Анализ финансовой отчетности

Оподаткування призів та подарунків: обчислюємо податок з доходів

Твої шанси виграти в лотерею
зростуть якщо ти придбаєш квиток.
Уинстон Грум (из "Правил Форреста Гампа")
Призи... Подарунки... Власне, яка між ними різниця, якщо вже вам випало стати переможцем акції, конкурсу, змагання. Радості в такі моменти настільки багато, що думка про сплату податку з щойно отриманого доходу в рейтингу на останньому місці. Або, точніше, думок взагалі немає — одні емоції. Це поки що. Невдовзі рожеві окуляри з носу сповзуть і ви побачите реальність: бюджет чекає на свої гроші. Та й організатора заходу раптом осіняє — він не знає, як правильно платити податок з доходів! І тоді всім вам стане у пригоді наша унікальна консультація... Тим більше що сума податку залежатиме від відповіді на запитання: що ж таке видав організатор акції, змагань, розіграшу тощо?

ЧОМУ ТРЕБА ВЧИТИСЯ РОЗРІЗНЯТИ ПРИЗИ ТА ПОДАРУНКИ
Ставка податку з доходів...
Необхідність розрізняти призи, виграші та подарунки виникла не на пустому місці. За п. 7.3 Закону про доходи до об'єкта оподаткування, нарахованого як виграш чи приз (крім виграшу в державну лотерею у грошовому виразі), застосовують подвійну ставку — 30%. А от для подарунків ставка звичайна — 15%. Так що від суті одержаного залежатиме і сума податку. Це повинні чітко усвідомити організатори ігор— податкові агенти. Переважно для них ми і пишемо дану консультацію.

Яка різниця між призом, виграшем та подарунком?
Змушені визнати, що у законодавстві не досить чітко прописано такі поняття, як приз та виграш. У Ліцензійних умовах № 40/374 приз (виграш) — кошти, інше майно чи майнові права, які безоплатно передаються у власність гравцю внаслідок виграшу в азартну гру відповідно до її правил. Отже, призовим (виграшним) фондом є сукупність таких призів (виграшів).

Основне, що ми повинні взяти із цього визначення, — немає суттєвої різниці між призом та виграшем.
Хоча Ліцензійні умови стосуються лише азартних ігор, ужитті часто призи (виграш) отримують в інший спосіб (див. "Які бувають ігри?"). Приклади таких випадків є в цьому ж документі. Так, не будуть азартними іграми (але припускають можливість отримання призів):
— гра на гральних автоматах типу "кран-машина" (двокоординатні автомати), де виграш — виключно матеріальні речі (іграшки, цукерки тощо);
— розіграші на безоплатній основі з рекламуванням (популяризацією) окремого товару, послуги, торгової марки, найменування або напрямків діяльності суб'єктів господарювання, комерційної програми з видачею виграшів у грошовій або майновій формі. Це, до речі, зараз досить популярно;
— розіграші у вигляді конкурсів (ігор, вікторин), умови яких передбачають безоплатне набуття особою статусу її учасника та отримання учасником, який виявив кращі особисті знання, виграшів у грошовій або майновій формі за особисту перемогу;
— розіграші на безоплатній основі для розважальних, благодійних або пізнавальних цілей.

А ось гра на більярді, гра в кеглі (боулінг) та інші ігри не вважатимуть азартними, тільки якщо їх проводять без одержання гравцем призу (виграшу).

Підіб'ємо проміжні підсумки.

Призи та виграші — це супутники ігор, розіграшів, конкурсів. Немає значення, азартні це ігри чи ні, тобто який інтерес став поштовхом для участі в них — майновий чи особистий. Крім того, в іграх завжди є елемент ризику, несподіванки. Ще азартні ігри відрізняє те, що призовий фонд зазвичай формується за рахунок учасників. У не азартних його формує організатор заходу. І часто отримання цінного подарунка є другорядною, а не основною метою участі в заході. Пам'ятаєте вислів: "Головне не перемога, а участь"?

