Анализ финансовой отчетности

Облік подарунків працівникам та їх дітям

Різнокольорові іграшки, свічки та хлопавки... Ах, казкова пора — передноворічний час! Очікування дива, приємні клопоти і, звичайно ж, подарунки від Діда Мороза. Причому чекають на них з нетерпінням як галаслива дітвора, так і... чого вже там, серйозні дорослі. І багато з них будуть обдаровані своїм рідним підприємством.

Що ж, прекрасна тема для бесіди. Ми намагатимемося полегшити передноворічні клопоти бухгалтеру та розповімо, як відобразити всі ці заходи в обліку. Отже, поїхали.
Підприємство, щоб порадувати своїх співробітників і їх дітлахів, напередодні Нового року подумує про святкові сюрпризи для них. Адже, погодьтеся, вручати подарунки не менш приємно, аніж їх приймати. Як обдарувати дітей співробітників без особливих затрат для підприємства, говорити не станемо. Про це потурбувався Фонд страхування від непрацездатності: всім діткам працюючих батьків він підготував солодкі сюрпризи (докладніше читайте в газеті "Все про бухгалтерський облік" № 112 за 2006 рік, стор. 15).

У нас же йтиметься, як ви здогадалися, про подарунки від підприємства співробітникам і їх чадам. Причому це можуть бути не лише солодощі, але й фрукти, іграшки, подушки та інші дрібнички, коротше, все, що душа забажає (точніше, що вирішить роботодавець). Підкреслимо: для підприємства оподаткування податком на прибуток і ПДВ на сьогодні практично однакове як при обдаруванні самих працівників, так і їх дітей. А тепер — до справи.

Податок на прибуток
Звичайно, кожного бухгалтера1, який оформлює покупку та видачу подарунків від підприємства, цікавить питання: чи будуть при цьому валові витрати та валовий доход?

На жаль, Закон про прибуток не робить послаблень для новорічних подарунків. Їх придбання та розповсюдження до валових витрат віднести не можна, крім благодійних внесків і пожертвувань неприбутковим організаціям, а також витрат на рекламу (пп. 5.3.1 Закону про прибуток).

Незважаючи нате що безоплатну передачу товарів прирівнюють до операції продажу, збільшувати валовий доход на вартість подарунків не потрібно. Пояснення просте: згідно з п. 4.1 Закону про прибуток валовий доход виникає при отриманні (нарахуванні) доходу. Уданому випадку працівник не компенсує вартості подарунка, а значить, доход підприємства — нуль.

Подібні аргументи можна знайти в постанові Вищого господарського суду України від 22.09.04 р. № 11/508: "...сума отриманого позивачем доходу від безоплатної роздачі товарів дорівнює 0, тобто такі операції не привели до отримання ніяких економічних вигод ...законодавство не містить норм, відповідно до яких сума безоплатно наданих (розданих) товарів повинна бути включена до складу валових доходів платника податку, який здійснює таку безоплатну роздачу товарів" (див. газету "Все про бухгалтерський облік" № 87 за 2005 рік, стор. 4).

Є, правда, один варіант обдарувати дітлахів співробітників з валовими витратами — через неприбуткову організацію (наприклад, профспілку). Це передбачає ст. 1 Закону про новорічні подарунки. Діє він вельми недовго — з 1 грудня поточного року по 15 січня наступного, але щороку.

Щоб скористатися пільгою, підприємство укладає договір з неприбутковою організацією і на її рахунок перераховує кошти для проведення новорічних і різдвяних свят, а також на новорічні подарунки. У договорі обов'язково потрібно обумовити, що неприбуткова організація сама проводить свята і розповсюджує подарунки.

Щоб мати право на пільгу, необхідно виконати ще ряд умов (бажано також закріпити їх у договорі):
— новорічні подарунки (заходи), які закупить неприбуткова організація, призначені для дітей і підлітків до 18 років2;
— вартість одного подарунка не повинна перевищувати 17 грн, а його вміст може складатися виключно з кондитерських виробів та іграшок вітчизняного виробництва, а також фруктів.

Якщо всі формальності дотримано, підприємство сміливо віднесе до валових витрат перераховані кошти в розмірі не більше 4% оподатковуваного прибутку попереднього (звітного) року. І нехай вас не тривожить пп. 5.2.2 Закону про прибуток, за яким до валових витрат включають суми, перераховані неприбутковим організаціям у межах від 2% до 5% оподатковуваного прибутку попереднього року. У ньому йдеться про добровільні пожертвування, які не стосуються новорічних затрат. Тому норми Закону про прибуток і Закону про новорічні подарунки працюють паралельно, незалежно одна від одної. До речі, дану думку підтверджує й Мінфін України в листі від 20.01.06 р. № 31-21010-06-18/ 857, підкреслюючи, що Закон про новорічні подарунки діє як виняток із загальних положень (це записано і в самому Законі).

ПДВ
На відміну від валового доходу, податкового зобов'язання з ПДВ на вартість подарунка не уникнути (кому б підприємство його не вручало). Причому на вимогу п. 4.2 Закону про ПДВ визначають його виходячи з договірних цін, але не нижче за звичайні.

