Анализ финансовой отчетности

Як подолати стрес: правила для душі і тіла

Керований стрес несе в собі
аромат та смак життя.
Ганс Сельє
Стрес— невід'ємна частина нашого життя. І, як не дивно, не завжди найгірша. Наприклад, такі події, як підвищення по службі, весілля або несподівана премія для організму також стресові, але, погодьтеся, таке потрясіння дуже приємне. Саме поняття "стрес" ввів у вжиток канадський учений Ганс Сельє у 1936 році. Буквально воно означає "напруга". Таким чином, стрес— це пристосувальна реакція організму, що допомагає йому адаптуватися до нових умов. Виділяють два його різновиди: фізіологічний, тобто той, який не викликає в організмі негативних реакцій, і патологічний, що виникає під дією надмірних, несприятливих подразників. Саме він приховує серйозну загрозу для нашого душевного і навіть фізичного самопочуття, тому саме з ним і потрібно боротися.

Отже, як розпізнати ворога? Якщо:
— ви швидко втомлюєтеся;
— часто помиляєтеся;
— стали неуважним;
— у вас погіршилася пам'ять;
— часто з'являються болі (голови, спини, в області шлунка);
— ви відчуваєте втрату радості;
— більше курите;
— у вас змінився апетит (або надмірно посилився, так що не можна насититися, або погіршився), —
це ознаки стресового стану.

Якщо деякі з них здаються вам цілком знайомими, не впадайте у відчай! Газета "Все про бухгалтерський облік" підкаже вам правила боротьби зі стресом.

Їх можна умовно поділити на дві групи:

I. ПРАВИЛА ШВИДКОГО РЕАГУВАННЯ -ті, які потрібно застосовувати одразу, щойно ви відчули, що ваша життєва сила спливає стрімким потоком. Як правило, така ситуація настає в результаті неприємного спілкування. Наприклад,дісталася догана від керівництва, підвели контрагенти, нарвались на позапланову зустріч з контролюючими органами тощо.

II. ДОВГОСТРОКОВА ПРОГРАМА РЕАБІЛІТАЦІЇ для тих, у кого стрес став постійною і невід'ємною частиною життя. Наприклад, у результаті перевантаження на роботі, постійного недосипання, нестачі спілкування з близькими та рідними тощо.

І. ПРАВИЛА ШВИДКОГО РЕАГУВАННЯ
ПОРАХУЙТЕ ДО ДЕСЯТИ
Дозвольте собі зачекати декілька секунд, перш ніж зреагувати на проблему. Робимо глибокий вдих через ніс, видих через рот. Повторіть кілька разів. Сльози висохли, дихання відновилося, думки прояснилися. А от тепер можна і відповісти кривднику.

Заведіть звичку робити таку паузу. У більшості випадків подібні нехитрі дії допомагають швидко себе опанувати: тим самим ви не дасте конфлікту розгорітися і згладите стресову ситуацію.

ВІДВОЛІЧІТЬСЯ
Проведіть детальну "інвентаризацію" приміщення, у якому знаходитеся. Уважно роздивіться навколо, зауважте найдрібніші деталі. Говоріть подумки самій собі: "Сірий стіл", "синій чайник", "біла ручка", "червоний степлер" і т.д. Займіться якою-небудь діяльністю — все одно якою. Наприклад, наведіть порядок на робочому місці, полийте квіти, швидко побігайте сходами. Секрет цього методу в тому, що зосередження на предметах, будь-яка фізична діяльність грає роль громовідводу, допомагаючи відволіктися від внутрішньої напруги.

РОЗСЛАБТЕСЯ ТА ПОСМІХНІТЬСЯ
Насамперед розслабте плечі, м'язи ніг, рук. Зосередьтеся на виразі свого обличчя та положенні тіла: пам'ятайте, що вони відображають ваші емоції, думки, внутрішній стан. Розправте плечі та декілька хвилин утримуйте на обличчі посмішку— ви побачите, як думки підкоряються сигналам тіла та змінюються. Слідом за повним фізичним розслабленням обов'язково прийде заспокоєння душевне.

ЗМІНІТЬ МАСШТАБ ПОДІЇ
Зламаний ніготь може здатися великою неприємністю, особливо якщо дивитися на нього довго й уважно. А тепер уявіть собі, як він виглядає, якщо на нього подивитися із сусіднього кабінету... Із сусіднього будинку... З іншого району...

Ваша недбайлива співробітниця знову зробила купу помилок у звіті? Ви не в собі від праведного гніву? Чудово. А тепер уявіть, як ця ситуація виглядає з борту літака, що летить над Атлантичним океаном? Аз поверхні Марса? Якісь маленькі чоловічки кип'ятяться незрозуміло через що.

Також можна змінити часовий масштаб. Подумайте, як ви сприйматимете цю саму похибку співробітниці через місяць. Напевно, вона видасться дрібним епізодом із забутого приводу. А наступного року чи будете ви пам'ятати, через що у вас сьогодні підскочив тиск? Навряд чи. А через десять років?..

