Анализ финансовой отчетности

Як поповнити рахунок мобільного: нові технології в дії

Мобільний зв'язок не просто дозволяє людям спілкуватися:він з'єднує друзів, родини, партнерів з бізнесу. Найголовніше—він проникає туди,куди не може дістатися традиційна телефонна мережа. Тому мобільники міцно вкоренилися в діяльності фірм.

Ні для кого не секрет, що в цьому світі за все треба платити, а за зв'язок—і поготів. Робити це можна по-різному. Наша стаття для тих підприємств, які бажають дізнатися про як найбільше способів поповнити мобільний рахунок.Крім того,ми приділимо увагу документальному підтвердженню таких витрат.
Оформляємо платіжне доручення Цей шлях підійде лише корпоративним клієнтам. Його алгоритм нескладний: підприємство укладає договір з оператором, а потім щомісяця оплачує послуги зв'язку авансом. Зручно тим, що гроші на рахунку не закінчаться зненацька— корпоративний мобільник дає можливість говорити в кредит. Документ для підтвердження витрат — старе добре платіжне доручення з відміткою банку про перерахування коштів. Як його заповнювати, читайте в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 36 за 2005 рік на стор. 17.

Купуємо скретч-картку
Чудовий варіант для абонентів передплатного сервісу (хоча деякі великі нацоператори дозволяють його використовувати й контрактникам). Що може бути зручніше — купив картку, стер захисне покриття, ввів коді розмовляй на здоров'я! Картки різних операторів мобільного зв'язку продають практично скрізь: в магазині, аптеці, газетному кіоску, на АЗС, ринку, а нерідко й просто на вулиці. Атому "оживити" мобільний таким методом буде легко.

Єдиний нюанс — як підтвердити витрати? Треба попросити в продавця на додаток до скретч-картки розрахунковий документ. Залежно від того, як йому дозволено проводити розрахунки, це буде чек реєстратора розрахункових операцій (далі—РРО), квитанція до прибуткового касового ордера, розрахункова квитанція або товарний чек з усіма необхідними реквізитами. Про це докладніше в розділі "Підтверджуємо витрати".

Саме два документи (саму картку й розрахунковий документ) підзвітна особа додасть до авансового звіту.

Йдемо до банкомата
Маючи корпоративну банківську платіжну картку (далі— КБПК), підзвітна особа підприємства може обзавестися електронним ваучером поповнення рахунку (далі — ваучер) у банкоматі.

Це простіше простого. Знаходите потрібний банкомат (емітент вашої картки), вставляєте в нього КБПК, вводите PIN-код. Далі все залежить від особливостей банкомата. У деяких слід знайти в меню пункт "Платежі", оператора й номінал ваучера мобільного зв'язку, який ви хочете придбати. У деяких банкоматах у меню з переліку послуг натискають на клавішу навпроти пунктів "Купівля ваучера" і "Мобільний зв'язок", а потім вибирають оператора й номінал ваучера.

Декілька нехитрих дій і ви — власник чека банкомата з кодом поповнення рахунку, інформацією про проведену операцію (реквізити трансакції, оператор, тип, номінал, вартість і серійний номер ваучера), інструкцією.

Багато банкоматів працюють цілодобово, тому закинути гроші на телефон можна коли вам завгодно.

З підтвердженням витрат труднощів теж не виникне — до авансового звіту підколіть чек банкомата.

Альтернатива банкомату — похід до банку. Але навіщо витрачати час на візит і підстроюватися під графік роботи фінустанови?

Шукаємо автомат з продажу ваучерів
Цього безмовного продавця ви найчастіше зустрінете у великих торгових точках. Звернувшись до нього, ви протягом декількох секунд отримаєте ваучер з кодом, даними про операцію та інструкцією. Тут розрахунок проходить готівкою, а самі автомати працюють за принципом звичайних торговельних (наприклад, для продажу чаю, кави). Клієнт поміщає паперову купюру в спеціальний отвір, вибирає оператора і номінал ваучера — і от він — чек з усією потрібною інформацією.

Запам'ятайте: в одних автоматах ваучери чітко фіксованого номіналу, в інших— на будь-яку суму! Ми просто зобов'язані вас попередити: серед них трапляються такі, що принципово не видають клієнтам здачі (про це має бути написано на самому пристрої). Якщо перед вами стоїть саме такий, попередньо розміняйте купюру або замовляйте ваучер саме на ту суму, яку пропонуєте автомату.

Для авансового звіту підзвітній особі знадобиться чек (він же ваучер), що видасть автомат.

Прямуємо до магазину
Ваучер можна придбати і в торговця. Тоді код поповнення буде надруковано на паперовому чекові разом з відомостями про операції, інструкцією.

Розраховуються з торговцем або готівкою, або через платіжний термінал (імпринтер), якщо такий встановлено в магазині. Але доведіть до відома підзвітної особи: в будь-якому випадку разом з ваучером торговець повинен видати розрахунковий документ (чек касового апарата, квитанцію, товарний чек).

Здійснюємо онлайн-поповнення
В епоху активного проникання Інтернету в усі сфери життя розвивається онлайнова оплата мобільного зв'язку. Щоб нею скористатися, вам знадобиться спеціальна картка й доступ до Інтернету.

