Анализ финансовой отчетности

Зимовий ПДВ: хто і коли застосовує пільгу по дитячих подарунках

Чим пахне Новий рік? Звісно, хвоєю, а ще мандаринами, апельсинами та цукерками. Адже з дитинства нам завжди на різдвяні канікули Дід Мороз клав під ялинку подарунки з такими улюбленими солодощами і фруктами. Але зараз ми вже знаємо:подарунки і квитки на дитячі ранки батькам вручали на роботі. Нічого не змінилося з тих світлих днів. Тепер уже ми несемо своїй малечі квитки та подарунки — і всі щасливі. А законодавці, у свою чергу, зробили також невеличкий презентик: пільги для таких подарунків, що працюють раз нарік. Щоправда, вони додають додаткових турбот бухгалтерам підприємств. Проте, як правильно застосувати ПДВшну пільгу продавцям подарунків, ми зараз і розповімо.

Продаж дитячих святкових подарунків звільнив від ПДВ спеціальний новорічний Закон України "Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків"від 30. 11.2000р. №2117-111 (далі—Закон № 2117). Але діє пільга за певних умов.

УМОВИ ДЛЯ ПДВшної ПІЛЬГИ
1. Склад подарунка
Що ж всередині красивої коробочки? За ст. 4 Закону №2117 там:
— вітчизняні кондитерські вироби;
— іграшки вітчизняного виробництва;
— фрукти.

2. Категорія покупців
Без додаткового нарахування ПДВ подарунки продають не всім. Якщо, приміром, до магазину зайдуть батьки, аби придбати для свого чада заповітний пакуночок, продавцю у будь-якому разі доведеться нарахувати податкові зобов'язання. Адже за ст. 2 Закону № 2117 пільгують тільки продаж подарунків:
— Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
— профспілковим комітетам підприємств і організацій;
— іншим неприбутковим організаціям.

3. Вартість подарунка
Формуючи подарунок, врахуйте: для ПДВшної пільги важлива його вартість. Вона не повинна бути вищою за 17 грн. Причому якщо, наприклад, вартість подарунка у вас дотягне до 19 грн, то не на різницю у 2 грн (19 - 17), а на всю ціну (19 грн) доведеться нарахувати ПДВ.

Отож якщо вашому магазину або, припустимо, кондитерській фабриці надходять гроші за 17-гривневі подарунки саме від названих осіб, то ПДВшна пільга у вас у кишені. Але пам'ятайте: таке правило чинне всього лише півтора місяця — з 1 грудня нинішнього року до 15 січня наступного.

До речі, відмовитися від пільги ви не можете. Фактично її надано не вам, а покупцям таких подарунків. Ось тому вартість останніх ви не обкладаєте ПДВ. Але водночас ви втрачаєте і право на податковий кредит з ПДВ, що входить до вартості придбаних для цих подарунків матеріалів. Про це прямо сказано в ст. 2 Закону №2"117. Це може бути, зокрема, сировина, що використовується для виробництва солодощів, іграшок. А якщо такі подарунки комплектує магазин, то вхідний ПДВ, сплачений при купівлі кондитерських виробів, фруктів, іграшок, також до податкового кредиту не потрапить. Він збільшить вартість товарів, що ввійшли до подарунка, і, відповідно до ст. 2 Закону № 2117, — валові витрати підприємства — платника податку на прибуток.

ЯКИЙ ЗАКОН БІЛЬШ СПЕЦІАЛЬНИЙ
Ймовірно, ви вже звернули увагу: говорячи про ПДВшну пільгу та валові витрати, ми не згадуємо ані Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. № 168/97-ВР(далі- Закон про ПДВ), ані Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР. А річ у тім, що в нашій ситуації керуються не податковими законами, а спеціальним Законом № 2117. Помітив це і Мінфін. У своєму листі від 20.01.06 р. № 31 -21010-06-18/857 він заявив: "В преамбулі Закону України від 30.11.2000 р. № 2117-111 "Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків" (далі — Закон) визначено, що цей Закон діє як виняток із загальних положень, встановлених Законом України від 25.06.91 р. № 1251 -XII "Про систему оподаткування". Крім того, дія цього Закону обмежена періодом з 1 грудня поточного року до 15 січня наступного року.

Разом з цим повідомляємо, що відповідно до пп. 4.4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фон-дами"у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу; рішення приймається на користь платника податків (виділено авт. — И. А.)".

