Анализ финансовой отчетности

Міндобрива в сільгоспвиробництві: документальне оформлення та облік

Усі ми прекрасно розуміємо, що живильні речовини конче необхідні всьому живому на цій планеті. І сільгоспники—одні з тих,хто знає про ці потреби чи не найбільше. Адже щоб зібрати гарний урожай, мало просто обробити землю, засіяти зернинки чи посадити саджанці. Треба ще й добрив підкинути: гною, селітри тощо. ЧАСТИНА 1. ПРО ВИДИ ДОБРИВ Добрива— це неорганічні і органічні речовини, які використовують у сільському господарстві та рибальстві для підвищення врожайності культурних рослин і рибопродуктивності ставків. Добрива бувають: — мінеральні (або хімічні); — органічні; — бактеріальні (штучне внесення мікроорганізмів з метою підвищити родючість ґрунтів). Декілька слів про кожен вид.

Органічні добрива. Незважаючи на швидкий розвиток хімічної промисловості, так і не створили достойного замінника гною, перегною або торфу.

Гній для селян — незамінне добриво, яке вносять під овочеві культури щороку й у великих кількостях. Його краще додавати в ґрунт з осені під час оранки. Гній містить усі найбільш цінні елементи живлення: азот, фосфор, калій і деякі мікроелементи. Його цінність не лише в хімічному складі — продовжуючи розкладатися в ґрунті, він збагачує її вуглекислим газом, забезпечує підігрів, а його соломоподібна структура покращує механічні властивості ґрунту. Вносячи гній як підгодівлю або перед посадкою, не варто забувати, що деякі овочі не сприймають його у свіжому вигляді — одержують опіки. Тож краще брати гній, що перепрів.

Таке добриво, як компост, в основному полюбляють дачники. Він за своїми характеристиками кращий за гній. Це екологічно чисте добриво, бо готується з рослинних залишків. Одна їх частина розкладається і живить рослини, інша — служить механічною основою компосту і зберігає в ньому живильні речовини.

Пташиний послід — найбільш багате на поживні речовини добриво. Окрім цього, воно ще й швидкодіюче. Азот дуже швидко випаровується з посліду, тому зберігають його в суміші з ошурками або землею. На жаль, послід доступний в основному власникам птахів і дістати його для сільгоспдіяльності важко.

У золі чимало фосфору й калію, але особливо багато в ній мікроелементів — практично вся таблиця Менделєєва. Золу застосовують ще як антисептичний засіб, а також при боротьбі з деякими шкідниками.

Буває, що використовують мул (сапропель) — теж гарне і повне органічне добриво. Проте дозволити його собі можуть тільки господарства, в яких є водойми.

Бактеріальні добрива. Ці препарати містять корисні для рослин бактерії. Згадані добрива здатні покращувати живлення сільськогосподарських культур і живильних речовин у них нема.

Мінеральні добрива. Саме вони нас сьогодні цікавлять найбільше. Це добрива, видобуті з надр, або промислово одержані хімічні сполуки, у складі яких є основні елементи живлення (азот, фосфор, калій) і важливі для життєдіяльності рослин мікроелементи (мідь, бор, марганець та ін.). Міндобрива, у свою чергу, поділяють на прості (одинарні, односторонні, однокомпонентні) і комплексні (складні, складнозмішані і змішані). Декілька слів про основні групи міндобрив.

Азотні добрива. їх виробництво базується на синтезі аміаку з молекулярного азоту і водню. Азот одержують з повітря, а водень — з природного газу, нафтових і коксових газів. Вони добре розчиняються у воді, не поглинаються або слабо поглинаються ґрунтом. Тому легко вимиваються, що обмежує їх застосування восени як основного добрива. Найчастіше в сільському господарстві використовують аміачну селітру і сечовину.

Фосфорні добрива. Фосфор — один з найважливіших елементів живлення рослин, оскільки входить до складу білків. Дані добрива бувають декількох видів (за ступенем розчинності): легкорозчинні та важкорозчинні. Вони підходять для кислих підзолистих, торф'яних, сірих лісових ґрунтів, а також для деградованих і вилужених чорноземів і червоноземів.

Калійні добрива. Калій — необхідний елемент для рослин. В основному він знаходиться в молодих органах, що ростуть, клітинному соку рослин і сприяє швидкому накопиченню вуглеводів. Більшість подібних добрив — це природні калійні солі, які застосовують у сільському господарстві в розмолотому вигляді. Проте значна кількість хлору в багатьох калійних добривах негативно впливає на зростання і розвиток рослин, а вміст натрію (у калійній солі і сильвініті) погіршує фізико-хімічні властивості багатьох ґрунтів, особливо чорноземних, каштанових і солончакових.

