Анализ финансовой отчетности

Вірус грипу: здрастуй і прощавай!

Тисячі речей необхідні здоровому, і тільки одна хворому: здоров'я.
А. Вільде
Якщо раптом вас перестала тішити улюблена робота, ідеальний чоловік, слухняні діти; якщо все валиться з рук, голова розколюється, а люди навколо стали нагадувати злих зелених монстрів, задумайтеся: а може, ви захворіли на грип? Може, варто терміново зайнятися собою? І тоді все налагодиться: і настрій, і самопочуття, і стосунки з оточуючими. І вам знову захочеться веселитися, працювати, кохати, насолоджуватися життям. Що таке грип? Це вірусна інфекція, що вражає людей незалежно від статі й віку. Передається вона повітряно-краплинним шляхом при чханні, кашлі, під час розмови. Грип і ГРЗ забирають у нас в цілому близько року повноцінного життя. Епідемії грипу приходять до нас щороку, зазвичай холодної пори, і страждає на нього до 15% населення земної кулі!

Ускладнення після грипу становлять більш серйозну небезпеку,ніж сам грип
Крім всіх прикростей, якими супроводжується грип, — загальної слабкості, лихоманки, головного болю, гострого токсикозу— серйозні ще його ускладнення та наслідки. Мабуть, вони навіть небезпечніші за самий грип.

Найпоширеніше ускладнення — пневмонія. Можуть бути й інші вторинні бактеріальні інфекції — риніт, синусит, бронхіт, отит. У людей похилого віку — ускладнення з боку серцево-судинної системи. Іноді розвивається запальне захворювання м'яза серця, що призводить до серцевої недостатності. Можливі порушення функції нирок. Нерідко загострюються хронічні захворювання.

За особливостями вірусу грипу розрізняють 3 типи: вірус А, В і С.

Вірус А викликає найтяжче захворювання. Саме при ньому бувають епідемії та пандемії. Вірус В звичайно є причиною локальних спалахів та епідемій на території однієї або декількох країн. При вірусі грипу С симптоми дуже легкі, він не призводить до серйозних наслідків.

Симптоми грипу
Починається захворювання гостро. Інкубаційний період (коли вірус уже потрапив до організму, але явних проявів ще немає) — 1—2 дні. Його ми найчастіше не помічаємо. Погодьтеся, ну хто зверне увагу на слабкість, апатію, головний біль, якщо подібне відбувається з нами досить часто? Не виспався, засидівся допізна на роботі, готуючи звіт, — ось тобі і всі ознаки втоми наступного дня. Грип — підступний ворог, він уміє маскуватися. І чудово знає: якщо ми одразу почнемо лікуватися, шансів на перемогу в нього не залишиться. Але ми, закрутившись у повсякденній метушні, ігноруємо перші сигнали вторгнення вірусу в наш організм і... Потім починається період гострих клінічних проявів. Залежно від загального стану здоров'я, віку, від того, чи контактував хворий із даним типом вірусу раніше, розвивається одна з 4-х форм грипу: легка, середньотяжка, тяжка та гіпертоксична.

Найчастіше ми переносимо грип у середньотяжкій (маніфестній) формі. Для неї характерні:
1. Температура до 38,5—39,5°С.
2. Інтоксикація (сильне потовиділення, слабкість, світлобоязнь, суглобні і м'язові болі, головний біль).
3. Катаральні симптоми (почервоніння м'якого піднебіння і задньої стінки глотки, кон'юнктиви).
4. Респіраторні симптоми (враження гортані і трахеї, сухий (інколи — вологий) хворобливий кашель, болі за грудиною, нежить, почервоніння, сухість слизової оболонки порожнини носа і глотки).

Після одужання протягом декількох тижнів ще можуть бути надмірна втомлюваність, слабкість, головний біль, дратівливість, безсоння та ін.

Прояви грипу багато в чому схожі на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Як відрізнити грип від ГРВІ, щоб не проґавити перших сигналів захворювання і вчасно почати лікування? Про це — у нашій таблиці (див. стор. 7).

