Анализ финансовой отчетности

Велика інвентаризація маленького обліку: інвентаризація ТМЦ і витрат малих підприємств

Ось і настала гаряча пора для бухгалтерської братії й сестрії, адже кінець року провіщає не тільки довгоочікувані зимові свята. Скільки всього треба встигнути зробити! І серед іншого — перевірити, а чи правильно підраховано результати роботи? Чи не завищено витрат? Зрозуміло, у першу чергу подібні думки відвідають бухгалтерів малих підприємств. А як же інакше, якщо їм сам Мінфін дав "добро" вести спрощений бухгалтерський облік витрат протягом всього року! Щоправда, з дуже важливим застереженням: своєрідним подарунком під ялинку має стати інвентаризація незавершеного виробництва і готової продукції. Навіщо? А щоб вирівняти можливі перекручення фінансових результатів від дозволеної простоти. Ну що ж, мета зрозуміла, наше завдання — втілити її в життя! Вперед!

Малята-олівчата: кому світить спрощенка
Звичайно ж, спочатку слід з'ясувати: а хто ті щасливчики, яким не потрібно займатися бухобліком "по-дорослому"? Для того щоб одержати відповідь, звернемося до П(С)БО 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва" — найголовнішого стандарту для невеликих підприємств. Саме його п. 44 дозволяє щомісяця зменшувати свій фінансовий результат на суму всіх зазнаних витрат (хоча насправді вони цілком можуть застрягти, наприклад, у незавершеному виробництві або в залишках ще не відвантаженої покупцю готової продукції). Отже, цей документ застосовують суб'єкти малого підприємництва (далі — СМП), визнані такими нинішнім законодавством. А розшифровує поняття СМП Закон України "Про державну підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000 р. № 2063-ІН (далі - Закон № 2063). Зокрема, до них відносять юросіб-СПД будь-якої організаційно-правової форми і форми власності, в яких:
— средньооблікова чисельність працівників за звітний рік не перевищує 50 чоловік;
— обсяг річного валового доходу— не більше 500 тис. євро.
Параметри, як бачите, обкреслено. Водночас Закон № 2063 закріплює і додаткові обмеження. Так, статус СМП не для вас, якщо ви:
— довірче товариство, банк, ломбард, страхова компанія (інша фінансово-кредитна та небанківська установа);
— СПД, що працює у сфері грального бізнесу, обміну валют, виробляєте та імпортуєте підакцизні товари;
— підприємство, більше 25% статутного фонду якого належить юрособам— не СМП.

До речі, у Рекомендаціях Мінфіну, що прийняті з подання П(С)БО 25 і містять поради, як конкретно проводити інвентаризацію спрощенцям, йдеться вже не про СМП, а про малі підприємства. Справедливості заради зауважимо: критерії і для перших, і для других абсолютно ідентичні. Просто пояснення, що вважати малим підприємством, знаходиться не у згаданому Законі № 2063, а у ст. 63 Господарського кодексу України. Таким чином, усі юрособи-малюки вправі вдатися до полегшеного варіанта ведення бухобліку.

"На всякого мудреца довольно простоты": бухоблік для маленьких
Так як же діє спрощена схема? Основна ідея малого бухобліку — визнавати витрати, не звертаючи уваги на те, що деякі з них, ймовірно, ще не привели до виникнення доходу. Інакше кажучи, для бухгалтера головне — встежити за всіма видами витрат, що стосуються виробництва, надання послуг і виконання робіт, і всіма отриманими доходами. Уявіть собі аркуш, розкреслений навпіл. У лівій колонці ви записуєте все, що витратили, а в правій — одержані доходи. І при цьому зовсім не помічаєте можливих залишків ТМЦ, незавершенки або готової продукції. Тобто за фактом вони будуть, а за даними обліку — ні (витрати на їх придбання або створення вже зменшили фінансовий результат). Зрозуміло, такий лібералізм не тільки суперечить принципу відповідності доходів і витрат, але й перекручує значення одержаного прибутку (убутку). Ось тому підприємствам, що обрали спрощений облік, під новий рік слід проводити інвентаризацію своїх активів. Адже треба знати, скільки насправді залишилося матеріалів, який розмір незавершенки та обсяг готової продукції.

А зараз розповімо про деякі нюанси "маленького" бухобліку залежно від напряму діяльності підприємства.