Нас цікавлять більше призи, виграші та подарунки в не азартних іграх, адже порядок оподаткування азартних доходів чітко врегульовано в п. 9.5 Закону про доходи.

ОПОДАТКУВАННЯ НЕ АЗАРТНИХ ВИГРАШІВ, ПРИЗІВ ТА ПОДАРУНКІВ
Як розрізняти ці доходи? Ви вже, мабуть, зрозуміли, що різниця між виграшами, призами і подарунками в не азартних іграх часто умовна. По своїй суті всі вони — подарунки, хоча перші два переважно виборюють у змаганні. Але такі ознаки не можна вважати юридично встановленими, тому вжитті до відмінностей підходять так: завжди у конкурсах, змаганнях, іграх є документально оформлені правила, яких мають дотримуватися як учасники, так і організатори. Тому якщо організатори, які й розробляють ці правила, назвуть цінності, які отримуватимуть учасники, призами чи виграшем (наприклад, при оголошенні конкурсу організатор сформував призовий (виграшний) фонд, який розподілятимуть між переможцями), то підвищеної ставки не уникнути. Більш мудрі організатори надають переможцям подарунки, завдяки чому оптимізують податкові витрати при проведенні заходів. А найхитріші завжди у зносці до оголошення про надання подарунка прописують, що насправді це не подарунок, а право купити цінну річ, наприклад, авто, за 1,2, З тощо гривні. Так вони взагалі уникають сплати податку з доходів.

До уваги організаторів ігор
Фіксуйте в правилах проведення заходів, що переможці отримуватимуть подарунки, а не призи. Звісно, там, де це можливо. Так ви оптимізуєте свої податкові платежі. І постарайтеся уникати формулювань на кшталт "розіграш подарунків", а то якось не зрозуміло, що відбувається насправді. У податківців можуть виникнути питання.

Залишимо організацію заходів на розсуд самих організаторів, краще ще раз наголосимо, що ставка оподаткування доходів така:
— для виграшів та призів — 30%;
— подарунків — 15%.

Тож думайте...

Слід сказати, що неабиякий вплив на сплату податку матиме форма виплати виграшів, призів, подарунків. Адже здебільшого йдеться про натуральне майно. З грошима все просто: обчислили податок, утримали із належної суми, різницю виплатили переможцю. А от для натурвинагороди запрацює п. 3.4 Закону про доходи...

Нагадаємо: при нарахуванні доходів у будь-яких не-грошових формах об'єктом оподаткування буде вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який розраховують за такою формулою:
К=100:(100-Сп),
де: К — коефіцієнт;
Сп — ставка податку, встановлена для таких доходів на момент такого нарахування.

При цьому вартість такого нарахування знаходять, збільшуючи звичайну ціну на суму:
— податку на додану вартість, якщо особа, яка здійснює таке нарахування, є його платником;
— акцизного збору, якщо надається підакцизний товар.

Як бачите, на коефіцієнт дуже впливає ставка оподаткування. Оскільки вона для різних доходів різна, то й коефіцієнти будуть різними:
—для виграшів та призів — 1,428571 (100: (100 - ЗО));
— подарунків— 1,176471 (100: (100- 15».

Обчислення податку тоді матиме такий вигляд:
вартість натурального поизу (виграшу) чи подарунка (з ПДВ) множать на відповідний доходу коефіцієнт, а з отриманої величини розраховують податок з доходів — теж для кожного доходу за своєю ставкою.

Маленький приклад—для роздумів. Вартість призу та подарунка однакова, припустимо, — 10000 грн (з ПДВ). Тоді організатору доведеться заплатити таку суму податку з доходів:
— для призу —4285,71 грн (10000х1,428571 х30%); —для подарунка— 1764,71 грн (10ОООх 1,176471 х 15%).

