Анализ финансовой отчетности

Поспішайте робити добрі справи, або Як добродійність сусідить з податками

Чтобы поверить в добро, надо начать делать его.
Лев Толстой
Під завісу року, що минає, ми щораз замислюємося, як він пройшов. Підводимо підсумки, аналізуємо, що зробили і чого не встигли. І, звісно ж, оглядаючись назад, не завжди бачимо те, що хотілося б. Але жми спроможні щось змінити! І не тільки у своєму житті: ми можемо зробити світ більш яскравим і добрішим. І для початку потрібно простягнути руку допомоги тим, хто її потребує, тобто подумати про добродійність.

Великі компанії зі значним доходом уже давно приділяють увагу соціальним напрямкам. Незважаючи нате що іноді їх благодійні акції мають комерційний характер, усе-таки найчастіше це щире бажання допомогти тим, хто потребує. Щось змінити на краще. І, як правило, це досить великі інвестиції. Водночас і ті, хто має невеликі обороти, може зробити свій внесок. Хтось скаже: "Крапля в морі наша допомога!" Давайте не будемо такими категоричними. І згадаємо притчу...

"Людина йшла берегом і раптом побачила хлопчика, який піднімав щось з піску та кидав у море. Людина підійшла ближче й побачила, що хлопчик піднімає з піску морські зірки. Вони оточували його з усіх боків.
Здавалося, на піску — мільйони морських зірок, берег був буквально встелений ними на багато кілометрів.
— Навіщо ти кидаєш ці морські зірки у воду? — запитала людина, підходячи ближче.
— Якщо вони залишаться на березі до завтрашнього ранку, коли почнеться відплив,то загинуть, — відповів хлопчик, не припиняючи свого заняття.
— Але це просто безглуздо! — закричала людина.
— Озирнися! Тут мільйони морських зірок, берег просто вкритий ними.
Твої намагання нічого не змінять!
Хлопчик підняв наступну морську зірку, на мить замислився, кинув її в море і сказав:
— Ні, мої намагання змінять дуже багато... для цієї зірки".


Схоже на дитячу казку, чи не так?! Але в ній приховано глибокий зміст. Адже люди як зірки: тисячі потребують чиєїсь допомоги. Комусь потрібні гроші на лікування, комусь — на їжу чи одяг, а комусь не вистачає теплих слів, посмішки і турботи. Звичайно, одна людина всім не допоможе. Але якщо ми почнемо замислюватися про допомогу і робити перші кроки, то світ стане добрішим. Пам'ятаєте, як говорять: з миру по нитці...

КОЛИ ПІКЛУЄТЬСЯ ДЕРЖАВА
Соціальна спрямованість посідає не останнє місце в політиці держави. Україна також по можливості приділяє цьому увагу. І серед іншого в бюджеті передбачають кошти для допомоги тим, хто цього потребує.

Так, приміром, постановою КМУ від 25.08.05 p. № 823 затверджено Порядок надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку. Його текст див. на стор. 13 поточного номера.

КОЛИ ПІКЛУЄМОСЯ МИ
Для нас (як для пересічних громадян, так і для суб'єктів підприємницької діяльності) жодних обов'язкових благодійних виплат немає. Ми керуємося винятково своїми бажаннями та переконаннями.

Щоправда, це стосується розміру допомоги. А от про податки так не скажеш. Звісно, коли щось дарує звичайна фізособа (не СПД), їй про них думати не доводиться. Інша справа СПД. На жаль, на сьогодні законодавство майже не встановлює пільг для добродійників. Разом з тим можливість "заплатити менше" є. Про неї ми й поговоримо.

Загальна схема оподаткування
Не секрет, що порядок оподаткування благодійних внесків багато в чому залежить від того, що і кому ви вирішили передати.
Як правило, благодійну допомогу надають:
1) перераховуючи гроші (передаючи товари) тим, хто цього потребує (одержувачам);
2) віддаючи кошти неприбутковим організаціям.

Які податкові наслідки таких операцій, див. у таблиці 1 на стор.11.

А тепер давайте проаналізуємо таблицю. І виявимо ті варіанти, за яких добрі справи не пов'язані з великими податками.

Шанс на валові витрати є,тільки коли гроші (товар) пропускають через неприбутківців
На жаль, на сьогодні послаблення у сплаті податку на прибуток з'являються лише тоді, коли ви передаєте гроші (товари) неприбутковим організаціям. їх перелік можете знайти в пп. 7.11.1 Закону про прибуток та газеті"все про бухгалтерський облік"№72за 2007 р., стор. 7. Тобто якщо ваш одержувач пільговик, тоді ви вправі віднести до валових витрат від 2 до 5% оподатковуваного прибутку минулого року (пп. 5.2.2 Закону про прибуток). Так, якщо останній, приміром, за 2006 рік становив 100 тис. грн, то валововитратна допомога у 2007 році — максимум 5000 грн, але за умови, що ви витратили не менше 2000 грн.