Виробничі СМП. Спираючись на п. 44 Методичних рекомендацій щодо застосування регістрів бухгалтерського обліку малими підприємствами, затверджених наказом Мінфіну України від 25.06.03 р. № 422 (далі — Рекомендації), ви можете щомісяця списувати всі витрати на створення продукції з дебету рахунка 23 "Виробниц-htTBO"* прямісінько на рахунок 26 "Готова продукція", ігноруючи залишки незавершеного виробництва. Назвемо даний спосіб повним списанням. Коли вам зручно ідентифікувати собівартість кожної одиниці, то на рахунок 26 потрапить лише вартість існуючої продукції, а залишок незавершенки "зависне" на рахунку 23, і тоді списання буде частковим.

Та сама двоїстість спостерігається у Рекомендаціях і при обліку вибуття готової продукції з рахунка 26 у дебет рахунка 79 "Фінансові результати":
звичайний спосіб — ваш прибуток зменшить собівартість реально проданої (відвантаженої) продукції;
спрощений спосіб дозволяє щомісяця очищати рахунок 26, як то кажуть, не дивлячись: просто все гамузом переносити на рахунок 79.

СМП, які виконують роботи або послуги.
У них, як і у виробничників, є вибір:
— щомісяця обнулювати рахунок 23, забуваючи про можливу наявність незавершених робіт (послуг), — повне списання;
— закривати рахунок 23 лише на собівартість дійсно виконаних робіт (послуг), за якими визнано доход, — часткове списання.

Тепер ми можемо чітко заявити: інвентаризація залишків життєво необхідна тим, хто у своєму обліку застосовує повне списання і спрощений спосіб визначення фінансового результату. Так що саме час подивитися, що радять їм Рекомендації.

Хто шукає, той завжди знайде: аналізуємо залишки
Малята перевіряють залишки запасів і незавершенки за загальноприйнятими правилами (див. газету "Все про бухгалтерський облік" № 109 за 2006 р.). А ось результат відображають в обліку дещо інакше. Отже, для тих, хто впродовж року проводив повне списання залишків, ігноруючи незавершенку, алгоритм такий:

Крок 1. Здійснюємо інвентаризацію залишків:
— сировини та матеріалів, які ще не потрапили в обіг, то0то необроблені (для відновлення рахунка 20 "Виробничі запаси");
— сировини, матеріалів, деталей, напівфабрикатів, обробка яких поки не завершена, і недоукомплектованої готової продукції (для відновлення рахунка 23).

Крок 2. Повертаємо вартість виявлених залишків у дебет рахунків 20 і 23, знімаючи її з кредиту рахунка 79. Врахуйте: одночасно треба прибрати обороти за рахунком 84 "Витрати операційної діяльності":

Дт 84 Кт 20, 23 ("сторно")
Дт79 Кт 84 ("сторно")

Крок 3. Його роблять також підприємства, що всю собівартість готової продукції "заганяли" в дебет рахунка 79, не відокремлюючи продану від непроданої. Залишок виявлених виробів оцінюють за справедливою вартістю. А одержаний результат проводять записом ("сторно"): Дт 79 Кт 26.

ДОВІДКОВО
Справедлива вартість — це сума, за якою може бути здійснено обмін активу або оплата зобов'язання у результаті операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.Кінець - справу вінчає: підбиваємо підсумки
Ну ось, аналіз зроблено, суми витрат виявлено. І вже не секрет, як оформити результат малої інвентаризації. Але хіба ми можемо залишити вас без нашого традиційного прикладу, в якому все розкладено по поличках?

Звісно ж, ні. Так що включаємо уяву і поїхали!

Приклад
Ательє "Кравчиня" шиє вироби зі шкіри та замші. Бухгалтерія обрала найбільш спрощений варіант обліку собівартості готової продукції (без оцінки незавершеного виробництва) і собівартості реалізованої продукції (без оцінки залишку непроданої продукції). Інакше кажучи, бухгалтер щомісяця обнуляв залишки за Дт рахунків 23 і 26, тому вся сума витрат опинялася на Дт рахунка 79.

Перед тим, як складати річну фінзвітність, ательє провело інвентаризацію і виявило:
— непродану готову продукцію (3 замшеві куртки) — на складі;
— розкроєну шкіру для пошиття штанів (7 м) —у майстерні;
— матеріал підкладковий у рулоні, необроблений (20 м) — на складі.

Шкіру і підкладку придбали у поточному році. їх вартість, відповідно, 300 грн і 45 грн за метр (без ПДВ).

Бухгалтер з'ясував, що справедлива вартість замшевих курток 1800 грн (без ПДВ).

Відобразимо результати інвентаризації у таблиці

ТаблицяНу що ж, юрособи-малята, завершивши інвентаризацію, сміливо беріться за складання річної фінзвітності. Адже тепер ви точно знаєте, що у вашому обліку повний ажур!
Наталія Єрмакова