Анализ финансовой отчетности

Гроші: перевірка на справжність та обмін купюр

До кого з нас не потрапляли пошкоджені, зношені чи підозрілі купюри? Тоді спадало на думку одне: швидше впевнитися в їх платіжності, а ще краще — їх позбутись. Такі банкноти можна перевірити у найближчому відділенні банку та за певних умов обміняти. А взагалі-то касири банків при здійсненні розрахунків завжди перевіряють гроші. Головне визначити: справжні гроші чи підроблені. Якщо працівник банку не впевнений на сто відсотків у своєму висновку, купюру вважають сумнівною. Тоді останнє слово щодо її ідентифікації за Нацбанком. Щоб простіше було розібратися, що ж саме з'ясовують під час перевірки, зобразимо процес схематично.Отже, в результаті перевірки можливі три варіанти: виявлено, що...

...купюри сумнівні
У такому випадку, керуючись гл. 5 розділу III Інструкції про касові операції, їх вилучають для подальшої перевірки. Натомість видають довідку про вилучення банкнот (монет) для дослідження. Далі гроші передають до Нацбанку. Він, у свою чергу, безкоштовно їх досліджує, визнає справжніми або підробленими та вирішує, чи є вони платіжними.

Платіжні — це справжні банкноти, що відповідають критеріям, установленим банком-емітентом. Платіжну інвалюту повертають пред'явникам або за їх бажанням проводять із ними готівкові операції. Щодо гривень, то відшкодовують їх суму.

До неплатіжних відносять підроблені купюри, а також справжні банкноти, що не можуть використовуватися як засіб платежу у зв'язку з набуттям ознак зношення та пошкодження, які перевищують критерії банку-емітента. Звичайно, важко змиритися, коли ви знаєте, що гроші дійсно справжніша касир каже: "Вибачте, але купюри обміну не підлягають, тому що втратили основні ознаки платіжності". Таке буває, наприклад, якщо ваш улюблений хом'ячок ювелірно вигриз обидва номери чи гроші разом із джинсами потрапили до пральної машини. В такому разі їх суму вам не відшкодують. На банкноті з обох боків проставлять напис "неплатіжна" та повернуть за вимогою пред'явнику. Але це вже не гроші, а хіба що своєрідний сувенір.

...купюри підроблені
Це банкноти, виготовлені будь-яким способом, включаючи промисловий, що імітують справжні. До них належать також перероблені купюри, на яких будь-яким способом (наклеюванням, малюванням, друкуванням тощо) змінені реквізити й елементи дизайну, та які за зовнішнім виглядом можна сприйняти за справжні. То ж не радимо розмальовувати, скажімо, Ярослава Мудрого до схожості з Іваном Мазепою.

Так от, купюри з ознаками підроблення підлягають негайному вилученню. їх оформлюють як підроблені (фальшиві) і передають до Нацбанку для експертизи та розслідування. Гроші автоматично визнають неплатіжними, і, звісно, про будь-яке відшкодування годі й мріяти.

...купюри справжні
Із новенькими хрусткими купюрами ніяких перешкод не виникає. Тому детальніше зупинимося саме на пошарпаних грошах. Ознаки платіжності та зношення банкнот іноземної валюти дещо відрізняються від вимог, що висувають до нацвалюти. Тому спочатку про рідну гривню.

Відповідно до Правил № 547 не придатні до обігу банкноти поділяють на зношені, значно зношені та з дефектами виробника.

Зношеною є банкнота, що має забруднення, плями та написи, штампи (включаючи видимі в ультрафіолетових променях) площею понад 400 мм2, надриви чи надрізи понад 5 мм, отвори та проколи, відірвані краї, площа кожного з яких більша 10 мм2. Такі гривні мають без обмежень приймати фізичні та юридичні особи до всіх видів готівкових платежів. З обігу їх вилучають, коли вони потрапляють до банків.

Значно зношеними вважають банкноти з утраченими частинами, пошкоджені вогнем, водою, хімікатами, якщо збереглося не менше 55% їх початкової площі, розрізані, розірвані на дві і більше частин, склеєні з половин двох однакових купюр. Зверніть увагу: для обміну на купюрі повинен залишитися номер.

Із дефектами виробника — це банкноти з будь-якими відхиленнями від зразка, допущеними під час виготовлення, які помилково випущені в обіг, але не втратили платіжності за ступенем зношення.

Банки без будь-яких перешкод обмінюють не придатні до обігу гривні (звісно, якщо вони не мають ознак підроблення) на придатні або використовують у різних готівкових операціях. У цьому головна відмінність від неплатіжних купюр. Обмін безоплатний і без оформлення жодних документів.

Особлива ситуація, коли у вас є не придатна до обігу іноземна валюта. Ознаки платіжності та зношення банкнот інвалюти, яку приймають банки, наведено у додатку 13 до Інструкції № 502. Зокрема, банкноти інвалюти визнають платіжними в разі повної відповідності зразкам банку-емітента. У тому числі із незначними ознаками зношення:
— з потертостями та із загальними забрудненнями, з плямами, написами, відбитками штампів, що перекривають одну з ознак платіжності не більше ніж на 20%;
— надірвані та заклеєні, якщо кожний із надривів не перевищує однієї четвертої частини ширини банкноти;
— з проколами та отворами діаметром до 0,5 мм.

Зауважимо: касири банків і пунктів обміну валюти зобов'язані приймати платіжні банкноти іноземної валюти з вищенаведеними пошкодженнями.

Якщо ваша купюра не вписується в ці вимоги, то для продажу чи для обміну на придатну до обігу її можна здати в банк на інкасо. Такі гроші беруть згідно з гл. 8 Інструкції № 502 та главами 4 — 6 Положення № 520.

Процедура така: приймаючи зношені та підозрілі купюри, працівник банку видає вам квитанцію про прийняття на інкасо банкнот іноземних держав (форма № 377-і). Згодом на її підставі ви одержите гроші. Звичайно, також треба мати паспорт або інший документ, що засвідчує особу. Відшкодування ви отримаєте, тільки коли банкноти потраплять до банку-кореспондента. Це може тривати довго — від кількох тижнів до року. Так відбувається при терміновому інкасо.

На миттєве інкасо, тобто з негайною виплатою, касир приймає купюри, коли він цілком упевнений в їх справжності.

І на завершення додамо: гроші, звичайно, люблять лік, але вони, як і будь-яка річ, поважають ще й бережливе ставлення.

Список використаних нормативно-правових актів:
1. Інструкція про касові операції— Інструкція про касові операції в банках України, затверджена постановою Правління НБУ від 14.08.03 р. № 337.
2. Правила №547— Правила визначення платіжності та обміну банкнот і монет Національного банку України, затверджені постановою Правління НБУ від 17.11.04 р. №547.
3. Інструкція № 502 — Інструкція про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затверджена постановою Правління НБУ від 12.12.02 р. №502.
4. Положення № 520 — Положення про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2000 р. №520.
Юлія Хоменко