Анализ финансовой отчетности

Податковий кредит з навчання: як одержати відшкодування

Якщо торік вам доводилося витрачатися на навчання, саме час згадати про такий чудовий механізм, як податковий кредит. Він дає можливість повернути частину податку, який протягом року утримували із зарплати. Але, як і в будь-якій привабливій можливості, тут є безліч нюансів і обмежень... Розібратися, що до чого і як реалізувати право на податковий кредит, вам допоможе ця стаття. У чому суть податкового кредиту Податковий кредит (далі - ПК) — це сума витрат, на яку фізособа може зменшити свій загальний річний оподатковуваний доход, завдяки чому зменшується її зобов'язання з податку з доходів. А плата за навчання — саме один із видів витрат (причому найпоширеніший!), який включають до ПК.

Скористатися ПК може лише резидент України і тільки за умови, що в нього є ідентифікаційний номер.

Щоб зрозуміти принцип дії ПК, наведемо приклад.

Уявимо собі платника податків, у якого в минулому році з усієї оподатковуваної зарплати (18000 грн) пішло до бюджету 15% податку з доходів — 2700 грн. Але оскільки торік він витратив на навчання 10000 грн, то має право на ПК, тобто на перерахунок податкових зобов'язань. Для цього оподатковувану зарплату зменшують на оплату навчання і тоді податок буде обчислено не з 1 8000 грн, аз 8000 грн, що становитиме: 8000 х х 15% = 1200 грн. У результаті йому повернуть різницю між фактично утриманим податком і податком, обчисленим після застосування ПК— 1500 грн (2700- 1200).

Як бачимо, таке зменшення оподатковуваного доходу дозволяє відшкодувати 15% від витрачених на навчання коштів.

Звичайно, це був лише умовний приклад і ми не розглядали в ньому існуючі умови та обмеження. Тому далеко не в усіх випадках людині повернуться цілих 15% від витрачених на навчання грошей. Та й податківці бачать порядок розрахунку суми, що відшкодовується, дещо іншим, ніж це закладено в Законі про доходи. Докладно про всі нюанси ми розповімо далі.

Суть ПК —у зменшенні суми, з якої обчислюють податок з доходів, на зазнані витрати, через що зменшуються податкові зобов'язання. У результаті "переплачений" податок з доходів або повертають людині, або зараховують у рахунок зобов'язань, який їй треба сплатити за підсумками року.

Розбираючись у ПК з навчання, ми спиратимемося на дві основні норми — п. 1.16 і пп. 5.3.3 Закону про доходи. Для зручності нехай вони будуть перед очима:
Цитата 1 "1.16. Податковий кредит— сума (вартість) витрат, понесених платником податку — резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг,)у резидентів — фізичних або юридичних осіб протягом звітного року
<...>, на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених цим Законом."

Цитата 2 "5.3. <...> Платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року такі витрати, фактично понесені ним протягом такого звітного року: <...>

5.3.3. Суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення, але не більше суми, визначеної у підпункті 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 цього Закону, у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

Такі витрати включаються:
а) при навчанні платника податків або іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення — до податкового кредиту одного з таких членів за їх вибором;
б) при навчанні обох членів подружжя — окремо до податкового кредиту кожного, відповідно до вартості його навчання.

Оплату якого навчання відносять до ПК
Як видно із озвучених норм, не всіляке навчання дає право на ПК.

Включити вартість навчання до ПК можна, якщо дотримано таких двох умов:
1. Навчання проходило в українському закладі освіти.


Навчання за кордоном не має шансів на ПК через п. 1.16 Закону про доходи, за яким товари (роботи, послуги) повинні придбаватися у резидентів.

Важливо звернути увагу і на поняття "заклад освіти". Таким вважають заклад, у якого є ліцензія МОН на діяльність, пов'язану з наданням послуг для одержання освіти та підготовкою спеціалістів різних рівнів кваліфікації (ч. 5 ст. 18 Закону про освіту). Тому гроші, витрачені на навчання в закладі без ліцензії, до ПК не потраплять.


2. Людина здобуває середню професійну або вищу освіту.

При цьому форма навчання (стаціонар, заочна чи вечірня) значення не має.

Якщо вже навчання, не спрямоване на одержання професійно-технічної та вищої освіти, залишається за бортом, то...

... до складу ПК не можна віднести витрати на:
— будь-які спеціалізовані курси;
— підготовчі курси при вступі;
— навчання в ліцеях, гімназіях та інших навчальних закладах, які не належать до професійно-технічних або вищих;
— навчання в аспірантурі (оскільки навчання в аспірантурі спрямоване не на одержання вищої освіти, а на підготовку дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук).

Водночас немає жодних перешкод, щоб включити до ПК плату за магістратуру чи інтернатуру.

