Анализ финансовой отчетности

Мир та спокій, або Як пережити податкову перевірку

Рано чи пізно будь-який бухгалтер-практик зіштовхується з податковою перевіркою. Процес, безумовно, неприємний, але неминучий у роботі бухгалтера, як іспити в інституті, як дощова погода в листопаді, як реклама на телеекрані.

Наслідки податкових перевірок бувають різні. Поєднує їх лише сила-силенна переживань і негативних емоцій, виплеснутих під час даної перевірки.

Як же зменшити роздратування та злість?

Як убезпечити себе від злісного дракона на ім'я "Стрес"?

Як правильно побудувати спілкування з податковим інспектором?

Рекомендацій безліч, але ми запропонуємо лише деякі з них.

Досить прості і, як нам здається, ефективні.


Спочатку була звістка
Отож, перший контакт.

Відомо, що він відрізняється при плановій і неплановій перевірках. А отже, не схожа й тактика.

При позаплановій перевірці все відбувається миттєво і зненацька.

Як поводитися в подібних випадках?! Є декілька надійних правил. їх необхідно знати й уміти застосовувати на практиці. Береженого Бог береже.

Почнемо з вхідних дверей офісу. їх бажано тримати замкненими. Ідеальний варіант, коли двері обладнані переговорним пристроєм та відеокамерою спостереження. Якщо вашому підприємству такі "штучки" не по кишені, підійде і звичайне вічко. Спілкуватися з тими, хто прийшов, краще через замкнені двері. Запитайте: хто, звідки, мета візиту, попросіть показати у вічко службове посвідчення.

А поки за дверима стовбичать незвані гості, швиденько сповістіть про них керівництво фірми. Переконавшись, що це дійсно співробітники відповідних структур, а не нальотчики, їх можна запустити всередину. До холу, до передпокою, до "передбанника". Можна, звичайно, цього не робити, але якщо в них є спеціальні папери, вони мають право увійти на ваше підприємство.

Увага! Команду "впускати" повинен дати тільки керівник.

А при плановій перевірці перший контакт— поки що письмовий. Ваше керівництво викликали до податкової інспекції, де під розпис передали повідомлення про проведення перевірки (або надіслали його поштою). Причому зробити це мусять за 10днівдодати перевірки. І от ви тримаєте в руках цей папірець. Тепер — заспокойтеся! Це ж не чорна мітка! Згадайте слова поета:
"На все происходящее гляжу
И думаю: огнем оно гори!
Но слишком из себя не выхожу,
Поскольку царство Божие — внутри..."

Потім підготовка до перевірки
Оскільки вас повинні повідомити про планову перевірку за 10днів, ви встигнете підчистити свою документацію і надати їй презентабельного вигляду.

Рекомендуємо переглянути всю "первинку" за період перевірки — чи все на місці: реквізити, печатки, підписи.

Переглянути всі накази, перевірити журнал їх обліку. Пробігтися по податкових накладних та реєстру. А що там з касовими документами? І не думайте, що товсті теки з податковими накладними візитери проігнорують.

Ось вам приклад із життя: "Прийшли до нас троє перевіряючих. Двоє досвідчених і один молодий, симпатичний, нічого не тямить. Так він з нічого робити і незнання звірив усі податкові накладні за 2 роки з реєстром. А за місяць у нас 2 теки податкових накладних 6 см завтовшки. І список нам до кінця перевірки видав на 58 накладних, яких немає. А немає накладної... Наслідки самі знаєте".

Бажано підігнати поточний місяць, адже при перевірці цим доведеться займатися в позаурочний час.

А якщо дати лад справам до перевірки не встигаєте, то у разі хвороби головбуха та наявності лікарняного перевірку можна перенести на пізніший строк (хоча і невеликий).

ДОВГООЧІКУВАНА ЗУСТРІЧ
Перевіряємо повноваження

ВАЖЛИВО! Посадова особа контролюючих або правоохоронних органів на ваше прохання зобов'язано пред'явити службове посвідчення. Причому це має зробити кожний, хто прийшов. Варіанти: "Ось моє посвідчення, а ці десять осіб зі мною, негайно пропустіть!" не проходять.

