Анализ финансовой отчетности

Ідентифікуємо та реєструємо рогатих і хвостатих

Почтальон Печкин: А я вам посылку не отдам, потому что у вас документов нету! Кот Матроскин:Усы, лапы и хвост — вот мои документы! Эдуард Успенский. Каникулы в Простоквашино А от у Мінагрополітики України своє уявлення про документи для тварин. Тож зараз з'ясуємо, як видають худобі "посвідчення особи" та як такі посвідчення відображають в обліку. Ідентифікація і Реєстр тварин Кілька років тому наказом № 213 створено Державне підприємство "Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин" (далі — Агентство). Воно займається ідентифікацією тварин та веде єдину автоматизовану базу даних — Реєстр тварин — де накопичує відомості про ідентифікованих тварин, їх переміщення, власників чи утримувачів, господарства та їх ветеринарно-санітарний стан тощо.

А що ж, власне, криється під поняттям "ідентифікація"? Це процес з ототожнення тварини: їй присвоюють ідентифікаційний номер, вносять інформацію до книги обліку тварин господарства (фізособи-не СПД таких книг не ведуть) та оформлюють документи.

Зауважте, худобу повинні реєструвати всі юр- та фіз-особи, що є власниками чи утримувачами тварин.

Яких тварин ідентифікують
Ідентифікації підлягають:
— велика рогата худоба (далі — ВРХ) (п. 1.3 Положення про реєстрацію ВРХ);
— коні (п. 1.3 Положення про реєстрацію коней);
— свині (п. 1.3 Положення про реєстрацію свиней);
— вівці та кози (п. 1.3 Положення про реєстрацію овець і кіз).

Раніше, до 1 січня 2007 року, реєстрували лише ВРХ, овець, кіз та племінних коней і свиней. Нині ідентифікують усіх перелічених тварин незалежно від чистоти породи та подальшого їх призначення.

Засоби ідентифікації та документи для тварин
Звісно, щоб ідентифікувати тварину, її не фотографують, навіть не просять залишити в паспорті свій автограф або відбиток копита. Існують дещо інші засоби. Це, як правило, бирки з ідентифікаційним кодом. їх прикріплюють на кожне вухо тварини і не знімають протягом усього її життя. Зазвичай вони жовтого кольору, і тільки у кіз — світло-зелені (п. 3.3 Положення про реєстрацію овець і кіз).

Бирки до вух тварин кріпить працівник Агентства або сам власник чи утримувач (крім тварин, імпортованих з інших країн, — їх ідентифікує виключно агент з ідентифікації). В останньому випадку замовляють в Агентстві аплікатори —засоби для прикріплення бирок.

А ось коням вуха не псують. Зовнішній вигляд цих красенів детально описують у паспорті, навіть із замальовками. Якщо ж власник вважає, що для ідентифікації його вихованця цього замало, то можна вдатися до електронного маркування — під шкіру вживити електромагнітний мікрочип (п. 3.9 Положення про реєстрацію коней).

Поросятам пощастило менше, крім бирок, їм подекуди наносять татуювання або роблять вищипи на вухах (п. 3.6 Положення про реєстрацію свиней).

Тепер безпосередньо про документи на кожну тварину. Це паспорти, реєстраційні свідоцтва, реєстраційні та ветеринарні картки (дивлячись, який вид тварин). Щоб більш наочно уявити, які кому потрібні документи, систематизуємо інформацію в таблиці 1.Відсутність веткарток для коней та свиней не означає, що їхнім здоров'ям ніхто не переймається. Медогляд свиней відображають у Книзі обліку тварин (її форму наведено в додатку 7 до Положення про реєстрацію свиней). Інформацію про стан здоров'я коней заносять до їх паспортів.

Оскільки слід ідентифікувати кожну тварину, то це роблять майже одразу після народження. Конкретніші строки ми показали у таблиці 2 на стор. 40.Кілька слів про імпортовану худобу. Тут можливі 2 варіанти. Тварину привезли з країни:
— де є офіційна система ідентифікації та реєстрації даного виду тварин. Тоді тварина буде вже проідентифікована і з вушними бирками. Тому заново ідентифікувати її не треба. Щодо імпортованих коней, то Агентство видає до їх паспортів вкладиш, заповнений українською мовою (додаток6до Положення про реєстрацію коней);
— де немає офіційної системи ідентифікації. Тоді впродовж ЗО днів після прибуття тварини в господарство її необхідно проідентифікувати та зареєструвати. Виняток — коли пункт призначення — бійня чи м'ясокомбінат і тварину заб'ють протягом зазначеного строку. А на ідентифікацію коней відведено ЗО днів після проведення ветеринарно-санітарного контролю на державному кордоні (п. 3.17 Положення про реєстрацію коней).