Яку суму витрат дозволено включити до ПК
Насамперед підкреслимо: йдеться про кошти, витрачені протягом звітного податкового року. Зараз для нас звітний — 2007 рік. І зменшувати податкове зобов'язання 2007 року можна за допомогою витрат на навчання, фактично зазнаних саме у 2007-ому.

Проте, що витрати потрапляють до ПК конкретного року саме за фактом сплати, свідчать і п. 1.16, і п. 5.3 Закону про доходи. Там чітко сказано: до ПК йдуть витрати, зазнані впродовж звітного податкового року. При цьому немає жодної прив'язки до того, за який саме рік відбувається оплата.

Усе це особливо важливо, коли навчання оплачують наперед, тобто, припустимо, у 2007 р. доводилося платити гроші за час навчання в 2008 році. Здавалося б, проблем бути не повинно — така сума може претендувати на ПК за підсумками 2007 року, адже виходити треба з року, в якому відбулася оплата. Але ось у листах ДПАУ, на диво, знаходимо зовсім інше...

Думка ДПАУ
Якщо за навчання платили наперед, наприклад, у 2007 р. оплачували 2007—2008 навчальний рік однією квитанцією, то до ПК за підсумками 2007 року дозволено включити сплачені в ньому суми лише за період навчання в такому році, а сума, сплачена в 2007 році за періоди навчання 2008 року, потрапить до ПК тільки за підсумками 2008-го року (відповідь на питання № 26 у Переліку роз'яснень, доведених листом ДПАУ від 13.08.07 р. № 9813/5/17-0716, далі -Перелік роз'яснень).

Незгодні! Запропонований податківцями підхід явно суперечить Закону про доходи. Не можна залишати на майбутній рік суму, сплачену в минулому році за 2008, адже за пп. 5.4.3 Закону про доходи невикористане право на ПК на наступний податковий рік не переносять.

Утім, якщо торік вам відмовили в ПК за сумами, сплаченими у 2006 році за навчання в 2007-ому, є шанс одержати його зараз — за підсумками 2007 року. Імовірно, податківці дадуть на це "добро".

Як обмежено розмір ПК і навчання
Знайте: витрати на навчання не завжди потрапляють до ПК у повній сумі! У Законі про доходи щодо цього є два обмеження.

ПЕРШЕ. Оплата навчання може опинитися в ПК у розмірі, що не перевищує прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня звітного року, помноженого на 1,4 і округленого до найближчих 10 грн (для 2007 р. — 740 грн) у розрахунку на кожний повний або неповний місяць навчання.

Для студентів навчальний рік триває 12 місяців (це підтверджує п. 4.1 Положення № 161). Тобто на один календарний рік припадає саме 12 місяців навчання. І такий ліміт дорівнює: 740 грн х 12 міс. = 8880 грн.

Виняток— перший і останній курси, коли в календарному році навчальних місяців менше. Якщо людина в 2007 році тільки вступила на перший курс і почала навчання, наприклад, з вересня, то на звітний 2007 рік припадає лише 4 навчальних місяці (з вересня по грудень 2007 р.) і ліміт уже інший — 2960 грн (740 грн х 4 міс). Якщо 2007 рік був останнім роком навчання і воно закінчилося, скажімо, у липні — беремо 7 місяців (з січня по липень 2007 p.), і обмеження становитиме 740 грн х7 міс. =5180 грн.

Для 2007 р. граничний розмір ПК з навчання — 8880 грн, крім випадків, коли 2007 р. був роком вступу або роком закінчення навчального закладу.

Думка ДПАУ
Податківці не вважають настільки очевидним, що навчальний рік триває 12 місяців. Вони пропонують виходити з кількості місяців навчання, проставленої у договорі з навчальним закладом, а якщо в договорі це не визначено, то радять платнику податків взяти в навчальному закладі довідку про кількість місяців навчання (тривалість семестрів) у звітному податковому періоді {див. лист ДПАУ від 09.03.05 р. №4149/7/17-3117; а також питання №4у Переліку роз'яснень).

Конкретне число місяців навчання в договорах фіксують нечасто — як правило, там йдеться просто про кількість років. Так що здебільшого все-таки доведеться брати довідку. Але, сподіваємося, проблем тут не виникне, і навчальні заклади
правильно зазначатимуть кількість місяців навчання.

Що цікаво, стосовно студентів-заочників ДПАУ однозначно говорить, що брати треба 12 місяців навчання (питання № 25 у Переліку роз'яснень).

ДРУГЕ. Сума ПК не повинна перевищувати загального річного оподатковуваного доходу у вигляді зарплати.

Коли йдеться про зарплатний доход, об'єктом оподаткування є нарахована зарплата за мінусом утриманих соцвнесків (п. 3.5 Закону про доходи). Саме така величина обмежує розмір ПК.