Комплексні добрива. Серед них виокремлюють:
— за складом — подвійні (азотно-фосфорні, азотно-калійні, фосфорно-калійні) і потрійні (азотно-фосфорно-калійні);
— за способом виробництва— складні, складно-змішані (комбіновані) і змішані добрива. Скажімо, до складних добрив промислового виробництва належать калієва селітра, амофос, діамофос.ЧАСТИНА 2. ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ РУХУ МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ НА СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВІ
Отримують ці добрива від постачальників, як правило, за накладними. Тут усе просто, тому далі ми говоритимемо про галузеві документи, які супроводжують рух мінеральних добрив усередині підприємства. По суті, йдеться про дві події:
1) одержання добрив зі складу;
2) їх використання і списання.

При першій оформляють лімітно-забірну картку на отримання матеріальних цінностей (Сільгоспоблік, форма № 117), а при другій —Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів (Сільгоспоблік, форма № 118). Також іноді використовують накладну внутрігосподарського призначення (ф. № 87). Але далі ми розкажемо про два основні документи.

Лімітно-забірна карта ф. № 117
Вона призначена для обліку видачі й одержання на складі не тільки міндобрив. Тут фіксують відомості й про насіння і пально-мастильні, будівельні та інші матеріали, продукти. На підставі цього документа відпускають і отримують товарно-матеріальні цінності на складі і відносять в підзвіт одержувачам, або списують на виробництво.

Її складають у бухгалтерії на одну або декілька назв товарно-матеріальних цінностей у 2-х екземплярах. Перший протягом строку дії карти зберігає завскладу, а другий — одержувач матцінностей.

Завскладу в присутності одержувача цінностей зазначає в обох екземплярах карти дату й кількість виданих цінностей під розписку одержувача. При цьому завскладу розписується в карті одержувача. Після закінчення строку дії лімітно-забірної карти завскладу передає її разом з іншими прибутково-видатковими документами в бухгалтерію підприємства. Матеріально відповідальні особи подають карти в бухгалтерію підприємства разом зі звітами про рух матцінностей. Який вигляд має ця карта із заповненнями, ми покажемо в зразку 1 на стор.43.

Акт про використання добрив ф. № 118
Цей документ існує для списання на витрати діяльності (з підзвіту) мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів та гербіцидів на відповідні культури.

Складає його агроном по закінченні внесення добрив та отрутохімікатів у ґрунт чи після поливу відповідних культур. Підписує його агроном, а затверджує — керівник господарства. До акта прикладають лімітно-забірні картки, накладні та інші документи, за якими оформлювали доставку добрив та отрутохімікатів зі складів до місць їх використання.

Затверджений акт передають до бухгалтерії, де його перевіряють і використовують для записів у реєстри бухобліку. Як заповнити даний документ,див. у зразку 2 на стор. 44.

ЧАСТИНА 3. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ТА ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК
Бухгалтерський облік. Міндобрива — це запаси, і їх надходження та вибуття однозначно треба фіксувати в бухобліку. Оскільки вони є матеріалами, то й субрахунок відповідний — 208 "Матеріали сільськогосподарського призначення". Саме на ньому за Інструкцією № 219 обліковують мінеральні добрива, отрутохімікати для боротьби зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських культур, біопрепарати, медикаменти, хімікати, які застосовують для боротьби з хворобами сільськогосподарських тварин.

До речі, тут також відображають саджанці, насіння й корми (покупні й власного вирощування), що використовують для висаджування, посіву та відгодівлі тварин безпосередньо в господарстві. Але сьогодні не йдеться про них. Хоча для себе ви повинні зрозуміти: для обліку добрив доведеться брати субрахунок другого порядку (наприклад, 2081) із подальшою деталізацією за групами добриву разі необхідності, наприклад, 2081/1 "Органічні добрива", 2081/2 "Мінеральні добрива", 2081/3 "Отрутохімікати" і т. д.

Загальний порядок використання таких субрахунків відомий: за дебетом показуємо надходження добрив на підприємство, їх дооцінку, за кредитом — витрачання на виробництво, переробку, відпуск (передачу) на сторону, уцінку тощо. Загальна кореспонденція бухгалтерських проводок матиме такий вигляд, як показано в таблиці (проводки не враховують особливостей, характерних для органічних добрив власного виробництва).

ТаблицяПодатковий облік. Тут усе просто, адже ми припускаємо, що підприємство використає добрива для потреб виробництва. Значить, платники податку на прибуток можуть збільшити свої валові витрати, як тільки-но станеться перша з подій: або оплата добрив, або їх фактичне одержання. Зрозуміло, добрива братимуть участь у перерахунку згідно з п. 5.9 Закону про прибуток, але цей перерахунок ніяких особливостей не має.

Відображення зобов'язань та кредиту з ПДВ теж без якихось особливостей.

Як говорили в одному рекламному ролику: будуть добрива — буде й урожай. Хороший. Чого вам і бажаємо!

Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про прибуток — Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.97 р. №283/97-ВР.
2. Інструкція №291 —Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. №291.
Сергій Строїч