Так чи інакше, тварину (як імпортовану, так і вітчизняну) слід ідентифікувати раніше, ніж вона залишить господарство.

Облік
Крім особистих документів на кожну тварину, підприємства ведуть і загальний облік. Для цього використовують книгу обліку тварин, причому для кожного виду окрему.

Згідно з п. 5.1 Положення №426 суб'єкти підприємницької діяльності мають фіксувати кількість отриманих бирок, бланків паспортів тварин та ветеринарних карток. І хоч згадане Положення стосується документів ВРХ, на нашу думку, доцільно обліковувати й документи решти тварин. Тому радимо мати книги обліку оприбуткування:
— комплектів вушних бирок;
— бланків паспортів;
— ветеринарних карток;
— реєстраційних свідоцтв;
— реєстраційних карток.

На всі документи для тварин та бирки ведуть відповідні книги видачі.

Зберігають книги обліку протягом 10 років після їх закінчення (п. 5.3 Положення № 426).

Зверніть увагу: на відміну від решти документів, паспорт та веткартка ВРХ є бланками суворого обліку, т при оприбуткуванні їх зараховують і на забалансовий рахунок 08 "Бланки суворого обліку" (п. 1.5 Положення про реєстрацію ВРХ).

Якщо говорити мовою бухгалтерських проводок, ідентифікація тварин матиме такий вигляд (див. таблицю 3).Підприємства, які знаходяться на загальній системі оподаткування, у податковому обліку всі витрати на ідентифікацію тварин відносять до валових витрат за пп. 5.2.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР. Адже ці витрати безпосередньо пов'язані з госпдіяльністю.

З тієї ж причини є право і на податковий кредит з ПДВ (за пп. 7.4.1 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. № 168/97-ВР).

Контроль та відповідальність
За переміщенням тварин з одного господарства в інше, реалізацією молока, забоєм на м'ясо та утилізацією стежить Держдепартамент ветмедицини та його територіальні органи. Щодо племінної худоби, то її контролює Головна державна племінна інспекція.

Санкцій до власників, які порушують терміни реєстрації тварин, на сьогодні не застосовують. Хоча взагалі-то можуть накласти адмінштраф згідно зі ст. 107 КпАП за порушення правил ветеринарно-санітарних вимог, передбачених Законом України "Про ветеринарну медицину" від 25.06.92 р. № 2498-ХІІ: на громадян — від 0,5 до 1 НМДГ(8,5 — 17 грн), а на посадових осіб — від 3 до 6 НМДГ(51 -102 грн).

На час вибуття тварини з господарства вона має бути проідентифікована, інакше спеціаліст ветмедицини не видасть супровідних ветеринарних документів. Від корівок без паспортів не приймають молока. Незареєстровану тварину не вийде продати.

До речі, у Франції, якщо виявлять неідентифіковану тварину, її знищують на місці. У нашій країні такого жорсткого покарання немає, та ліпше робити все вчасно. Тож не зволікайте з оформленням документів для ваших копитних підопічних. Хай вони приносять вам тільки приємні турботи.

Список використаних нормативно-правових актів:
1. КпАП — Кодекс про адміністративні правопорушення України.
2. Наказ №213— наказ Мінагрополітики "Про створення державного підприємства "Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин" від 29.07.02 р. № 213.
3. Положення про реєстрацію ВРХ— Положення про ідентифікацію і реєстрацію великої рогатої худоби, затверджене наказом Мінагрополітики України від 17.09.03 р. №342.
4. Положення про реєстрацію коней — Положення про ідентифікацію та реєстрацію коней, затверджене наказом Мінагрополітики України від31.12.04р. №496.
5. Положення про реєстрацію свиней — Положення про ідентифікацію та реєстрацію свиней, затверджене наказом Мінагрополітики України від 31.12.04 р. №497.
6. Положення про реєстрацію овець і кіз — Положення про ідентифікацію та реєстрацію овець і кіз, затверджене наказом Мінагрополітики України від 31.12.04 р. №498.
7. Положення № 426 — Положення про замовлення, зберігання, облік бирок, бланків паспортів великої рогатої худоби та бланків ветеринарних карток до паспортів великої рогатої худоби, затверджене наказом Мінагрополітики України від 02.12.03 р. №426.
Юлія Хоменко