Профілактика: що робити, щоб не заразитися грипом
Треба визнати, що під час епідемії запобігти захворюванню вкрай складно. Але подбати про себе і своїх рідних, звичайно, необхідно. Наприклад, слід обмежувати особисті контакти, особливо між недужими і здоровими людьми. В першу чергу люди похилого віку і з хворим серцем або захворюваннями легень повинні бути ізольовані від інфекції.Крім того:
— носіть із собою носовичок, змочений ароматичною олією лаванди, полину або ялиці, і періодично прикладайте його до носа, особливо коли хтось поруч чхає або кашляє. Леткі речовини в цих оліях убивають мікробів;
— щоранку випивайте склянку апельсинового або грейпфрутового соку, а ввечері з'їдайте 1—2 зубчики часнику або трохи цибулі. Це чудовий спосіб очистити порожнину рота від бактерій. Можна просто розрізати свіжу цибулину і вдихати її пари;
— приймайте аскорбінову кислоту (до 500 мг на добу, якщо починаєте недужати: потреба в ній під час хвороби зростає вдесятеро!), полівітаміни, вітамін С (найбільша кількість міститься у квашеній капусті, журавлині, ківі, цитрусових). Це підвищить опір організму;
— налягайте на свіжі овочі і фрукти — так ви зміцните загальний імунітет;
— при перших же неприємних симптомах у горлі починайте полоскання розчинами фурациліну, ромашки, морської солі, календули;
— якщо переохолодилися — зробіть теплу ванну для ніг з гірчицею протягом 5—10 хвилин;
— перед виходом із дому змащуйте ніс зсередини оксоліновою маззю, спеціальними протиінфекційними бальзамами. Тоді слизова стає майже несприйнятливою до вірусів — вони гинуть, не встигнувши проникнути далі дихальними шляхами.

Декілька слів про вакцинацію. її ефективність становить 75—90%. Проводити її треба не пізніше ніж за 16 днів до прогнозованого початку епідемії грипу (для створення повноцінного захисту після щеплення організму необхідно від 14 до ЗО діб для вироблення антитіл).

Робити щеплення можна тільки після огляду лікаря
Через безперервну мінливість вірусів щоосені з'являється новий грип, тому щороку треба робити нові щеплення. Вакцинація можлива тільки після огляду лікаря.

Як бути, якщо ви все-таки занедужали
Спочатку — про те, чого НЕ ТРЕБА РОБИТИ, захворівши на грип:

НЕ ВИХОДЬТЕ З ДОМУ
Якщо з'явилися ознаки грипу, не варто бігти у невідкладних справах, ковтнувши черговий набір ліків! По-перше, початок захворювання дуже непередбачуваний: ранкова температура 37°С може через кілька годин перетворитися на 40. По-друге, пожалійте оточуючих! Один хворий на грип, чхнувши в метро, заражає весь вагон, в якому напевно є вагітні жінки, сердечники або астматики — а до них грип особливо безжальний.

НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ
Передбачити перебіг грипу не можна, а ускладнення, якими він легко "нагороджує", можуть бути найрізноманітнішими. Вчасно виявити ускладнення і призначити лікування може тільки лікар!

НЕ ПОСПІШАЙТЕ ПРИЙМАТИ АНТИБІОТИКИ
Вірус грипу до антибіотиків нечутливий. Більш того* вони вбивають корисну мікрофлору організму. Якщо грип, не таячись, "пролікувати" антибіотиками, є ймовірність, як мінімум, "заробити" дисбактеріоз.

Захворівши на грип,не займайтеся самолікуванням:призначити лікування може тільки лікар

НЕ ЗБИВАЙТЕ ТЕМПЕРАТУРУ
Підвищена температура — це захисна реакція організму. При підвищенні температури до 39°С розмноження вірусу майже припиняється, він втрачає свою токсичність. А жарознижуючі препарати не борються з вірусом! їх використання — одноразове або обмежене! — допустиме лише при дуже високій температурі або такій, яку важко терпіти.

Чим ПОТРІБНО лікувати грип?
Все просто: якщо ви занедужали, одразу ж звертайтеся до лікаря.

Додатково до виписаних лікарем засобів використовуйте перевірені нелікарські методи лікування:
1. Рясне пиття. Головне завдання — вивести з організму токсичні продукти життєдіяльності вірусу грипу. Для цього намагайтеся багато пити: підійде морс із журавлини, чай, підкислений лимоном, напої з малини, смородини, обліпихи.
2. Постільний режим — обов'язковий при високій температурі! Саме недотримання цієї умови часто дає ускладнення.
3. Зниження навантаження на нервову систему: обмежте перегляд телевізора, приглушіть освітлення у кімнаті.Залишається лише додати, що до грипу можна ставитися по-різному— як до серйозного і досить небезпечного захворювання, як до приводу тиждень посидіти вдома, відпочити від роботи і стомливих контактів. Але будь-хто погодиться, що грип — це хвороба і її краще уникати. Тому бережіть себе і своїх близьких і будьте здорові!
Тетяна Горицвіт