Якщо гості відмовилися пред'являти службові посвідчення, про їх присутність за дверима можна забути. Якщо вони не вгамуються і стануть вам погрожувати чи ламати вхідні двері — викликайте міліцію.

По одежі стрічають!
Ця стара істина спрацьовує бездоганно й досі, що підтверджують численні досвіди і тести, описані в книжках та підручниках з психології.

Зустрічати перевіряючих рекомендуємо у строгому діловому костюмі. Пані краще використовувати у своєму "зустрічаючому" гардеробі спідниці, а не штани чи джинси. "Колінних чашечок стриптиз..." діє безвідмовно на чоловіків-контролерів. Причому на рівні підсвідомості та навіть коли власниці такого туалету "трохи за 20". Якщо податковий інспектор жінка — усе не так однозначно. Хоча строгий спідничний діловий костюм навряд чи зашкодить. Швидше, тоді ви заробите бали на свою користь. А оскільки перевірка може бути несподіваною, то є сенс такого стилю одягу дотримуватися щодня. І гадаємо, для прекрасної поло вини це нескладно. Адже бути чарівною і жіночною так природно!

Зробіть непомітний, неагресивний макіяж.

Прикраси та їх кількість можуть багато розповісти про характер і темперамент їх власниці. Не передайте куті меду і з цим.

По уму випроводжають!
Було б здорово при нагоді елегантно проінформувати відвідувачів про свою вищу освіту. Чудово, якщо бухгалтер може мимохіть згадати про свій 5-річний стаціонар на спеціальності "Бухоблік та аудит", повідомивши при цьому, що регулярно читає газету "Все про бухгалтерський облік", у тому числі — і юридичну рубрику. Цікавлюсь, так би мовити, юридичними питаннями. Хочу на юридичний факультет вступати.

Побудова такої оборонної "лінії Маннергейма" вже з перших кроків знайомства допоможе вам уникнути ролі Кроля в дуеті "Кролик — Удав". Подібний ангажемент вам зовсім ні до чого. Хоча мінятися ролями з перевіряючим немає потреби, але замість "Кролика" спробуйте зіграти "Колючого, неїстівного їжака".

Про суперечки й дискусії
Спілкуючись із представниками контролюючих органів, вам напевно доведеться доводити свою правоту в гострих дискусіях.

Радимо всіляко уникати напруження емоцій і підвищених тонів. Для вас це заздалегідь програшна ситуація — почитайте будь-яку спеціалізовану літературу*.

У стресовому стані навіть милі, розсудливі люди найчастіше перетворюються у жовчних і незговірливих сперечальників. І нормальний діалог стає зовсім неможливим. А ми після такого безстороннього спілкування ризикуємо отримати безсонні ночі або навіть виразку шлунка.

Частенько важка людина перестає сприйматися такою, коли нам вдається поставити себе на її місце, глянути на речі з її точки зору.

Хоча трапляється, що ваш співрозмовник абсолютно не йде на контакт. Легше за все припустити, що його твердокам'яність, агресивність, шахраюватість властиві його натурі.

І навіть у цьому разі вплинути на таку персону реально. Треба тільки розібратися в його мотивах.

Для перемоги над ним необхідно подолати низку психологічних бар'єрів: його негативні емоції, його негативні звички спілкування, його скептицизм з приводу переваги домовленості над грубою силою, його переконаність у владі над вами та над ситуацією. Плюс бар'єр під назвою "власні негативні почуття".

ШЛЯХИ ДОСЯГНЕННЯ ПЕРЕМОГИ ТА ВИРІШУВАНІ ЗАВДАННЯ
І -опановуємо себе
Не давайте волю емоціям. Це може відволікти від перемоги. Як би не "наїжджав" важкий співрозмовник — не реагуйте! Виграйте час на роздуми. Використайте його, щоб визначити власні потреби в конфлікті. Замість того щоб зводити рахунки, сконцентруйтеся на досягненні локальної мети.

II -розставляємо акценти в повноваженнях і місці проведення перевірки
Не впускайте перевіряючих відразу до кабінету директора. І не варто дозволяти їм самим розгулювати офісом. Тільки в компанії з довіреним співробітником підприємства. Непогано запросити тих, хто прийшов, у кімнату для переговорів, в інше придатне і зручне для вас приміщення.