Разом з тим потрібно переконатися, що одержувач — дійсно неприбуткова організація. Для цього попросіть копію Рішення податкового органу про внесення до Реєстру неприбуткових або ж копію довідки 4-ОПП.Пільга з ПДВ — лише при передачі товарів неприбутковим з благодійною метою
Щодо ПДВ: пільгу надано саме тим, хто надає благодійну допомогу неприбутковим організаціям (пп. 5.1.21 Закону про ПДВ). Ось тільки список їх менший, ніж для податку на прибуток (лише ті, що названі в абз. "а", "б", "є"пп. 7.11.1 Закону про прибуток, тобто бюджетні, благодійні та релігійні організації).

Якщо ви користуєтеся пільгою, то не маєте права на податковий кредит для товарів, що передаються (пп. 7.4.2 Закону про ПДВ). Тобто фактично така операція не призведе до жодних ПДВшних наслідків. Утім, якщо ви раніше збільшили податковий кредит щодо благодійних товарів (припускали його використовувати у госпдіяльності), то при пільговій поставці доведеться нарахувати податкові зобов'язання виходячи зі звичайної ціни, але не нижчої за ціну придбання (останній абз. пп. 7.4.1 Закону про ПДВ). Здебільшого нараховані зобов'язання будуть дорівнювати відображеному до того податковому кредиту. Виняток — коли звичайна ціна з моменту купівлі товару зросла. Але таке буває вкрай рідко (останнім часом спостерігається тільки в частині нерухомості, але її, треба сказати, особливо не дарують).

Зауважте: для підтвердження ПДВшної пільги, крім неприбуткового статусу одержувача (див. вище), знадобиться й доказ того, що товари дійсно пішли на благодійні цілі. Для цього, на наш погляд, цілком підійде намір обдарованого, виражений у письмовій формі (у договорі або при обміні листами між дарувальником і одержувачем).

Благодійність: грошима дешевше, ніж товаром
З точки зору валових витрат чим обдаровуємо — значення не має.

А от для ПДВ — картина трохи інша. Так, якщо допомогу ви надаєте грошовими знаками, то проданий податок думати взагалі не доводиться: рух грошових коштів, що не пов'язаний з поставкою товарів (послуг), на ПДВ не впливає (п. 1.4, пп. 3.1.1 Закону про ПДВ). Незалежно від того, кому ви їх передаєте.

Благодійність у цифрах
Після того як ми розглянули основні моменти оподаткування, саме час порахувати, у скільки сьогодні обійдеться благодійність. Отже, напередодні Нового року підприємство вирішило подарувати вихованцям дитячого будинку:
1)10 комп'ютерів;
2) 100 м'яких іграшок;
3) 100 наборів солодощів.

Причому є вибір: передати дитячому будинку (бюджетній організації) або ж прямо його вихованцям.

Вихідні дані та розрахунок суми податків при різних варіантах наведемо в таблицях 2 і 3.

Навіть неозброєним оком видно: передача через неприбуткову у цілому для підприємства вигідніша з точки зору податків. Але тут є й підводний камінь — надаючи допомогу через посередників (неприбуткові), не завжди вдається відстежити цільове призначення і те, що кошти потрапили саме до адресата. І немає впевненості в тому, що допомога пішла за призначенням. Тоді, втрачаючи на податках, можна передати її прямо одержувачу. Або ж, як вихід для справжніх меценатів, — створити власний благодійний фонд.

Ми не даруємо, а продаємо. Але за символічну плату
Деякі підприємства часом зовсім не хочуть відображати в обліку надану благодійну допомогу. Особливо коли йдеться про передачу своїх товарів (власної продукції). Одна з причин — небажання збирати документи для підтвердження пільги (статусу одержувача як неприбуткової організації, цільового використання допомоги тощо).

Тоді підійде варіант із символічним продажем (за 1 грн). Достатньо обґрунтувати, що ця мінімальна ціна і є звичайною. Виходячи з неї, показують валовий доход

і ПДВ. Як провести таке обґрунтування, читайте в газеті "все про бухгалтерський облік" за 2007 р. № 32 на стор. 10, № 50 на стор. 14.

А от податковий кредит і валові витрати зберігаються в повному обсязі без обмежень.

Водночас, який шлях ви для себе не оберете, головне, що ви вирішили допомогти. І тут уже важливіше не розмір витрачених коштів, а те тепло, яким ви поділитеся, та посмішка, яку ви побачите у відповідь.

Список використаних нормативно-правових актів:
1 .Закон про ПДВ — Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. № 168/97-ВР.
2. Закон про прибуток — Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР.
Марина Кулакова