З цього правила також випливає: особи, як і у звітному році взагалі не одержували зарплатних доходів, про ПК можуть забути. Зокрема, це стосується приватних підприємців, військовослужбовців.

Хто має право на ПК
Тут принципові дві деталі: хто платить гроші (зазначений платником у квитанції на оплату) і за чиє навчання він сплачує.

Згідно із Законом про доходи можливі такі варіанти.
1. Якщо людина сама оплачувала своє ж навчання — включити ці суми до ПК дозволено лише їй.
2. Коли ви оплатили навчання члена сім'ї І ступеня споріднення, то скористатися ПК за такими сумами можете або ви, або той, за кого ви заплатили (на вибір), але не обидва одразу!
3. КОЛИ навчаються обидва члени подружжя, сума оплати потрапляє до ПК кожного відповідно до вартості його навчання.

Члени сім'ї ступеня споріднення — свої батьки, батьки чоловіка (дружини), чоловік (дружина), свої діти, діти чоловіка (дружини), ут. ч. усиновлені ними діти(пп. 1.20.4 Закону про доходи).

Із другого правила робимо висновок: якщо в сім'ї навчається людина, яка зарплату не одержує, то краще, щоб платником у квитанції був зазначений член його сім'ї І ступеня споріднення, який працює й одержує зарплату, — адже тоді останній зможе скористатися правом на ПК за такими витратами.

Але з цього приводу є листи ДПАУ, де податківці дають "добро" на ПК одному з батьків щодо суми навчання його дитини, незважаючи нате, що платником у квитанції записано саме дитину (див., наприклад, відповідь на питання № 1 у Переліку роз'яснень). Тому коли у вас склалася подібна ситуація, все одно можна скористатися ПК — як показує практика, проблем тут не виникає.

Як реалізувати право на ПК
Для цього людині потрібно подати до податкового органу за місцем проживання (реєстрації) річну податкову декларацію про доходи. Загальний строк — до 1 квітня року, наступного за звітним (тобто до 1 квітня 2008 p.). Втім, у тих, хто подає декларацію лише для одержання ПК, її зазвичай приймають і пізніше, головне — встигнути до кінця року.

Які документи потрібні.
1. Паспорт.
2. Ідентифікаційний код.
3. Довідка з роботи про отриману протягом року зарплату та утриманий податок.
4. Якщо одержуєте ПК з навчання дитини — свідоцтво про її народження.
5. Документ, що підтверджує оплату. Згідно з п. 3.3 Інструкції про податковий кредит це може бути:
— платіжне доручення на безготівкове перерахування коштів;
— квитанція банку або відділення зв'язку про оплату;
— довідка від роботодавця, який за дорученням працівника перерахував кошти з його зарплати на навчання самого працівника або члена його сім'ї І ступеня споріднення.

У пп. 5.2.2 Закону про доходи говориться, що підтвердні документи подавати до податкової не потрібно, вони просто мають бути наявними у разі перевірки. Але як показує практика, краще принести їх копії — це прискорить процес відшкодування.

Не слід забувати і про те, що платник податків, який бажає скористатися ПК, повинен вести Книгу обліку доходів і витрат за формою, затвердженою наказом ДПАУ від 16.10.03 р. №490 (п. 19.1 Закону про доходи). Для цього фізособі достатньо розкреслити за такою формою зошит або блокнот і записувати туди отримані доходи, а також витрати, що включаються до ПК. Книга знаходиться у платника податків, але податківці можуть вимагати її надати.

Як заповнювати декларацію, ми розповідали в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 15 за 2008 рік, стор. 13. Нагадаємо лише: навіть коли її подають з метою скористатися ПК, до неї все одно записують УСІ оподатковувані доходи, отримані у звітному році.

У реалізації права на ПК ключовими будуть додатки 1 і 2 до декларації (їх ви знайдете в газеті "все про бухгалтерський облік" № 16 за 2008 рік, стор. 19—22).

У додатку 1 зазначають суму витрат, що включають до ПК. Для оплати навчання там є рядок 02. Туди вписують величину у рамках обмежень, про які ми говорили вище. Проблем із заповненням тут у принципі бути не повинно.

А ось додаток 2, де розраховують суму до повернення, приховує підступ. Річ у тім, що ДПАУ пропонує зменшувати на суму ПК не оподатковуваний розмір зарплати, а зарплату нараховану. Як розумієте, у підсумку людині повернеться менше, ніж належить.

Вважаємо такий підхід несправедливим і таким, що суперечить Закону про доходи. Переконані, що ПК потрібно застосовувати до зарплати, зменшеної на соцвнески, а якщо людина користувалася соцпільгами —то і на суму наданих пільг. Пояснимо.

По-перше, для зарплати у Законі про доходи є спеціальна норма, згідно з якою об'єктом оподаткування є не нарахована її сума, а сума за мінусом утриманих соцвнесків (п. 3.5 Закону про доходи).