А як же податковий кредит? На жаль, про нього доведеться забути. Адже податковий кредит звітного періоду складається із сум ПДВ, нарахованих (сплачених) у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів для їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності (пп. 7.4.1 Закону про ПДВ). Як ви розумієте, подарунки до госпдіяльності не мають жодного відношення. Тому, якщо ви даруєте товари, придбані раніше для госпдіяльності, то податковий кредит за ними необхідно сторнувати. А якщо товари куплені спеціально для дарування, то про податковий кредит ви навіть і не згадуйте.

Податок з доходів
Відразу підкреслимо: тут оподаткування напряму залежить від того, хто отримувач подарунків: співробітники або їх діти. А все тому, що діти, як не дивно, такі ж платники податків, як і дорослі. Видачу подарунків дітям можна оформити двома способами, видавши наказ про видачу новорічних подарунків:
1) працівникам, що мають дітей (додати список співробітників і кількість їх дітей). Видавати подарунки батькам під розпис. Тут отримувачами доходу виступають батьки, хоча подарунки призначені дітям;
2) дітям співробітників безпосередньо. Тоді отримувачі подарунків —діти. Тому в списку, окрім ПІБ дітей, необхідно зазначити їх ідентифікаційний код. Видавати подарунки будуть всеодно батькам під їх розпис, як уповноваженим представникам їх дітей. Цей варіант, на наш погляд, не найбільш вдалий. Тому розглянемо ситуацію, коли подарунок для дитини видають батькові-працівнику.

Зазначимо: при отриманні подарунка працівником як для себе, так і для своєї дитини, податок з доходів буде, причому з усієї вартості подарунка, і порядок оподаткування однаковий.

Якщо отримувач подарунка — працівник (за себе або свою дитину), то одразу звертаємося до пп. 4.2. 9 Закону про доходи. Там читаємо: вартість безоплатно отриманих товарів—додаткове благо, яке обкладають податком з доходів. Оскільки подарунок видають у негрошовій формі, податок нараховуємо із застосуванням натурального коефіцієнта відповідно до п. 3.4 Закону про доходи. Для цього вартість подарунка (зазвичайними цінами) множимо на коефіцієнт 1,149425, із отриманої суми знаходимо 13% податку з доходів.

І не забудьте перерахувати податок до бюджету не пізніше наступного дня після видачі подарунка (пп. 8.1.4 Закону про доходи).

Приклад
Підприємство купило для своїх співробітників (або їх дітей) 50 новорічних подарунків за ціною 45 грн, у тому числі ПДВ — 7,50 грн. Припустимо, що покупна ціна подарунка є звичайною. Розглянемо відображення в бухгалтерському та податковому обліку видачі подарунків на прикладі одного працівника (див. таблицю).У формі № 1ДФ отримання подарунка працівником фіксують з ознакою доходу "09": у графах За й 3 проставляють суму 51,72 грн, а у графах 4а і 4 — 6,72.

Якщо ж отримувач подарунка — непрацівник підприємства (наприклад, пенсіонер — колишній працівник, клієнт, партнер), то в рамках Закону про доходи це не додаткове благо, а саме подарунок. Адже за останнім абзацом пп. 4.2.9 Закону про доходи цінності, видані непрацівнику підприємства, вважають подарунком і оподатковують за ст. 14 того ж Закону. Уній говориться: подарунки оподатковують за правилами, встановленими для спадку в ст. 13 Закону про доходи. Згідно з нею відповідальними за сплату податку при спадкуванні є отримувачі спадку, які після закінчення року подають декларацію і записують у ній суму подарунка. Якщо дотримуватися цього правила, то відповідальними за сплату податку при даруванні є саме отримувачі подарунка. Значить, підприємства це аж ніяк не стосується.

Однак у ДПАУ своя думка з цього приводу. Вона вважає, що ст. ст. 13 і 14 Закону про доходи застосовують лише коли дарувальники — фізособи і що підприємств та інших СПД такі норми не стосуються. Тому підприємство при врученні подарунка фізособі виступає в ролі податкового агента і повинно нарахувати і перерахувати податок з доходів до бюджету (див. лист ДПАУ від 13.04.06 р. № 4163/6/17-0716). І на практиці багато підприємств дотримується саме таких рекомендацій. Що ж, якщо й ви в їх лавах, то не зайвим буде нагадати: податок з доходів у подібній ситуації потрібно обчислювати так само, як і при оподаткуванні подарунків співробітникам підприємства, тобто із застосуванням коефіцієнта згідно з п. 3.4 Закону про доходи.

Зрозуміло, не обійтися й без форми № 1ДФ. Видача подарунків непрацівникам підприємства знайде там своє відображення з ознакою доходу "14".

Отже, резюмуємо. Якщо підприємство робить новорічні сюрпризи співробітникам, їх дітям або іншим фізособам, яких воно бажає поздоровити, то:
— немає валових витрат, валового доходу, податкового кредиту з ПДВ;
— є податкові зобов'язання з ПДВ і податок з доходів.

Однак, незважаючи на податки, підприємства з радістю
придбавають і дарують подарунки, адже без них свято не свято, а тим більше Новий рік!
Наталія Харитонова