Пам'ятайте: у кінцевому рахунку стрес — це не те, що сталося з нами, а те, як ми до цього віднеслися.

ВИКОРИСТОВУЙТЕ САМОНАВІЮВАННЯ
Оберіть і тримайте напоготові декілька простих фраз. Наприклад: "Я можу з цим впоратися", "Я знаю про це більше, ніж будь-хто тут". Подумки проговоріть їх декілька разів. Це попередить негативну реакцію на стрес — частий подих, холодні руки — і допоможе тверезо розмірковувати в будь-якій ситуації.

З'ЇЖТЕ ЩО-НЕБУДЬ СМАЧНЕ
Чимало продуктів багаті на "гормони гарного настрою" — опіатита ендорфіни. Один із найвідоміших природних наркотиків —шоколад (міститьандамін — речовину, що має таку саму збуджуючу дію, як гашиш). Відмінно допомагає морозиво (до молока та вершків входить природний транквілізатор, що стабілізує настрій і зменшує почуття страху та занепокоєння). У бананах є серотонін, що дає відчуття легкості. Солодощі взагалі роблять нас більш життєрадісними — глюкоза, що входить до їх складу, запускає "механізми щастя" у нашому мозку.

II. ДОВГОСТРОКОВА ПРОГРАМА БОРОТЬБИ ЗІ СТРЕСОМ
На черзі—правила для тих,у кого стресова ситуація—це не одна конкретна подія,а весь робочий день, від початку до кінця, безвихідних і перерв на обід. На жаль, у більшості бухгалтерів є періоди підвищеного ризику, коли вони зациклюються на робочих проблемах, накопичуючи напругу. Що ж, давайте вчитися допомагати собі!

ДАЙТЕ СВОЄМУ ОРГАНІЗМУ ФІЗИЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ
Так-так, ми всі чудово знаємо: правильно підібрані заняття спортом дуже корисні. Крім усього іншого, вони, по-перше, підвищують витривалість. По-друге — від вправ спалюються деякі хімічні речовини, що утворюються при стресовій напрузі. І, по-третє, втомлені м'язи — це розслаблені м'язи. Навіть звичайна прогулянка благотворно позначиться на вашому самопочутті. Ну а якщо такої можливості на роботі немає, просто періодично вставайте і потягуйтеся. Будь-яке навантаження на м'язи знімає нервову напругу.

До того ж фізична активність — це спосіб психологічного захисту, при якому ви перекачуєте енергію з несприятливої, стресової сфери життя у більш успішну. Ось звідки рекомендації на кшталт такої: після напруженої зустрічі, що викликала негативні емоції, поверніться до свого кабінету і пограйте в дартс: відчуйте в руці вагу дротика, доторкніться до вістря, сконцентруйтеся, прицільтеся — кидок... і — є!

Підійде і боулінг, більярд, дискотека. Хоча спортивне єдиноборство — наприклад, бокс — у даному разі набагато ефективніше. Погодьтеся, людям, постійно затиснутим у стінах офісу, автомобіля, квартири, рух і простір просто необхідні!

Відокремлюйте свою роль на роботі від своєї особистості
У роботі кожного бухгалтера є моменти, коли на нього спрямовується негативна енергія високого рівня. Причини — неузгодженість ваших завдань і завдань співробітників інших підрозділів підприємства, суперечливі вимоги керівництва, неправомірні претензії контролерів.

У таких випадках потрібно уміти відокремлювати свою соціальну роль від власної особистості. Для цього розберіться, які ваші вчинки є рольовими (такими, що фактично не залежать від вас), а які обумовлені вашими особистими уподобаннями та настановами. Подумки порівняйте свою професійну роль з професійним одягом (мундиром, спецівкою). Тепер, коли ви змушені виконувати неприємні для інших дії, уявляйте собі, що ці дії йдуть не від вас, а від вашого спецодягу. І коли люди спрямовуватимуть на вас потік негативної енергії, нехай вона також збирається на вашому мундирі. Раз на тиждень влаштовуйте символічне чищення свого "мундиру": витрушуйте робочий одяг або чистіть його, уявляючи, як разом із пилом з нього злітає весь негатив.

ЗНИЗЬТЕ ВАШІ СТАНДАРТИ
Можна доводити себе до стану хронічного стресу, намагаючись досягти досконалості там, де це зовсім необов'язково.

Ви витрачаєте масу зусиль нате, щоб на робочому столі завжди панував ідеальний порядок?

Годинами шліфуєте квартальний звіт?

Вас просто вбиває складка на шторах або порошинка на столі?