Названий сервіс підтримує Міжбанківська система електронної доставки й оплати рахунків Portmone.com (докладніше про неї йшлося в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 39 за 2006 рік на стор. 10).

Зверніть увагу ще на один ресурс —Український процесинговий центр UPC Market (www.shop.upc.ua). Тут ви також можете отримати ваучер мобільного зв'язку, розрахувавшись КБПК міжнародної платіжної системи.

Оплатити мобільний рахунок реально й за допомогою електронних грошей (WebMoney, E-gold, PayPal). Для цього треба зайти на сайт (припустимо, www.webmoney.ua) і вибрати ваучер, що вас цікавить, на конкретну суму. Потім ви дізнаєтеся про його вартість в електронних грошах, а також номер Z-гаманця, на який необхідно їх переказати. Після цього ви переказуєте гроші й відразу ж отримуєте внутрішньою поштою куплений вами ваучер з кодом поповнення.

Щоб підтвердити проведену операцію, слід роздрукувати інтернетівську сторінку або лист з електронної пошти з інформацією про ваш ваучер. Відразу скажемо: найімовірніше, такі документи не будуть відповідати первинним, тому онлайн-поповнення краще підходить для звичайних фізосіб. А підприємствам слід зупинитися на більш традиційних способах, якщо вони не хочуть проблем з доведенням своїх витрат.

Підключаємо телефонний банкінг
Деякі банки дають власникам корпоративних мобільних телефонів право поповнити рахунок, підключивши послугу телефонного банкінгу (MobileBanking та ін.). Після активації цього чудо-сервісу придбавати ваучери можна, просто відправляючи SMS з назвою потрібного вам оператора й номіналу.

Складнощів з підтвердженням витрат, на нашу думку, не буде. Підстава для включення до валових витрат — виписка, отримана від мобільного оператора за корпоративним рахунком з усіма необхідними реквізитами, і платіжне доручення про оплату цієї послуги.

Підтверджуємо витрати
Турбота про правильний розрахунковий документ — справа не лише продавця. Адже абз. 6 п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. №436/95 передбачено для платника готівки (підприємства) штраф у розмірі сплачених коштів, якщо:
— у нього не виявиться документа, що підтверджує відображену в обліку операцію;
— цей документ складено не за формою.

Крім того, авансовий звіт, до якого додано неправильний документ, можуть визнати недійсним, що для самого працівника загрожує вже 15%-вим штрафом і податком з доходів фізосіб. Тому, як кажуть бухгалтери, краще сто разів перевірити документ, перш ніж показувати витрати в обліку. А якщо якісь сумніви все-таки закрадаються, то рекомендуємо утриматися й не включати витрати до валових, а суму, витрачену працівником, обкласти податком з доходів фізосіб. Аналогічна точка зору пролунала й у листі ДПАУ від ЗО. 12.05 р. № 13363/6/23-8019 (опубліковано в газеті "все про бухгалтерський облік" № 12 за 2006 рік, стор. 33). Погодьтеся, краще трішки переплатити — близько 17% від вартості ваучера (з урахуванням п. 3.4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.03 p. № 889-IV), ніж втратити цілих 130% (100%+ 15%+ 15%)!

На останок проте, які реквізити повинні мати первинні документи.

Перелік таких реквізитів містять ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-XIV i п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.95 р. № 88.

Будь-якому документу, що претендує на звання первинного, необхідно мати:
1) назву, дату й місце оформлення;
2) назву підприємства, від імені якого складено документ;
3) зміст, обсяг та одиницю виміру госпоперацій;
4) посади осіб, відповідальних за проведення й правильність оформлення госпоперації;
5) особистий підпис або інші дані, що дозволяють ідентифікувати особу, яка брала участь у госпоперації.

Для ваучера з автомата цього досить.

А от додаткові вимоги до фіскального чека РРО наведено в п. 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614 (далі — Положення про розрахунковий документ), а до розрахункової квитанції —у його п. п. 5.3 й 5.4.

Форму товарного чека законодавчо не затверджено, але за переконанням ДПАУ (див. лист від 30.12.05 р. № 13365/6/23-8019, опублікований в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 13 за 2006 рік на стор. 12), вона повинна мати такий вигляд, як передбачає п. 3.2 Положення про розрахунковий документ.

Докладно про прибутковий касовий ордер (квитанції до нього) розкаже наказ Мінстату України "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій" від 15.02.96 р. №51 . Нагадаємо, що з 1 січня 2008 року бланки прибуткових касових ордерів стануть документами суворого обліку (див. постанову КМУ "Про доповнення додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 283" від 06.06.07 р. № 809).

Особливі прикмети чека банкомата перераховано в п. 4.10 Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.04.05 р. № 137.

Ми описали основні шляхи поповнення рахунків. Звичайно, оператори, виробники спецобладнання та банки не стоять на місці. Як тільки з'явиться щось новеньке, ми вас неодмінно сповістимо. Поки ж сподіваємося, що ви виберете для себе найзручніший спосіб, що допоможе вам завжди залишатися на зв'язку.
Тетяна Валентинова