Так, різниця чималенька... Тому нічого дивного, що
часто організатори шукають шляхи уникнення сплати податку, адже по суті цей податок збільшує кошторис заходу і лягає на плечі підприємства.

Переходимо до строків сплати податку. Оскільки призи, виграші, подарунки виплачують переможцям грошима чи натурою одразу, то майже у всіх випадках діятиме пп. 8.1.4 Закону про доходи, за яким податок потрібно сплатити (перерахувати) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.

Трапляється, що й переможець відомий (відоме прізвище, ім'я, по батькові, ідентифікаційний номер), і нарахування доходу в обліку відбулося, але належне той довго-не забирає. Тут важливо не пропустити строку, згаданого в пп. 8.1.2 Закону про доходи, — не пізніше 30-го дня за місяцем, в якому нараховано доход. Звісно, якщо є призовий фонд, але переможець не відомий, платити податок не треба, позаяк нема доходу як такого.

Ідентифікаційні номери. Беруть їх у всіх переможців, бо без них заповнити розрахунок ф. № 1ДФ ви не зможете. Краще, якщо про необхідність мати при собі цей номер організатор згадає в правилах проведення заходу і попередить учасників. Є винятки — особи, які з релігійних міркувань відмовилися від ідентифікаційного номера. Від них слід взяти копію паспорта із відповідними відмітками.

Заповнюємо ф. № 1ДФ. Якщо у вас на руках є ідентифікаційні коди переможців, визнаєте, що вони отримали, — приз (виграш) чи подарунок, то заповните цю форму без жодних проблем. Тільки зверніть увагу, що ознаки доходу будуть такими:
"13" —для призу, виграшу;
" 14" — для подарунка.

Із порядком оподаткування нібито розібралися. Але в житті можуть виникати ситуації з нюансами. Тому ми хочемо зробити короткий лікнеп із неазартних ігор, які перелічено в Ліцензійних умовах № 40/374.

ГРА НА "КРАН-МАШИНАХ"
Ви бачили їх у багатьох торгових точках. Кидаєш 50 копійок, берешся за джойстик і пробуєш краноподібною рукою витягнути із загальної купи якусь маленьку іграшку. Зрозуміло, рідко коли це вдається... Який тут доход?

Одні збитки. Але припускаємо, що вам все-таки пощастило витягнути для коханої (коханого) чи дитини маленького ведмедика, слоника, верблюжа... Є приз? Так. Є оподатковуваний доход? У принципі, мав би бути. Єдине, що не зрозуміло, який його розмір (ви ж не знаєте, скільки коштує іграшка). Та й немає кому обчислювати податок. По-перше, вам в принципі не відомо, чий це автомат. Не відомо про вас як про переможця і особі, яка його поставила. По-друге, озирнувшись, ви не бачите жодного відповідального за автомат працівника. Тому, вручивши іграшку своїй половинці, дитині чи просто дівчині, яка проходила повз, ви собі спокійно йдете з місця перемоги.

Звісно, можна було б казати, що гравець повинен сам задекларувати свої доходи. Але що декларувати, коли ви не знаєте ціни іграшки. Та й зважаючи на менталітет пересічного платника, переконані, що надто фанатично дотримуватися Закону про доходи ніхто не буде.

РОЗІГРАШІ НА БЕЗОПЛАТНІЙ ОСНОВІ (з рекламуванням товару, послуги, торгової марки, найменування або напрямків діяльності,комерційної програми)
Мабуть, сьогодні немає жодного більш-менш відомого підприємства, яке б не проводило якихось рекламних та PR-акцій з роздачею вироблюваної ним чи спеціально закупленої продукції, розіграшем закуплених на стороні призів, подарунків тощо. Мета подібних заходів зрозуміла — бажання залучити побільше клієнтів, підвищити упізнавання товару, торгової марки, бренду. Бажання організаторів залишимо осторонь, повернемося до оподаткування. При проведенні таких заходів порядок оподаткування на сто відсотків відповідає описаному вище. Ось лише з акцентуємо увагу на тому, що в подібних акціях, крім призів (виграшів), часто практикують і видачу подарунків. А це, як ви вже знаєте, різні ставки оподаткування, різні коефіцієнти. Нерідко переможці отримують право придбати якийсь товар за номінально низькою ціною — а це вже не приз і не подарунок. Тут взагалі доходу немає, чим організатори заходів не соромляться користуватися. Це не стосується працівників організатора.

