Анализ финансовой отчетности

Спасибі за те, що ви є: обдаровуємо ділових партнерів

Напередодні новорічно-різдвяних свят підприємства нерідко готують подарунки своїм контрагентам. Починаючи з листівок і календарів і закінчуючи більш цінними сюрпризами. Як відобразити зазнані витрати і чи не виникнуть від такої діяльності доходи, ми й розглянемо далі. Хай відплатиться тому, хто дає: просто подарунки Погодьтеся, подарунки для фірм-партнерів мають безліч цілей: від матеріально-духовної форми подяки за вже існуюче співробітництво і до підтримки інтересу до спільної діяльності в майбутньому.

Водночас розповсюдження "просто подарунків" до госпдіяльності підприємства не вписується. І заборона на включення витрат на них до валових прямо встановлена пп. 5.3.1 Закону про прибуток. Добре, що хоч валових доході в немає (див. газету "Все про бухгалтерський облік" № 87 за 2005 p.). Звичайно ж, і про податковий кредит за витратами теж не мрій. Проте жодних "табу для податкових зобов'язань з ПДВ: нехай товар не використано у госпдіяльності, податкові зобов'язання зі звичайної ціни "вийми та поклади" (п. п. 1.4 і 4.1, пп. 3.1.1 Закону про ПДВ). Тому подивимося, як обіграти подарунок інакше, зберігши валововитратність і податковокредитність витрачених коштів.

Два в одному: рекламні подарунки
Приємну несподіванку, що виходить саме від конкретного підприємства (а відомості про нього разом із сюрпризом обов'язково одержать підприємства-постачальники або підприємства-покупці), цілком вдало можна вписати у визначення терміна "реклама": "інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару" (ст. 1 Закону України "Про рекламу" від 03.07.96 р. № 270/96-ВР). Наприклад, щотижневики з логотипом, ялинкові кульки з торговим знаком, календарі з назвою фірми. Важливо, щоб була інформація про вас. Щоправда, вдаватися у крайнощі зовсім не слід, друкуючи на кожній сторінці календаря назву дарувальника. Або, припустимо, на кожному аркуші щоденника наводити адресу, телефони тощо. Достатньо раз зазначити таку інформацію (або навіть просто назву торгової марки, підприємства). Навіть таким простим чином інтерес до себе ви точно підтримаєте. До речі, вид подання цієї інформації обирайте самі — дарчий напис каліграфічним почерком, тиснення на обкладинці тощо.

А коли так, то можна говорити про рекламні витрати з абз. 2 пп. 5.4.4 Закону про прибуток. Нагадаємо: він дозволяє фіксувати в них "витрати на... придбання і розповсюдження подарунків, включаючи безоплатну роздачу зразків товарів або безоплатне надання послуг (виконання робіт) з рекламними цілями, але не більше двох відсотків від оподаткованого прибутку платника податку за попередній звітний (податковий) рік (тут і далі виділено авт. — Є. Ф.)"- Як бачимо, головне вкластися в ліміт. Що стосується валового доходу, то його показувати буде не потрібно (як і у випадку зі звичайними подарунками).

Трохи інакше справи з ПДВшним обліком. Тут показувати податкові зобов'язання з безкоштовної роздачі таки доведеться (виняток становлять,мабуть, листівки з новорічною тематикою — це лише інформаційний носій) (див. також лист ДПАУ від 13.06.06 р. № 6421/6/16-1515-26у нашій газеті № 102 за 2006 p.). Хоча якщо ви впишетеся у 2-відсоткову прибуткову межу, то зможете відобразити податковий кредит за витратами, пов'язаними із придбанням подарунків. Так що в результаті у ПДВшному обліку ви вийдете на нульовий рівень: зобов'язання компенсує кредит.

А якщо оподатковуваного прибутку на всіх не вистачило, про валові витрати на суму перевищення можна забути. Більше того, ДПАУ наполягала на тому, що й до податкового кредиту суми ПДВ за понадвитратами потрапити не можуть (див. лист від 13.06.05 р. № 5436/6/15-2315 у газеті "все про бухгалтерський облік" № 59 за 2005 р., стор. 25). Утім, був і більш свіжий лист — від 15.05.06 р. № 9120/7/16-1517-15 (див. у нашій газеті № 63 за 2006 р.), в якому податківці погодилися: "формування податкового кредиту не ставиться в залежність від процедури формування валових витрат платника податку".! все-таки будьте уважними: право на податковий кредит може викликати сумніви у ваших контролерів.

Приємно робити приємне, але й про роботу треба пам'ятати. Тому підготуйте розпорядчі документи: наказ про проведення рекламної акції серед підприємств-постачальників (-покупців), призначте відповідальну особу та затвердьте кошторис витрат. А про її результати не забудьте скласти звіт.

Алкогольні напої: від нашого столу вашому
Окремо зупинимося на, ймовірно, неодмінному атрибуті свята: шампанському, коньяку та інших алкогольних напоях. Звичайно, хотілося б надіслати ящик-другий шипучого або ексклюзивну пляшечку хорошим покупцям або постачальникам.

Однак робити так краще у приватному порядку: від фізособи — фізособі. Щоправда, без права на валові витрати та інше.

Чому так? Річ у тім, що за Законом про держрегулювання ліцензують, зокрема, роздрібну торгівлю* алкогольними напоями. Під роздробом у ньому розуміють "діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування". На перший погляд ніхто нікому й нічого не продає. І все-таки словосполучення "продаж товарів" у Законі не роз'яснили. Це дало привід спеціалістам податкової служби використати його широке трактування із п. 1.4 Закону про ПДВ. У підсумку дійшли висновку: "у разі продажу за плату або компенсацію, а також і у разі продажу шляхом розповсюдження алкогольних напоїв з безоплатним їх наданням споживачеві, право власності на такі напої переходить до споживача і з'являється фінансовий результат підприємства, який свідчить про здійснення звичайної діяльності. А якщо такі операції будуть здійснені без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, то застосовується штраф у розмірі 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн" ("Вісник податкової служби України" № 47 за 2004 р., стор. 26). Визнаємо: аргументація не бездоганна. І все-таки зважте, чи будете ви її оспорювати за необхідності. Може, простіше піднести такий алкогольний дарунок не від підприємства? У всякому разі, формально.
Євген Федоровський