Згадайте просту істину: краще — ворог хорошого! Всупереч загальноприйнятій думці не всі речі варто робити на "п'ять" із плюсом. Будьте більш гнучкими. Вже згаданий нами Ганс Сельє сказав із цього приводу: "Зізнайтеся, що досконалість неможлива. Встановіть собі реальну вершину, прагніть її та задовольняйтеся цим. Залишіть собі час для радощів і відпочинку".

КЕРУЙТЕ ПОТОКОМ ІНФОРМАЦІЇ
Замисліться: а чи не забагато непотрібної інформації звалюється на вас щодня? Вмикаючи телевізор, починаючи блукати сайтами новин або розкриваючи газету, спитайте себе: що мене тут цікавить? Забудьте девіз "хочу все знати". Не відкушуйте більше, ніж ви зможете проковтнути. І не ставайте "заземлювачем" —тобто не залишайтеся останньою ланкою передавання інформації. Розказуйте проте, що бачили та чули. Як що ж це не викликає інтересу в інших, замисліться, чи насправді це було потрібно вам самим.

БЕРЕЖІТЬ СВІЙ ТИЛ
Опір стресу починається вдома. Для того щоб впоратися зі швидкими змінами, постій ним й подразниками і численними сюрпризами, що пред'являє життя, необхідно зробити свій будинок мирною, затишною гаванню. Для цього обговорюйте з близькими свої проблеми. Сварки найчастіше трапляються в рідних стінах — напевно, тому, щодо вечора у всіх накопичується напруга і достатньо будь-якого приводу, щоб спалахнула пожежа. Не шкодуйте часу для спокійної розмови з рідними. Висловивши вголос свою проблему, ви її вже майже вирішили.

ПОДБАЙТЕ ПРО СЕБЕ
Візит до салону краси допомагає зняти напругу не гірше, ніж візит до психотерапевта. Коли ви краще виглядатимете, зміниться на краще й самопочуття. Модна зачіска, свіжий манікюр, нова кофтинка дадуть вам той життєвий тонус, якого ви потребуєте.

ВИСИПАЙТЕСЯ
Періодично влаштовуйте собі День ледаря. Підготуйтеся до цього священнодійства з вечора! Свіжа постільна білизна приємних кольорів, провітрена кімната, психологічний настрій на міцний сон, стакан теплого молока з медом і— найголовніше! —усім домашнім дана сувора заборона будити вас з ранку! Сон, сон і тільки сон!

ВІДПОЧИВАЙТЕ
Вчіться розважати себе самі. Робіть свої вихідні якомога різноманітнішими. Якщо будні були напруженими, використайте вихідні для спокійного відпочинку. Якщо ви працювали на самоті, то у вихідні йдіть "в люди".

ПОДИВІТЬСЯ ГАРНИЙ КОМЕДІЙНИЙ ФІЛЬМ
Спробуйте від душі посміятися і залишитися у відмінномy настрої надовго.

СХОДІТЬ НА МАСАЖ
Ті, хто хоч раз ужитті побував у руках гарного масажиста, знають про чудодійний розслаблюючий ефект масажу. Усього лише один сеанс знімає втому та напругу, повертає спокій і бадьорість духу. Причому масаж обличчя, наприклад, не просто розслаблює м'язи "гніву" та "печалі", знімаючи з обличчя маску стресу. Вплив на рецептори обличчя результативний і для всіх інших частин тіла.

ЗМИВАЄМО НАПРУГУ
Прийміть ванну з двома краплями ароматичної олії, що має заспокійливу дію (лаванди, троянди чи герані). Потім вимийте голову та уявіть, що всі ваші тривоги стікають разом із водою, а замість них приходять спокій і умиротворіння.

ПОСЛУХАЙТЕ МУЗИКУ
Нехай це буде диск з вашим улюбленим виконавцем або із записом шуму вітру, прибою на піщаному пляжі — підійде все, що ваша душа забажає. Полиньте подумки слідом за улюбленою мелодією, політайте на крилах фантазії — і від ваших печалей не лишиться й сліду!

НАВЧІТЬСЯ ГОВОРИТИ СОБІ "СТОП"
І в діях, і в думках, і в почуттях. Є таке англійське прислів'я: "Зупинися і понюхай троянди". Похапцем зробити це неможливо. Щоб насолодитися життям, потрібно зупинитися. Адже на світі є безліч гарних речей — ваших особистих антистресорів: посидіти за чашечкою чаю з подругою, поспілкуватися з пухнастим домашнім улюбленцем, сходити до басейну, пригорнутися до коханої людини, поклавши голову їй на плече.

Ганс Сельє стверджував: "Стрес — це життя". Допоки ми живі, ми будемо радіти і засмучуватися. І нехай у вас радісних хвилин буде набагато більше, аніж неприємних! А ми, у свою чергу, спробуємо зробити все, щоб стрес у вас був тільки приємним! Наприклад, у результаті одержання премії як кращому бухгалтеру підприємства, який регулярно читає газету "Все про бухгалтерський облік".
Тетяна Кошкіна