ДПАУ також за пільгу. Доказ цьому — її лист від 20.12.05 р. №25341/7/16-1117. До речі, на те саме вказує і Довідник пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів станом на 01.09.2007 № 43, затверджений ДПАУ станом на 1 жовтня (див. на нашому сайті www.vobu.com.ua у розділі Бізнес-довідка/Документи). У ньому з посиланням на ст. 2 Закону № 2181 названо ПДВшну подарункову пільгу під кодом 14010204. Гадаємо, за такої підтримки можна впевнено озброїтися тільки нормами Закону № 2117.

На жаль, у Законі № 2117прописано не всі життєві ситуації. Тому у вас, шановні наші читачі, і виникають сумніви щодо податкового обліку тих чи інших операцій.

Так, у своїх листах ви цікавитеся: "Якщо матеріали, утому числі цукерки, іграшки тощо, придбано раніше не для подарунків і суму ПДВ віднесено до податкового кредиту, а тепер ці товари включають до пільгових подарунків, то як тепер вчинити з ПДВ:відсторнувати і віднести до валових витрат чи,застосовуючи останній абзац пп. 7.4.1 Закону про ПДВ, нарахувати податкові зобов'язання на вартість зазначених товарів?"

Упевнені, у даному випадку знову ж таки керуються тільки Законом № 2117. Адже з точки зору Закону про ПДВ такі подарунки не визнають пільговими. Та й останній абзац пп. 7.4.1 Закону про ПДВ, за яким варто нараховувати податкові зобов'язання при передачі сировини, матеріалів для пільгових операцій, говорить лише про операції (товари), що пільгуються за його ст. З і ст. 5. А нам добре відомо, що новорічних подарунків там немає.

І ще одне питання турбує наших читачів: "Чи обов'язково застосовувати норми пп. 7.4.3 Закону про ПДВ і розподіляти вхідний ПДВ за загальногосподарськими витратами?" На жаль, пп. 7.4.3 Закону про ПДВ, що наказує розподіляти вхідний податок, просто згадує про неоподатковувані ПДВ операції, до яких продаж наших подарунків і відносять. Тому тут довести непотрібність розподілу буде трохи складніше. Але ми все-таки думаємо: якщо для Закону про ПДВ подарунки не вважають пільговими, то й про норми його пп. 7.4.3 тут можна забути.

А зараз — наш традиційний приклад.

Приклад
Магазин уклав договір з профспілковою організацією заводу на продаж 200 шт. дитячих новорічних подарунків по 17 грн кожний. Для комплектації подарунків:
— передано частину цукерок на суму 2160 грн, у тому числі ПДВ — 360 грн. Більшу партію яких придбали ще минулого місяця за 9000 грн, утому числі ПДВ — 1500 грн;
— закуплено пакети на суму 84 грн, утому числі ПДВ — 14 грн;
— придбано фрукти за 500 грн без ПДВ.

Профспілка перерахувала магазину 3400 грн передоплати за подарунки.

У таблиці 1 показано бухгалтерський і податковий облік цих операцій.



ПОДАРУНКИ В ДЕКЛАРАЦІЇ З ПДВ
Вартість відвантажених (оплачених) подарунків фіксують у рядку 4 декларації з ПДВ. Причому разом з нею подають довільно оформлену довідку, в якій роблять, наприклад, такий запис: "Поставка дитячих новорічних подарунків, звільнена від ПДВ відповідно до п. 2 Закону України "Про звільнення від оподаткування грошових коштів,які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків" від ЗО. 11.2000р. №2117-ІІІ. Довідку підписує головний бухгалтер або керівник підприємства та завіряють печаткою (пп. 5.3.5.).

Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. №166).

А коли у вас виникла ситуація, подібна до описаної у прикладі: ПДВ за товарами для подарунків раніше потрапив до податкового кредиту, то, як ми показали в прикладі, його потрібно урізати. А в декларації з ПДВ таке зменшення фіксують у рядку 16.3 зі знаком "-" і при цьому заповнюють додаток 1 до неї. Між іншим, нещодавно його форму було змінено. Тому покажемо, як слід вчинити (див. таблицю 2).



Ось так легко і просто обліковують новорічні подарунки. Нам залишається побажати вам вдалих святкових продажів!

Наталя Алпатова