 208-ФЗ (Росія): "Товариство вправі за результатами першого кварталу, півріччя, дев'яти місяців фінансового року та (або) за результатами фінансового року приймати рішення (оголошувати) про виплату дивідендів за розміщеними акціями". Причому рішення про виплату проміжних дивідендів може бути прийнято протягом трьох місяців після закінчення відповідного періоду.