Супроводжувати контролерів бажано мовчки. На всі їх питання — типова відповідь: "Я маленька людина! Нічого не знаю!

Буде директор, з ним поговорите! Де він — не знаю!".

Перевіряючих психологічно корисно поставити в роль ВЕДЕНИХ: ВЕДУЧІ - МИ, ГОСПОДАРІ - МИ і ведемо вас куди хочемо.

Важливо! Якщо у вас у штаті немає юриста, порадьте керівникові укласти договір на обслуговування з юридичною фірмою чи адвокатом. Якщо у директора є просто добрий знайомий (кум, сват, брат) юрист, з ним однаково треба було б оформити відносини документально — у юриста будуть законні підстави відстоювати інтереси вашої фірми.

Не полінуйтеся заздалегідь проінструктувати працівників підприємства про те, що всі запитання перевіряючих ТІЛЬКИ через директора. Жодних документів ніхто із співробітників підписувати не зобов'язаний.

Якщо перевірка затягується і ваші візитери намагаються потоваришувати і познайомитися з колективом ближче — навряд чи їх спонукає дружелюбність і бажання розширити коло знайомих. Головна їх мета, найімовірніше,—отримання інформації від довірливих і балакучих співробітників про стан справ на підприємстві. Тому краще організувати роботу перевіряючих
в окремій кімнаті, куди приносити все, що вони попросять.

І жорстко обмежити коло співробітників, які спілкуються з перевіряючими.

Увага! Наказувати, віддавати розпорядження співробітникам може ТІЛЬКИ ДИРЕКТОР ПІДПРИЄМСТВА, а не сторонні особи.

IІІ —обираємо техніку спілкування, якщо опонент агресивний
Техніки, які можуть стати вам у пригоді, ми навели у таблиці.

IV —енергетично обеззброюємо співрозмовника
Доброзичлива холоднокровність допоможе розвіяти чужу сторожкість, страх і ворожість, подолати опір. Вислухайте опонента, визнайте його аргументи, погодьтеся, з чим можете: "Я з вами згоден, але..."

Визнайте авторитет, компетентність людини — роззбройте і здивуйте сперечальника, зовні перейшовши на його бік.

"Безумовно, ваша точка зору має право на існування. Ми самі спочатку так думали. Але ж можна подивитися на ситуацію під іншим кутом..."

V —міняємо правила гри
Створивши сприятливу атмосферу для переговорів, відверніть співрозмовника від торгу навколо заявлених позицій. Не відкидайте його доводів, а змінюйте "рамку". Ставте запитання, орієнтовані на пошук рішення: "Чому ви цього хочете?", "Якби ви вчинили, опинившись на моєму місці?" чи "А що, коли нам..?" Звісно, доведеться пробиватися крізь кам'яні стіни, відбивати атаки і нейтралізовувати хитрощі. Нехай йому буде легко сказати "так". Тут необхідно допомогти візаві зберегти гідність, зробити так, щоб результат переговорів видався йому перемогою.

Важка людина може, як і раніше, розраховувати на перемогу за допомогою своєї переважаючої сили. Тому апелювати до власної "озброєності" варто так, щоб усе ж таки не перетворювати співрозмовника на ворога, змушеного чинити опір. Ознайомте уперту особу з ціною незгоди. Використовуйте фрази з урахуванням реальності, попереджайте, але не погрожуйте.

Подолайте спокусу прискорити результат справи. Пам'ятайте: "тихіше їдеш—далі будеш!". Представтеся посередником. Послуговуйтеся підчас спілкування ідеями опонента. Спробуйте визначити та задовольнити його невраховані інтереси, особливо —загальнолюдські. Нехай зачарованому візаві буде важко сказати "ні".

Сподіваємося, ці поради та рекомендації стануть вам у пригоді. А спілкування з перевіряючими буде приємним, легким і нетривалим. І незабаром буде забуте, як гарний, здоровий сон теплої літньої ночі.

ТаблицяОлександр Георгієв