РОЗІГРАШІ У ВИГЛЯДІ КОНКУРСІВ (ІГОР, ВІКТОРИН) (умови яких передбачають безоплатне набуття статусу учасника
та отримання учасником, який виявив кращі особисті знання, виграшів у грошовій або майновій формі за особисту перемогу)

Про що це? Наприклад, про спортивні змагання, де перемога залежить виключно від учасника, від рівня його натренованості, фізичних, а значить, особистих можливостей. Одержані переможцями призи, виграші, подарунки (це вже як назвуть організатори) оподатковують у загальному порядку. Тільки нам хотілося б розглянути одне складне питання.

Чи є кубок, медаль або грамота доходом переможця?
Це особливо актуально для організаторів спортивних змагань. Якщо чесно, то при всьому нашому великому бажанні однозначно сказати, що доходу немає, зробити так ми не можемо. Тут є дві позиції.

1. Перша базується на Законі про доходи. У його п. 1.2 безапеляційно прописали, що доходом є сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, утому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом. Тож суть висновку зрозуміла: і кубок, і медаль, і навіть грамота (яка може коштувати лише 50 копійок) — доход платника податку. А його розмір — вартість названих цінностей. Прихильники цієї позиції радять зважити на таке: кубок (звісно, якщо він не перехідний) часто і є тим призом, за який борються учасники. І раз вже вибрано фіскальний підхід, то й до ставки оподаткування слід ставитися так само. Отже, 30% від вартості кубка, але із використанням п. 3.4 Закону про доходи, віддають бюджету. Медаль і грамоту із призами та подарунками не асоціюють. Це щось зовсім інше. Вони мають більше особисту, аніж матеріальну, цінність. Але ж ви, мабуть, здогадалися, що для Закону про доходи загальнолюдське розуміння до розрахунку не приймається.

2. Альтернативна позиція: ані кубок, ані медаль і, тим більше, грамота не є доходом переможця. Якщо говорити про команду, то тут усе зрозуміло — отримувачем буде команда (інколи як юрособа), а не кожен її гравець окремо. А якщо переможець один?..

На щастя, ДПАУ, судячи з листа від 01.11.05 р. № 12903/5/17-3116, прихильниця саме такого альтернативного підходу: "Щодо дипломів,грамот, нагрудних знаків, медалей, якими нагороджуються спортсмени та спортивні команди,що стали переможцями у спортивних змаганнях, а також безоплатного розповсюдження НОКом на виконання своїх статутних завдань книг, відеокасет з олімпійської тематики,поздоровних листівок,то їх вартість відповідно до положень Закону не є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб". Ми можемо тільки радіти за наших читачів. Утім, для більшої впевненості, перед тим як обрати, якою позицією керуватися, зверніться до місцевої податкової за подібним роз'ясненням. Для себе. Діючи згідно з ним, ви гарантуєте собі спокій.

Що стосується розіграшів на безоплатній основі для розважальних, благодійних або пізнавальних цілей, то якихось особливих нюансів оподаткування отриманого переможцями майна немає. Як назвете (приз (виграш) чи подарунок), так і податки будете сплачувати.

Закінчуючи, радимо організаторам звернути більше уваги на подарунки. Для вас це більш економно, тому грамотно пропишіть усі нюанси в правилах заходу. Вдалих і результативних вам розіграшів!

Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про доходи — Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.03 p. № 889-IV.
2. Ліцензійні умови № 40/374 — Ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.06 р. № 40/ 374.
Сергій Строїч