Анализ финансовой отчетности

Особиста платіжна картка та зарплатний проект: вигоди і переваги

Гадаємо, ніхто не стане заперечувати, що платіжна картка користується все більшим попитом серед наших співвітчизників. По-різному картки потрапляють в наше життя: комусь підприємство відкрило картрахунок для отримання зарплати, дехто одержав її як презент до депозитного рахунка, інший відкривав рахунок в банку, от і вирішив заодно долучитися до прогресу Зараз мова піде про особисту банківську платіжну картку (далі— БПК) — про те, як її оформити та що потрібно підприємству, аби відкрити зарплатний картковий проект. Як отримати особисту БПК Якщо ви ще не маєте власної платіжної картки, а хочете отримати таке благо, звичайно, спочатку виберіть банк, де б ви хотіли відкрити картковий рахунок. При виборі банку варто звернути увагу на такі нюанси: — наскільки в нього розвинута мережа банкоматів і відділень; — які комісійні банк бере за знімання готівки з картрахунка у власних банкоматах; — які додаткові послуги надає банк та яка їх вартість; — які відсотки нараховує банк на залишок коштів на картковому рахунку; — до якої платіжної системи входить банківська установа — емітент БПК; — які можливості отримання коштів з цієї картки за кордоном.

Коли ви визначитесь з банківською установою, для відкриття картрахунка і отримання особистої БПК вам запропонують (п. 2.7 Положення про емісію БПК, п. 2.3 та п. 6.1 Інструкції про рахунки):
— заповнити бланк заяви на відкриття карткового рахунка;
— надати копію паспорта та ідентифікаційного номера, завірені власним підписом, а також засвідчені підписом працівника банку;
— укласти договір з банком;
— ознайомитися з правилами користування БПК.

Отже, передавши та оформивши всі необхідні документи, вам через 3—4 години вже можна буде користуватися власним картрахунком, а ще через 10днів ви зможете отримати й картку (уданому випадку все залежить від банка).

Можливості особистої БПК
Звісно ж приємно володіти таким досягненням цивілізації, як платіжна картка. Не потрібно весь час носити з собою великі суми готівки, завжди можна отримати кошти з рахунка БПК. Особисту БПК банк-емітент випускає на ім'я фізособи (не СПД) — користувача (п. 1.5 Положення про емісію БПК). Розповімо, як можна її застосовувати.

Отже, на картрахунок особистої БПК дозволено зараховувати:
— зарплату, пенсію, соціальну допомогу;
— авторські гонорари;
— страхові виплати за договором страхування;
— орендну плату;
— інші доходи чи просто грошові перекази.

А от поповнювати особисту БПК ви вправі (п. 2.11 Положення про емісію БПК):
— коштами з інших власних рахунків;
— внесенням готівки;
— кредитними коштами;
— відсотками, нарахованими на залишок коштів на карт-рахунку;
— коштами з рахунків інших осіб за їхнім дорученням.

Особистою БПК ви можете розпоряджатися як завгодно, наприклад:
— оплачувати комунальні та інші послуги;
— розраховуватися за придбані товари в магазинах;
— перераховувати кошти на рахунки інших осіб;
— одержувати готівку в касах банків, інших фінустанов, торговців або через банкомат;
— поповнювати мобільний рахунок.

Зарплатний проект підприємства
Звичайно, вже багато підприємств приєдналося до когорти щасливчиків, що виплачують зарплату на БПК. Вони позбавили себе (а особливо бухгалтерів) таких не зручностей, як черги за зарплатою, постійне рахування готівки, а ще витрат на комісійні банку за отримання готівкових коштів. Якщо ж ви ще не в цих лавах, то вам буде цікаво дізнатися, як організувати подібне в себе на підприємстві.

Отже, ст. 24 Закону про оплату праці дозволяє виплачувати зарплату на зазначений працівником рахунок через банк. Для цього підприємству слід взяти до уваги:
— для того, аби розпочати перераховувати зарплату на картковий рахунок, потрібно отримати від працівника письмову згоду на проведення таких операцій;
— плату за банківські послуги за такими операціями перерахунку бере на себе підприємство.

