Анализ финансовой отчетности

Перехід з ФСП на загальну систему оподаткування: як сплачувати податок на прибуток

Приводом для написання сьогоднішнього матеріалу послужила відповідь ДПА в м. Києві на запит редакції газети "Все про бухгалтерський облік", адресований ДПАУ (див. стор. 11). Уявимо ситуацію, яка спонукала нас звернутися за роз'ясненням. Підприємство у 2005 році перебувало на фіксованому сільськогосподарському податку (далі — ФСП). Так вийшло, що за підсумками 2005 року валовий доход від реалізації сільгосппродукції власного виробництва і продуктів її переробки трохи не дотягнув до 75% загального валового доходу (що включає названий показник для ФСПшників, визначено в п. 2 Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою КМУ від 23.04.99 р. № 658, далі — Положення про ФСП). У результаті з 01.01.06 p., керуючись ч. 1 і ч. 7 ст. 2 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.98 р. № 320-XIV (далі — Закон про ФСП), платник податку перейшов на загальну систему оподаткування. При цьому підприємство як було сільгоспвиробником, так ним і залишилося. А для підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільгосппродукції, ст. 14 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі - Закон про прибуток) обумовлює пільгові умови оподаткування (серед них — річний звітний період). Щоправда, до таких щасливчиків абз. 5 п. 16.4 Закону про прибуток зараховує виключно суб'єктів, "валовий доход яких від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній звітний (податковий) рік перевищує п'ятдесят відсотків загальної суми валового доходу".

У зв'язку з цим ми і поцікавилися в ДПАУ, як розрахувати критерій з абз. 5 п. 16.4 Закону про прибуток для цілей застосування ст. 14 Закону про прибуток платнику податку, який минулого року був платником ФСП, а з 1 січня поточного (2006) року перейшов на загальну систему оподаткування? Зокрема, чи можна згаданий у ньому валовий доход ототожнювати з валовим доходом, про який ідеться в ч. 1 ст. 2 Закону про ФСП (п. 2 Положення про ФСП)?

Що ж нам відповіли за дорученням ДПАУ податківці м. Києва? Процитуємо: "з метою застосування норми абзацу п'ятого п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" термін "валовий доход" вживається в значенні, встановленому цим Законом". Як бачимо (і це важливо!), вони не відмовили колишньому платнику ФСП, що переходить на загальну систему оподаткування, у можливості перевірити, чи дотримується 50-відсоткове обмеження за валовим доходом з наведеної норми Закону про прибуток тільки на підставі того, що в той період він не був платником податку на прибуток (не формував податковий валовий доход). Інакше висновок у листі мав бути зовсім іншим...

Враховуючи сказане, можна припустити: автори листа не проти, щоб для порівняння з прохідним критерієм таке сільгосппідприємство порахувало прибутковий валовий доход за період роботи на ФСП (2005 рік). Тобто подивилося на доходи, отримані протягом нього, крізь призму правил формування валового доходу, встановлених Законом про прибуток (у тому числі його визначення, дат виникнення та ін.).

Що ж це дає сільгоспникам, які перешли на загальну систему оподаткування? А ось що. Якщо в когось з них валовий доход від продажу сільгосппродукції власного виробництва за 2005 рік виявився більше 50% загального валового доходу, розрахованого за той самий період за правилами Закону про прибуток, вони вправі з метою оподаткування іменувати себе підприємствами, основна діяльність яких — виробництво сільгосппродукції. А отже, застосовувати ст. 14 Закону про прибуток з дати втрати статусу ФСПшника (301.01.06 p.).

Друге запитання логічно випливало з першого: за який звітний період зазначеному підприємству подавати першу декларацію з податку на прибуток?

Ось думка контролерів: "норма п. 14.1 ст. 14 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" повинна застосовуватися з урахуванням вимог п. 11.1 ст. 11 цього Закону".

Що це значить? Спробуємо розібратися. Згідно з п. 14.1 Закону про прибуток, підприємства, основна діяльність яких — виробництво сільгосппродукції, сплачують податок на прибуток у порядку й у розмірах, передбачених цим Законом, за підсумками звітного податкового року.

У свою чергу, для цілей Закону про прибуток використовують такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали і рік. Для платників податку податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільгосппродукції, визначених ст. 14 Закону про прибуток, для яких річний податковий період починається 1 липня поточного звітного (бюджетного) року (абз. 2 п. 11.1 Закону про прибуток).

Коли ж податковий орган бере на облік особу як платника цього податку в середині податкового періоду, то перший звітний податковий період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, та закінчується останнім календарним днем наступного податкового періоду (абз. З п. 11.1 Закону про прибуток).

Звідси випливає, що в колишніх ФСПшників, що за підсумками 2005 року потрапляють під визначення підприємства, основна діяльність якого — виробництво сільгосппродукції (абз. 5 п. 16.4 Закону про прибуток, про що ми розмірковували вище), перший податковий період повинен тривати аж півтора року: з 01.01.06 р. до 30.06.07 р. включно. І саме за нього їм і потрібно вперше звітувати!

А ось ті, кого ст. 14 Закону про прибуток оминула,подають декларацію з податку на прибуток як звичайні платники податку: за І квартал 2006 року. І абз. З п. 11.1 Закону про прибуток тут не працює, адже фактично підприємство стало платником податку на прибуток не в середині податкового періоду.

Звичайно, цілком можливо, податківці мали на увазі щось інше. Нам же вищевикладений підхід здається цілком логічним і зваженим. Сподіваємося, контролюючий орган вкладав саме такий зміст у свій лист і навіть тимчасово не позбавить справжніх сільгосппідприємств права використовувати спеціальні норми абз. 2 п. 11.1 і ст. 14 Закону про прибуток, передбачені для них законодавцями.

Тим же, для кого це питання актуальне, щоб уникнути непорозумінь через його неврегульованість (до того ж пам'ятайте: коментований лист — не узагальнююче податкове роз'яснення), рекомендуємо потрудитися й уточнити відношення до даної проблеми у вашій ДПІ, отримавши індивідуальне податкове роз'яснення.