Анализ финансовой отчетности

Розраховуємо податок із 25-відсоткового перевищення прибутку: як не заплатити зайвого

Коли настає час подання звітності за І квартал, для низки неприбуткових організацій виникає питання: як уникнути сплати податку з так званого нерозподіленого прибутку? Для того щоб зробити правильний хід, треба знати правила гри. Пригадаймо їх разом. Кому це цікаво У п. 3.6 Порядку № 233 із посиланням на абз. 1 пп. 7.11.9 Закону про прибуток сказано: "розрахунок перевищення проводять юридичні особи, внесені до реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до абзацу "г" пп. 7.11.1 ст. 7 Закону № 334"1. Йдеться про неприбуткові організації, які вносять до Реєстру неприбуткових організацій та установ під ознакою 0011 (п. 4 р. II Порядку № 355). До них відносять, наприклад, гаражні кооперативи, садівничі товариства. Отже, якщо вам присвоєно код неприбутковості 0011, то ця консультація для вас.

Чому треба платити податок на прибуток
Уся справа в абз. 1 пп. 7.11.9 Закону про прибуток. Саме він вимагає за підсумками І кварталу, наступного за звітним роком, вносити податок на прибуток із суми перевищення. Ось як хитро там написано: "у разі коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених підпунктом 7.11.5, на кінець першого кварталу наступного за звітним року перевищують 25 відсотків від загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку...".

У даної норми надзвичайна властивість: чим більше в неї вникаєш, тим важче зрозуміти, що саме і як розраховувати. Але, як кажуть, de minimis поп curat lex, що в перекладі з латині означає: закон не займається дрібницями. Тому всі деталі пошукаємо у Порядку № 233. Саме в ньому, а точніше, у самому Податковому звіті про використання коштів неприбутковими установами та організаціями (далі — Звіт), податківці заклали своє бачення механізму розрахунку податку з нерозподіленого прибутку.

Коли виникає перевищення і як вплинути на його еру
Цілком очевидно: щоб з'ясувати, чи є у вас 25-відсоткове перевищення, з якого доведеться сплатити податок на прибуток, треба розібратися, від яких показників це залежить. Для наочності у вигляді таблиці наведемо частину Звіту за І квартал, що цікавить нас, тільки у стовпчику 3 замість самих показників зазначимо рядки, з яких необхідно брати відповідні дані.



Отже, у розрахунку беруть участь такі показники:
а) загальні валові доходи за попередній рік— рядок 18 Звіту;
б) сума витрат за звільненою від податку на прибуток діяльністю за попередній рік і за І квартал поточного року — рядок 19
в) нерозподілений прибуток — рядок 20. Він буде, якщо загальні валові доходи за попередній рік перевищують суму витрат, показаних у рядку 19;
г) норматив одержання доходів — рядок 21. Він становить 25% від загального валового доходу за попередній рік.

Як бачимо з таблиці, сума перевищення з'явиться тоді, коли нерозподілений прибуток (ряд. 20) буде більшим за норматив одержання доходів (ряд. 21). Нескладно здогадатися, що наці показники впливають дані за рядками 18 і 19 Звіту: перевищення виникає (збільшується) при збільшенні загальних валових доходів за попередній рік і зменшується завдяки збільшенню витрат, що зазначаються в рядку 19. Найімовірніше, цим і пояснюється стимулююча роль пп. 7.11.9: якщо вже вирішили займатися неприбутковою діяльністю, не накопичуйте кошти, а витрачайте їх на ті цілі, для яких цю діяльність розпочали.

У результаті зараз, коли 2006 рік давно закінчився і сума загальних валових доходів (ряд. 18) —уже факт, що стався, залишається тільки один спосіб вплинути на суму перевищення — збільшити витрати у. поточному звітному кварталі. Зверніть увагу: йдеться лише про ті витрати, що потраплять до рядка 9 (адже, як показано в таблиці, саме з 9-го рядка згідно з п. 3.8 Порядку № 233 показники переходять до 19-го). Рядок 9г у свою чергу, призначено суто для витрат:
а) спрямованих на утримання неприбуткової організації в межах кошторису (ряд. 9.1 Звіту);
б) пов'язаних із виконанням неприбутковою організацією статутних завдань (проведенням основної діяльності) (ряд. 9.2 Звіту).

Довідково
Як видно із рядка 18 Звіту, один із компонентів такого валового доходу — сума звільнених від оподатковування доходів. Нагадуємо, що для організацій з абз. V пп. 7.11.1 Закону про прибуток до таких доходів відносять доходи, одержані у вигляді (пп. 7.11.5 Закону про прибуток):
— коштів або майна, що надходять від проведення їх основної діяльності;
— пасивних доходів: відсотків, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, роялті;
— дотацій або субсидій, одержаних із державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах благодійної (у т. ч. гуманітарної або технічної) допомоги, що надають за умовами міжнародних договорів, згоду на обов'язковість яких дала ВРУ, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, що надають таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зменшення рівня цих цін.

Тому, аби уникнути суми перевищення, зробіть саме в І кварталі акцент, наприклад, на фінансуванні тих заходів, для проведення яких саме і створено вашу організацію.

Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про прибуток — Закон України "Про оподатковування прибутку підприємств" у редакції від22.05.97 р. № 283/97-ВР.
2. Порядок № 233 — Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями, затверджений наказом ДПАУ від 11.07.97р. №233.
3. Порядок № 355 — Порядок визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій), затверджений наказом ДПАУ від 03.07.2000 р. № 355.
Геннадій Кузнєцов