Таким чином, вирішивши виплачувати зарплату в безготівковій формі й обравши банк-емітент, підприємство повинно заручитися згодою працівника. Для цього треба, щоб робітники написали заяви (приклад див. далі), або скласти перелік бажаючих одержувати заробіток на БПК, а працівників ознайомити з ним під підпис. Інколи банк подає свій приклад заяви на відкриття картрахунка, де пропонує клієнтам додаткові банківські послуги, на які вони можуть погодитися. Тут усе залежить від банка-емітента.Звичайно ж, буває, що дехто з працівників не хоче одержувати заробіток на БПК— це його право. Змушувати працівника отримувати зароблені кошти через картрахунок недопустимо (ст. 25 Закону про оплату праці). Крім того, деякі фізособи вже можуть мати декілька БПК в інших банках. Тоді їхнє бажання одержувати зарплату на свою картку можна легко організувати. Достатньо лише отримати від працівника заяву, де він повинен вказати, на який саме рахунок підприємство пересилатиме кошти.

Але повернемося до нашого зарплатного проекту. Після згоди працівників слід видати наказ про виплату зарплати в безготівковій формі. Для цього радимо скористатися нашим зразком, наведеним нижче.Аби реалізувати зарплатний картковий проект, потрібно укласти з банком договір. Крім того, між банком і кожним працівником теж повинен бути укладений договір, адже саме вони будуть користувачами БПК. Згідно з п. 2.5 Положення про емісію БПК перед підписанням договору працівників ознайомлюють з умовами одержання і використання БПК, тарифами банку на різні види послуг та з правилами використання БПК, відомостями про мережу банкоматів та іншим. Інформацію про це банк повинен надати в доступній для користувача формі й розмістити в доступному для клієнтів місці, а також додатково в письмовій або ж електронній формі. Ми радимо оговорити з банком особливі, більш сприятливі умови для власних працівників, ніж для загальних користувачів.

Для відкриття працівникам карткових рахунків довірена особа підприємства подає до банку такі документи (п. 6.7 Інструкції про рахунки):
— паспорт або документ, що його заміняє, а також документ, який підтверджує повноваження довіреної особи;
— документи (або їх засвідчені копії), на підставі яких банк може індентифікувати юрособу (визначити її назву, місцезнаходження, документи про підтвердження державної реєстрації, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, реквізити банку, в якому відкрито рахунок, і номер рахунка);
— заяву юрособи про відкриття поточного рахунка на користь працівника (додаток 6 до Інструкції про рахунки);
— перелік фізосіб із зазначенням ПІБ та ідентифікаційного номера кожної фізособи, засвідчений підписом керівника і скріплений печаткою підприємства.

На підставі згаданих документів укладають договір між юрособою та банком.

Після всіх цих нехитрих процедур десь через тиждень-другий ваші працівники будуть щасливими власниками платіжних карток.

Отже, з документальним оформленням зарплатного проекту на підприємстві розібралися, тож перейдемо до перерахування зарплати. Тут усе залежить від умов, зазначених у договорі на банківське обслуговування підприємства. Наприклад, вони можуть бути такими. За 1-2 дні до видачі зарплати в банк подають відомість (реєстр) розподілу зарплати (форми відомості не встановлено), її передають в банк в електронній формі за допомогою глобальної мережі або ж файлом на носії (диску, дискеті). До того ж вам потрібно буде подати і паперовий варіант відомості, який підписує керівник із головним бухгалтером, а також завіряють печаткою підприємства. Зразок відомості див. далі.Перед видачею зарплати або ж трохи раніше (все залежить від договору з банком) підприємство передає до банку декілька платіжних доручень на:
— перерахування зарплати;
— оплату комісійної винагороди банку за послуги з перерахування коштів;
— перерахування податку з доходів фізосіб (далі — ПДФО);
— внесків до пенсійного фонду (далі — ПФ) та фондів соціального страхування (далі — ФСС) (п. 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки).

Та не забувайте попереджати власних працівників про перерахування заробітку на їх картрахунки.
Під кінець розкриємо, як відображають операцію з виплати зарплати на карткові рахунки в бухгалтерському обліку (ДИВ. таблицю).От і все про особисту БПК та зарплатний проект. Сподіваємося, наша консультація допоможе вам зробити ще один крок до прогресу!

Список використаних нормативно-правових актів:
1. Закон про оплату праці — Закон України "Про оплату праці" від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.
2. Інструкція про рахунки — Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. №492.
3. Інструкція про безготівкові розрахунки — Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.04 р. №22.
4. Положення про емісію БПК— Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосування, затверджене постановою Правління НБУ від 19.04.05 р. №137.
Василь Кропивницький