Анализ финансовой отчетности

Новорічні знижки та розпродажі: технологія чарів

Чому так важко купити подарунок,який мав би вигляд на стільки,скільки він коштував насправді?
Яніна Іпохорська
Наближаються улюблені всіма свята: Новий рік і Різдво. Напередодні них ми готуємо подарунки своїм колегам, близьким, рідним. Для торговельних підприємств це також гарячий час — прагнучи перевершити наші сподівання, вони організовують найрізноманітніші акції. Серед них — конкурси, розіграші, роздача подарунків, святкові знижки. Вітрини приваблюють іонами вогнів: "Весь товар за півціни!", "Знижка 70% для улюблених покупців!", "Увага! Тільки для Вас найкращий товар за прийнятними цінами!" Усе це вже стало доброю святковою традицією, а до хорошого, як відомо, звикають дуже швидко. Щоб полегшити торговельним підприємствам їх роботу і допомогти налагодити документообіг, ми підготували цю консультацію.

У чому різниця між розпродажем і знижкою
Що таке розпродаж? Простими словами — це продаж товару зі знижкою. На сьогодні в нормативних документах визначення термінів "знижка" та "розпродаж" нема. Лише Закон про захист прав споживачів спробував провести між ними межу. Подивимося, що вийшло.

Вживати поняття "знижка" (будь-які інші аналогічні за значенням) можна, лише коли дотримуються такі умови (ч. 4 ст. 15 Закону про захист прав споживачів):
1) її застосовують до ціни продукції, яку безпосередньо реалізує суб'єкт господарювання;
2) такого роду знижка діє протягом конкретного та обмеженого періоду часу;
3) ціна продукції нижча її звичайної ціни.

Найбільш поширені такі види знижок:
— сезонна (зниження ціни на сезонні товари);
— святкова або передсвяткова (зниження вартості на товари протягом якогось періоду напередодні і під час свят);
— накопичувальна (зниження ціни для постійних покупців);
— оптова (залежить від розміру партії товару, що купується);
— дилерська (для постійних оптових покупців — дилерів);
— спеціальна (привілейованим покупцям) та ін.

Ідемо далі. Використовувати поняття "розпродаж"
(або будь-яке подібне) можна, якщо (ч. 5 ст. 15 Закону про захист прав споживачів):
1) розпродають усі товари в межах конкретного місця або чітко визначену групу товарів;
2) тривалість розпродажу обмежена в часі;
3) ціни товарів, що розпродаються, менше їх звичайних цін.

Як бачите, ці два терміни практично ідентичні, тому пропонуємо далі по тексту використовувати обидва.

Одразу обмовимося: сьогодні ми не будемо приділяти пильної.уваги податковим наслідкам розпродажу (податку на прибуток, ПДВ, ПДФО) і бухгалтерському обліку таких операцій. Це питання детально розглянуто в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 27 за 2006 рік, стор. 9—10. Наше завдання — поговорити про документальну сторону розпродажів.

Як оформити документи
Як і будь-яку господарську операцію, надання святкових знижок слід закріпити документально. З чого ж почати? Перш за все керівник видає наказ (розпорядження) про розробку системи знижок. У ньому призначають відповідальних за цю важливу справу та встановлюють конкретні строки. Потім спеціалісти беруться до розробки положення про знижки. Там наводять найменування видів продукції (товарів, робіт, послуг), які продають клієнтам зі знижками, розміри та умови надання знижок. Як скласти вищезгаданий наказ і положення про знижки, ви дізнаєтеся з газети "все про бухгалтерський облік" № 43 за 2006 рік, стор. 7—8.

Після цього керівник видає розпорядчий документ про проведення акції розпродажу (зразок див. у газеті "Все про бухгалтерський облік" № 27 за 2006 рік, стор. 8). У ньому бажано зафіксувати:
— мету заходу (припустимо, залучення клієнтів);
— асортимент (найменування, вид) товарів, що беруть участь в акції;
— розмір знижок;
— строк проведення акції;
— методи інформування покупців (ЗМІ, рекламні щити, вітрини та ін.);
— порядок оформлення цінників, програмування касових апаратів;
— відповідальних за організацію проведення акції розпродажу та ін.

Як правильно заповнити цінник
У цьому нам допоможе Інструкція про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування, затверджена наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 04.01.97 р. № 2. За її п. 11 після переоцінки товарів суб'єкт господарювання зобов'язаний перемаркувати ціни, закресливши попередню і позначивши нову ціну на ярликах цін (цінниках), товарних ярликах, етикетках підприємств-виробників, упаковці та ін. кожної одиниці товару, і завірити підписом працівника, відповідального за формування, встановлення і застосування цін. Якщо старі ціни виправити ніяк не можна (наприклад, вони позначені етикетпістолетом), то старі цінники перекреслюють, а поряд наклеюють нові.

Будьте уважні! Після публічного повідомлення про початок розпродажу споживачів інформують про ціну продукції, яку було встановлено до початку розпродажу, застосуванні знижок, а також ціну цієї ж продукції після початку розпродажу (ч. 6 ст. 15 Закону про захист прав споживачів). Тобто покупець повинен бачити розмір знижки, стару та нову ціни на товар, щоб мати можливість їх порівняти та підрахувати зекономлену суму.

Якщо підприємство не виконає цих умов, то його можуть покарати за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію за п. 7 ч. 1 ст. 23 Закону про захист прав споживачів. Штраф становить 30% вартості отриманої для реалізації партії, але не менше 5 НМДГ (85 грн). Для суб'єктів, які не ведуть обов'язкового обліку доходів і витрат, — у розмірі 5 НМДГ. Окрім цього, до посадових осіб торговельної організації застосовують санкцію за ст. 1561 Кодексу України про адміністративні правопорушення в розмірі від 1 до 10 НМДГ (17—170 грн).

Яка ціна продажу буде звичайною
Як тільки мова заходить про продаж товарів зі знижкою, одразу спадає на думку — аякже звичайні ціни? Спокій, тільки спокій: згідно з пп. 1.20.3 Закону про прибуток для товарів (робіт, послуг), які продають, публічно оголошуючи умови їх продажу, звичайною визнають ціну, що міститься в такому оголошенні. За ст. 633 Цивільного кодексу України публічним називають договір, у якому одна сторона бере на себе зобов'язання продавати товар кожному, хто до неї звернеться. Робимо висновки: інформацію про розпродаж доводять до покупців, розміщуючи оголошення в місцях продажу товарів (у магазині, на цінниках), на рекламному щиті, а також у ЗМІ (газети, телебачення, радіо), крім того, умови розпродажу встановлюють для всіх покупців одні й ті самі. При цьому не викликає сумніву те, що ціна, яка зазначається в таких оголошеннях, буде звичайною. Детальніше цю тема освітлено в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 43 за 2006 рік, стор. 6—8.

Упевнені, тепер ви з легкістю оформите будь-які розпродажі! Щасливого Нового року та Різдва!
Тетяна Валентинова