По-друге, якщо протягом року податок обчислювали із зарплати, зменшеної на податкову пільгу, то пільги треба вираховувати і при розрахунку податкового зобов'язання внаслідок застосування ПК. Адже сенс ПК утому, що оподатковуваний доход стає менше на суму зазнаних витрат, і жодного перекручення ні на суму соцвнесків, ні на суму податкових пільг бути не повинно.

Проблеми при визначенні-суми відшкодування
Щоб побачити, яке відшкодування людина одержить при обчисленнях, запропонованих ДПАУ, і яке — якщо розрахунок ґрунтуватиметься на Законі про доходи, розглянемо приклад.

Приклад
у 2007 році сума нарахованої людині зарплати становила 24000 грн, з неї утримали 840 грн соцвнесків (сума умовна) і 3474 грн податку з доходів (соцпільгою не користувався). У 2007 році він заплатив 5500 грн за навчання своєї доньки у ВНЗ (за останнє навчальне півріччя — з січня по липень 2007 року).

Ці витрати він може включити до ПКу розмірі, що не перевищує 5180 грн (740 грнх7 міс). Обмеження щодо річної оподатковуваної зарплати тут не заважає, оскільки вона набагато більше. Визначимо суму до повернення, дотримуючись двох різних підходів.

Варіант 1 — базується на нормах Закону про доходи.
1. Річна оподатковувана зарплата: 24000 грн - 840 грн = 23160 грн.
2. Оподатковувані зарплата після зменшення на ПК: 23160 грн-5180 грн = 17980 грн.
3. Сума податку з доходів, що підлягає сплаті: 17980 грн х 15% = 2697 грн.
4. Людині повинні повернути зайво сплачений податок у сумі:
3474 грн - 2697 грн = 777 грн.

Варіант 2 - ґрунтується на рекомендаціях ДПАУ (додаток 2 до декларації).
1. Нарахована за рік зарплата за мінусом ПК: 24000 грн - 5180 грн = 18820 грн.
2. Податкове зобов'язання після застосування ПК: 18820x15%= 2823 грн.
3. Сума до повернення: 3474 грн - 2823 грн = 651 грн.

Як бачимо, різниця у відшкодуванні за двома підходами — 126 грн (777 грн - 651 грн). Це саме 15% від утриманих внесків.

ЩО РОБИТИ? Принциповий платник податку, який хоче повною мірою реалізувати своє право на ПК і повернути все до копійки, може в рядку 1 розділу І додатка 2 поставити не нараховану зарплату за мінусом ПК, а оподатковувану, зменшену на ПК (тобто зменшену ще на утримані соцвнески і на податкові пільги). Або взагалі замість додатка 2 розробити свій розрахунок (тоді разом із ним слід подати пояснення). Приклад подібного розрахунку і пояснень до нього ми наводили в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 20 за 2007 рік, стор. 15—16.

Не виключено, що податківці будуть проти таких підрахунків і не захочуть повертати всю належну суму. Тому правди доведеться шукати у суді. Але поспішаємо вам повідомити, що це зовсім не безнадійно! Існує досить багато судових рішень, ухвалених на користь платників податків, що зобов'язали податкову повернути суми, яких не вистачає {див., наприклад, постанову Святошинського районного суду м. Києва від 20.02.07 р. У справі №2а-18-1/07).

Коли і як повертають гроші
Протягом 60 календарних днів із дня надання декларації(п. 18.8 Закону про доходи). Кошти або зараховують на банківський рахунок, або надсилають поштовим переказом за адресою, зазначеною в декларації.

До речі, відшкодування живими грошима відбувається не завжди. Якщо у звітному році ви одержували якісь доходи, з яких самі повинні сплатити податок, то суму (ЇЇ частину), що повертається за ПК, зарахують у рахунок ваших зобов'язань.

І пам'ятайте: у разі неповного або несвоєчасного повернення зайво сплаченого податку податковий орган повинен заплатити вам штраф — від 10%до 100% несвоєчасно перерахованої суми (пп. 20.4.2 Закону про доходи).

Ось, власне, і все, про що повинні пам'ятати претенденти на ПК з навчання. На завершення хочемо побажати нашим читачам, щоб їм вдалося скористатися правом на ПК швидко і без проблем.

Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про доходи — Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.03 p. № 889-IV.
2. Закон про освіту— Закон України "Про освіту" від 23.05.91 р. №1060-ХІІ.
3. Положення № 161 — Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах, затверджене наказом Міністерства освіти України від 02.06.93 р. №161.
4. Інструкція про податковий кредит — Інструкція про порядок нарахування платником податку податкового кредиту щодо податку з доходів фізичних осіб, затверджена наказом ДПАУ від 22.09.03 р. № 442.
Тамара Прощина